BIOENERGY

Nihal Derya ÖZBAYOĞLU
nihoz@hotmail.com
Nihal Derya ÖZBAYOĞLU

Elementler eksik ya da fazla olduğunda...

Yayın Tarihi: 14/04/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Dört elementin bütününe "Yaşamsal Enerji” denir .Bu yaşamsal enerjinin ismi ya Prana ya da Qi enerjisi olarak bilir.

Yunan felsefesi 4 element ;Ahlak (Ateş), Estetik ve Ruh (Su), Akıl (Hava), Fiziksel her şey (Toprak)

Yine eski Sümerler’de tanrılar elementlere karşılık gelirdi. Anu Gökler (hava), Enlil (Ateş), Ninhursaga (Toprak), Enki (su) tanrısı.

ELEMENTLER

ATEŞ (sıcak ve kuru)
HAVA
(sıcak ve nemli)
TOPRAK (soğuk ve kuru)
SU
(soğuk ve nemli)

Ateş elementi burçları ;

KOÇ, ASLAN, YAY

Ateş elementi fazlalığında; kişi sert genelde düşünmeden ani kararlar verir, zorlayıcı , egolu , çabuk öfkelenen bir yapıdadır.

Bu tarz kişiler genelde bolcana denize girmesini , iyot kokusu almalı, her gün banyo yapılması yada  deniz kenarlarında vakit geçirmesini öneririm.

Ateş elementi eksikliğinde ise; Genelde çabuk karar veremeyen, yaşam enerjisi düşük , heyecansız bir yapı verir. Çok ve çabuk üşüyen kişilerde genellikle ateş elementinin eksikliği olduğu biliniyor. Modu çabuk düşen, hızla demoralize olan bu kişilerde, fikirlerin de aniden değiştiğine rastlanıyor. Güvensizlik, ümitsizlik, kendi enerjisini yükseltmek için sürekli birine tutunma ihtiyacı ateş eksikliğiyle beraber geliyor. Böyle kişiler elementini dengeye getirmek için ceviz yemesini öneririm.Tarçın, karanfil, portakal, sedir uçucu yağları koklayabilirler.

Hava elementi burçları;

İKİZLER, TERAZİ, KOVA

Hava elementi fazlalığında; Genelde aklı ile yaşıyan duygulardan uzak , yüzeysel , kararsız, maymun iştahlı, gelgeç, direk herşeyi söyleyebilen bir yapı verir.

Bu tarz elementi dengede olmayan kişiler nefes çalışmaları yapmalarını öneririm.

Hava Elementi eksikliğinde ise ; Genelde tarafsız olamayan, yeniliklere direnç gösteren, bağ kurmakta zorlanma, soyutlanmış, entekletüer düşünemeyen bir yapı verir.

Bu tarz kişiler Hafif egzersiz, masaj ve uçucu yağlardan ylang ylang, kafuru, akgünlük, limon, karanfil ve nane yağ kullanmasını tavsiye ederim.

Su Elementi Burçları:

YENGEÇ, AKREP, BALIK

Su Elementi fazlalığında; Genelde bırakamayan, kolay incilen, edilgen, bağımlı, Kırılgan, küskün, alıngan, endişeli, fazla sübjektif ve mantıktan uzak, başkalarını düşünmekten kendini ihmal eden, ayağı yere basmayan, hayal dünyasında dolaşan, gizemli ve derin düşünen.

Bu tarz kişiler ağır , yağlı yemeklerden uzak durmalıdır.

Su Elementi eksikliğinde; Su elementinin eksikliği, yaşam kalitesinde belirgin düşüklüğe yol açılıyor. Duygularını ifade edemeyen, onlarla yüzleşmekten kaçınan, ilişkilerde duygulara yer açamayan insanlar, su elementi eksikliği yaşayabiliyor. Empati yoksunluğu, kendine ve başkalarına karşı acımasız olma, yargılama, sıklıkla eleştirme onların imzası haline geliyor.

Elementini dengeye getirmek için gül yağ koklamasını bedeninide gül suyu sürmesini öneririm.

Toprak Elementi Burçları: 

BOĞA, BAŞAK, OĞLAK

Toprak Elementi Fazlalığında; Genelde cimrilik , bilmişlik, müşkülfesat, doğruluk, faydacı.

Bu tarz kişiler tabiat gezileri , ormanlık alanlarda daha çok vakit geçirmeli, sedir ve paçuli uçucu yağ koklamalarını tavsiye ederim.

Toprak Elementi Eksikliğinde; Dünyadaki yerini bulamayan, çalışmaklıkta zorluk yaşayan , uygulamadan yoksun, emek etmeyen, ani öfke patlamaları, yaşamın her alanında kontrolsüzlük görülüyor. Hayal kırıklıkları, istikrarsızlık, sürekli değişim, bir türlü kök salamama, hayatı düzenleyememe, devam edememe sorunları baş gösteriyor.

Bu tarz kişiler dünyada köklenebilmeleri için ıhlamur , söğüt ağacı gibi fidan ekmelerini, uçucu yağlardan mür , vetiver, sedir yağlarını koklamalarını tavsiye ederim.

Elementlerimizi ve enerjimizi dengeye getirdiğimizde kendimizi daha sağlıklı ve daha huzurlu hissederiz.

Sevgiyle dengede kalalım...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Nihal Derya ÖZBAYOĞLU yazıları