Taçoy ile Özgürgün el ele mi?

Yayın Tarihi: 13/09/18 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Taçoy ile Özgürgün el ele mi?

Ülkedeki ekonomik kriz devam ede dursun çeşitli hükümet senaryoları da havada uçuşuyor. Ancak öyle görülüyor ki şimdilik herhangi bir yeni hükümet kurulması söz konusu değil. Halkın Partisi içerisindeki Hasan Topal krizi de şimdilik çözülmüş gibi görülüyor ancak Topal krizinin çözülmüş olması HP içinde yeni bir Atakan-Baybars krizinin oluşması zeminini hazırladığı iddia ediliyor. Önceki akşam Ayşegül Baybars'ın katılamadığı toplantıya az bir katılım olurken Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan'ın da katılmadığı gözlerden kaçmadı. İddiaya göre Baybars ile Atakan'ın, Topal'a karşı bir tepkileri bulunuyor. Bu konuyu araştırıyoruz.

Gelelim ekim ayı sonunda gerçekleşecek olan UBP kurultayına. Bildiğiniz gibi bu yarışta şimdilik dört tane aday var ve adayların kurultay için kendi çaplarında ciddi hazırlıkları devam ediyor. Bu hazırlıklar çerçevesinde her aday bölgelerinde güçlü olsun olmasın diğer tüm UBP'li milletvekilleriyle yakın istişare halindeler.

Şu an hangi vekile sorarsanız sorun niyetini net bir şekilde gizliyor, tabii niyetini açıkça ortaya koyan vekiller de yok değil.

Taçoy ile Özgürgün birlikte

Perde gerisinde çalışmalar devam ederken önemli şeyler öğrendik. Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre UBP'nin Lefkoşa'daki önemli isimlerinden olan ve bir süredir adaylığı gündemde olan UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, UBP genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile kısa bir süre önce bir araya geldi. İki UBP'linin eski dost oldukları da biliniyor. Taçoy ile Özgürgün yapmış oldukları görüşmede kurultay sürecinde ve sonrasında birlikte yürümeye karar verdiler.

Anlayacağınız, ekim ayı sonunda gerçekleşecek UBP kurultayında Hasan Taçoy, UBP Genel Başkanı Özgürgün'ü destekleme kararı aldı.

Perde gerisinde Kutlu Evren var!

Yine güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Taçoy ile Özgürgün'ün bir araya gelerek dayanışma içinde hareket etmelerinin ardında yatan isim UBP Girne Milletvekili Kutlu Evren.

Bir süreden beridir Özgürgün'e destek verip vermeyeceği tartışılır durumda olan Kutlu Evren'in bu operasyondan sonra Özgürgün'ün yanında olduğu ve kurultayda Özgürgün'ü destekleyeceği de netleşmiş oldu.

Açıkçası son zamanlarda Evren'in başka bir adayla sık görüştüğünü ve oldukça yakın olduğu Özgürgün yerine başka bir adayı destekleyeceğini sıkça duyuyordum. Bu bilgiler bana ulaştığında şaşırmadım dersem yalan olur.

Bana gelen bilgiler bu yönde. Hem Taçoy'un hem de Evren'in bu yazdıklarımı yalanlamamaları halinde doğru kabul edeceğimi ifade etmek isterim.

En nihayetinde son derece önemli bir gelişme ama kaynaklarımız bu konuda son derece güvenilir.

Taçoy ile Evren çıkar yalanlar ya da doğrular. Biz de net gerçeği onların ağzından öğrenmiş oluruz.

Eroğlu ile Tatar bu işe ne diyecek?

Öte yandan Hasan Taçoy'un kurultayda aday olan UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar ile oldukça yakın olduğu ve sıkça birlikte zaman geçirdiklerine defayla şahit olmuşuzdur. Dahası Taçoy'un UBP Onursal başkanı Derviş Eroğlu'na yakın olduğu bir diğer gerçek. Tüm bu yapı içerisinde Taçoy'un, Özgürgün'ü destekleme kararı bu iki cephede nasıl değerlendirilecek bekleyip göreceğiz.

Bilirsiniz UBP kurultaylarını genelde İngiliz Kraliyet ailesinin düğünlerine benzetirim. Oldukça şaşalı ve hareketli geçer. Bol bol yazı konusu çıkar ancak ülke genelindeki ekonomik kriz o kadar bir uzun boylu ve etkili ki şu an toplumun sansasyonel haber ya da dedikoduya dayalı haber duymak gibi bir istenci yok. Ekonomik anlamda rahat olan toplumların en çok ilgilendikleri konu iç siyasette olup bitenlerdir. Daha düne kadar bizim ülkemizde de böyleydi. Ancak ekonomik krizin tam anlamıyla bir enkaz yaratması ve giderek büyümesi normalde birkaç ay önceden herkesin dilinde teşbih olması gereken kurultay konusunu şu an için raftan kaldırmış durumda.

Tabii kurultaya yaklaşık olarak 45 gün gibi bir zaman var. Muhtemelen son iki hafta bu konu alevlenecektir.

Hükümet bozulmayacak

Yeri gelmişken bu konuya yeniden değinmekte fayda var. Bir süreden beridir hükümetin bozulup yerine yeni bir hükümet kurulacağı dedikodusu sıkça yapıldı. Ancak öyle anlıyoruz ki Ankara hükümeti, Erhürman hükümetine bir çanta dolusu ev ödevi vererek eve geri gönderdi ve bu ev ödevlerini yerine getirmesi için ek bir süre tanıdı.

Dikkat ederseniz Ankara bir süre randevu vermeyerek hükümeti bir nevi süründürdü ya da diğer deyişle ev ödevlerini itiraz etmeden yapacak duruma getirdi.

Öyle tahmin ediyorum ki dörtlü koalisyon bu saatten sonra tam Ankaracı olacak ki varlığını devam ettirebilsin.

Tabii en nihayetinde hükümeti oldukça zor ve sıkıntılı günler bekliyor. El-Sen'in bugünkü genel grevi, Pazartesi günü ise Kar-İş'in eylemi, hep bu olumsuz gelişmeler hükümeti sürekli taviz vermeye zorlayacak gibi görünüyor.

Hayırlısı diyelim.

****************

Günün Sözü

Hadsizin biri Mevlana'ya sormuş "Sen ne bilirsin ki?" diye, Mevlana da ''Haddimi bilirim'' demiş.

Mevlana

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları