“İnsancık’lar” tarafından ölüme terk edilmiş yaşlı ve hasta köpek: “Tantalos”

Yayın Tarihi: 14/03/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

♥∞☼

“Kimi zaman insanda "hayvanca" bir zalimlik olduğundan dem vurulur, ama hayvanlara yapılan korkunç bir haksızlık bu.

Bir hayvan asla insan gibi zalim olamaz; böylesine ustalıklı, böylesine sanatsal bir zalimlik insanda olur sadece.”

♠☼♫

İnsan ruhunun en karanlık derinliklerine girmeyi başarmış Rus yazar Fyodor Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler adlı kitabından bir pasaj ile başlamak istedim.

Halbuki Duwarmish Kızılderilileri’nin Reisi (gerçek reis) Seattle ne güzel söylemiş;

…Biz dünyanın parçasıyız ve o da bizim parçamız. Güzel kokan çiçekler bizim kız kardeşlerimizdir; geyik, at, büyük kartal, bunlarsa bizim erkek kardeşlerimiz, kayalık tepeler, çayırlardaki ıslaklık, tayın vücut ısısı ve adam, hepsi aynı aileye aittir.

♀♂☼

Ben bir vahşiyim ve başka türlü düşünemiyorum. Yaylalarda cesetleri kokan binlerce buffalo gördüm. Beyaz adam trenle geçerken vurup öldürüyor bu hayvanları sadece eğlenmek için. Dumanlar püskürten bu demir atın bir buffalodan daha değerli olduğuna aklım ermiyor.

Biz sadece yaşayabilmek için avlarız buffaloları.

Bütün hayvanları öldürecek olursanız nasıl yaşayabilirsiniz?

Canlıların yok edildiği bir dünyada insan ruhu yalnızlık duygusundan ölmez mi?

Unutmayın bugün diğer canlıların başına gelen yarın insanın başına gelir. Çünkü bütün hepsinin arasında bir bağ vardır.

♀♂☼

Beyaz adam annesi olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, işlenecek, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar. O'nun bu ihtirasıdır ki toprakları çölleştirecek ve her şeyi yok edecektir.

☼♀♂

Şu gerçeği iyi biliyoruz: Toprak insana değil, insan toprağa aittir. Ve bu dünyadaki her şey, bir ailenin fertlerini birbirine bağlayan kan gibi ortaktır ve birbirine bağlıdır. Bu nedenle de dünyanın başına gelen her felaket insanoğlunun da başına gelmiş sayılır.

♀♂☼

Bir gün bakacaksınız gökteki kartallar, dağları örten ormanlar yok olmuş, yabani atlar ehlileştirilmiş ve her yer insanoğlunun kokusuyla dolmuş. İşte o gün insanoğlu için yaşamın sonu ve varlığını devam ettirebilme mücadelesinin başlangıcı olacak.

♀♂☼

Bildiğimiz bir gerçek daha var; sizin Tanrınız bizimkinden başka bir Tanrı değil…”

Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir; cehenneme çevirdiğimiz gezegenimizden cennete gitmek için dualar dizdiğimiz 7 yıldızlı camileri, gücün merkezileştiği ihtişamlı sarayları, içerisinde sunakları bulunan antik roma mozaikleri ile döşenmiş gösterişli iktidar merkezleri ile değil. Saraylar halkın cahilliğinden yapılır. O saraylarda kendisini kral sananların varlığı o ülkede köle olmayı tercih eden insanların eseridir.

 

13 Mart 2023

Dumlupınar Mahallesi ile Haspolat arasındaki Toprak Yol

Sahibi tarafından ÖLÜME terk edilmiş, buna rağmen isyan etmeyen ve hayatta kalma içgüdüsü had safhada olan KÖPEK: “TANTALOS”

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ve ekibinden Emre Batunlu ve Dilge Özerdem’e ışık hızındaki müdahale için sonsuz teşekkürler.

 

Rus yazar Fyodor Dostoyevski’nin diğer bir sözü de “İnsanoğlu, hayvanlara hükmetmeye kalkışma, onlar günahsızdır; oysa sen, büyüklüğüne rağmen yaşadığın yeryüzü toprağını çürütüyor, arkada sadece bu çürümenin izlerini bırakıyorsun”dur.

♠☼♫

Hayvanlar da en az ağaçlar, yıldızlar ve insanlar kadar

bu evrenin çocukları ve burada olmaya hakları var.

 ♥∞☼

Bir milletin, ruhu cömert, en az bulutsuz bir gökyüzü kadar kocaman yürekli insanlara ihtiyacı var.

Hayvanlara karşı acımasız olan bir insan, iyi bir insan olabilir mi?

Tanrılara karşı işlediği suç yüzünden, sonsuz açlık ve susuzlukla cezalandırılmış Lydia Kralı İNSAN Tantalos gibi yaşlı ve hasta KÖPEK Tantalos da acaba sahibine karşı hangi suçu işlemişti?

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.