Bu skandalı kim temizleyecek?

Yayın Tarihi: 12/07/19 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Şu Kalkanlı Yaşam evi meselesi. Bir gazeteci olarak meslek hayatımda çok şeye tanık oldum ve elbette ki bu süreçte şahit olduğum şeyler benim Kıbrıs'ım da ne kadar kötü şeyler yaşanabileceğine tanık olmama neden oldu. Ürperdiğim, sinir olduğum pek çok olay olmuştur. Ne yazık ki Kalkanlı Yaşam Evi'nde yaşananlarla ilgili bir süredir bilgi sahibiyim. Kıbrıs Postası'nın dünkü son derece başarılı manşeti bir günde oluşmadı ve sizi bir gazeteci olarak şuna temin edebilirim ki Gazetemizin kaleme aldığı sıkıntılar fazlalığı bir yana bırakın birçok eksikliği barındırıyor. Yani gazete isteseydi çok daha gerçek ve sıkıntılı olayları kaleme alabilirdi orayla ilgili. Ve ne kadar acıdır ki gazetemizin yazdığı her şey ama her şey doğru. Eksik var fazla yok dediklerinden.

Kalkanlı yaşam evi adeta deliler borsası

CTP Hükümetinin öyle sanıyorum ki en başarısız icraatıdır Kalkanlı Yaşam evi. Dönemim Sağlık Bakanı Filiz Besim'in tek kelimeyle en başarısız icraatıdır. Adeta istenmeyen insanların bir araya yığıldığı ve sağlık koşulları manen de hiç uygun olmayan bir barınak gibi adeta.

Kimse kusura bakmasın ama köpeği bağlasan durmaz dediklerinden. Bu satırları kaleme alırken duyduklarım adeta beni üzüyor.

Sağlık Eski Bakanı Filiz Besim'in dün sosyal medya üzerinden paylaşımını okudum ve bir daha üzüldüm. Muhtemelen Filiz Hanım hiç Avrupa'da yaşam evi görmemiştir. Böyle bir yaşam evi Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde olsa anında kapatılırdı.

Bu yaşam eviyle ilgili olarak dönemin Başbakanı Tufan Erhürman, UBP'li vekiller tarafından uyarılmış ve Erhürman bu uyarılara şaşırarak "haberim yok" diyebilmişti ancak.

Kalkanlı Yaşam evi ciddi psikolojik rahatsızlıkları bulunan hastaların kontrolü doğru düzgün sağlanamadan barındırıldığı bir yer. Ağır psikolojik rahatsızlığı bulunan kişilerle bakıma muhtaç yaşlı insanların bir arada bulundurulduğu bir ortamdan bahsediyoruz. Daha da önemlisi bu psikolojik sorunu olan kişiler, yaşlıları ciddi anlamda rahatsız ediyor.

İddialara göre bu rahatsızlıkların içerisinde fiziki ve cinsel rahatsızlık da var ki dinlediklerimiz kanımızı dondurmaya yetiyor.

Nasıl böyle bir rezalete göz yumuldu?

Düşünsenize devlete ait bir bina. Adı da sağlıklı yaşam merkezi. İçerisinde akıl hastaları ile birlikte yaşılar aynı ortamda tutuluyor. Yaşlı insanların istediği nedir en başta? Huzur. Akıl hastalarının olduğu bir ortamda değil yaşlı insanlar genç insanlar bile rahat edemez. Dahası taciz olduğu iddiaları çok güçlü bir şekilde ortaya konuyor. Peki nasıl olur da dönemin Sağlık Bakanı Filiz Besim buna izin verdi anlamak oldukça güç.

Otel hizmeti veriyor iddiası

Devam edelim. Bir başa önemli iddia ise söz konusu Sağlık bakanlığına ait binanın en üst katı hotel olarak ayda bin liraya kiralanıyor, ya da isteyenler gecelik de kiralayabiliyor. Daha da önemlisi bu binanın otel yapılan odalarının gecelik kiralandığı yönünde ciddi iddialar var.

Aşk yuvası olarak parası ödenerek kullanıldığı bazı vekiller tarafından da anlatılıyor. Eğer bu durum gerçekse ki gerçekliği konusunda çok konuşan var, böyle bir ayıba nasıl olur da kim izin verir.

Burası devletin binası.

Bakan Pilli bu işin üzerine gitmeli

Bakınız net söylüyorum bir an önce Sağlık Bakanı Ali Pilli bu işin üzerine gidip oradaki asayişi sağlamak zorundadır. Hali hazırda kendisi de gazetemize yapmış olduğu açıklamada eksikliklerin farkında olduklarını ve gerekli incelemeleri başlattıklarını açıklamıştır. Yani bakan kendisi de bu iddiaları doğruluyor bir yerde.

Umarım Bakan Pilli bu işin üzerine adam akıllı gider ve orada yaşanan rezaleti ortadan kaldırır.

Hepsini bir yana bırakın, akıl hastaları, kanser hastaları ve yaşlılar nasıl olurda aynı ortamda tutularak rehabilite ya da tedavi edilmeye çalışılır.

Eski Bakan Besim'in öve öve bitiremediği yaşam evi böyle mi olur Allah aşkına?

İhalesiz işler yapıldı mı?

Bir başka önemli iddia da Eski Bakan Besim'in Bakan olduğu dönemde gerek Kalkanlı Yaşamevi'nde gerekse Güzelyurt Sağlık Ocağı'nda gerekse Sağlık Bakanlığı'nda birçok ihalesiz işler yaptırdığı yönünde. Bu doğru mu değil mi Filiz bunu açıklaması gerekiyor. Burada daha fazla da detay verebiliriz ama ben gerekli açıklamayı Filiz Hanımın yapmasını bekliyorum.

Sonuç olarak Kalkanlı Yaşam Evi bu devletin bir utancı olarak orada duruyor. Öyle tahmin ediyorum ki akıl hastaları ve kanser hastalarıyla aynı çatı altında yaşayan yaşlılar her gün Allah'a dua ediyorlardır bu birilerinin kendilerini kurtarması için.

Sağlık Bakanı Pilli bu işin üzerine tüm gücüyle gitmeli ve oradaki sağlıksız yaşam koşullarına son vermelidir. Bakan Pilli'nin göreve gelir gelmez topluma yapacağı bu iyilik asla unutulmayacaktır diye düşünüyorum.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

İyi olmak kolaydır zor olan adil olmaktır.

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları