Hasbanı çıkar Ahmet Çakar

Yayın Tarihi: 16/10/19 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+
Kıbrıs Türk halkı oldum olası Türkiye'deki futbolla hep yakından ilgilenmiştir. Vakti zamanında hakem olanlar sonradan kapağı televizyon programlarına atmış kimisi saygın bir çerçevede kimisi ise külhanbeyi edalarında futbolda ahkâm kesmişlerdir. İşini düzgün yapanlara saygımız baki ama işini külhanbeyi edalarında yapanlara söyleyecek çok sözümüz var.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Ankara Hükümeti arasında yaşanan sert gerginliği çok fazla yazıp çizmemeye özen gösteriyor birçok gazeteci, bilmem farkında mısınız?

Çünkü bu konunun üzerine gitmek iki ülkeyi ve iki halkı derinden yaralar. İşte biz gazeteciler bu konunun kapanması için ateşin üzerine benzin dökmüyoruz ama gelin görün ki Türkiye'nin tanınmış külhanbeylerinden eski hakem, spor yorumcusu ve modası geçmiş bir terbiyesiz bizim Cumhurbaşkanımıza cahillik basıyor, bu golde sana girsin diyor.

Bu ne edepsizliktir bu ne terbiyesizliktir. Hiçbir kimsenin Kıbrıs Türk halkının liderine bu şekilde konuşma cüreti yoktur. Ahmet Çakar ne kadar seviyesiz ve çapsız olduğunu ortaya koymuştur.

Videoyu hepiniz izlemişsinizdir. Ağzını yayvanlaştıra yayvanlaştıra konuşma tarzıyla kabadayı raconu kesen bir edayla Cumhurbaşkanı Akıncı'ya cahil diye bağırıyor, Akıncı'yı tarih bilmemekle suçluyor, Kıbrıs'ın geçmişini, savaş dönemini bilmemekle suçluyor.

Bre denyo Mutlu Barış Harekatı oluncaya kadar Kıbrıslı Türkler ölümle burun buruna yaşarken, Rumlara karşı var olma savaşı verirken sen neredeydin?

1974'te Mutlu Barış Harekatı gerçekleşirken birçok Kıbrıslı Türk, babalarımız abilerimiz, bugün siyasette olan ya da olmayan herkes Türk askeriyle omuz omuza çarpışırken sen neredeydin?

Neredeydin ki çıkıp Kıbrıs Türk halkının % 61 oyla seçtiği bir lidere "Fransa'ya atılan gol sana girsin" diyecek kadar kendinden geçtin ve terbiyesizleştin?

Çok merak ediyorum; külhanbeyi Ahmet Çakar acaba Cumhurbaşkanı Akıncı'ya yaptığı bu küfürleri Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yapabilir miydi? Sıkar mıydı Sn. Erdoğan'a bir küçük hakarette bulunsun ama bir halkın başkanına dolaylı olarak da Kıbrıs Türk halkına hakaret edebiliyor.

Çakar derhal tutuklanmalı

Külhanbeyi Çakar bu hakaretleri Sn. Erdoğan'a yapsaydı çoktan içerdeydi değil mi? Cumhurbaşkanı Akıncı derhal KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü'ye Ahmet Çakar ile ilgili hakaret davası açılması yönünde talimat vermesi lazımdır hem de derhal. Bundan kısa bir süre önce Afrika Gazetesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakışıksız bir karikatür yayınladığında dönemin Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay aracılığıyla dava açılmıştı. O zamanlar bir gazeteci olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu yapılanın büyük terbiyesizlik olduğunu yazmıştım ve tepki koymuştum.

Bugün daha ağırı KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'ya yapılıyor, Cumhurbaşkanı Akıncı ivedilikle Ankara Büyükelçiliği vasıtasıyla Ahmet Çakar'ın tutuklanması ve yargı huzuruna çıkarılması için talimat vermelidir. Akıncı eğer siner kalırsa bu hem kendine hem de Kıbrıs Türk halkına bir saygısızlık olarak kalır.

Bu adam meczuptan başka bir şey değil

Allah aşkına Ahmet Çakar'ın özel hayatıyla ilgili şu açıklamasına bakar mısınız? Programlarında kullandığı ifadelerinde zaten hep bel altı ve terbiyesiz üsluplarıyla dikkat çekiyor ve bu adamı Türkiye televizyonlarında programa çıkarıyor. RTÜK Başkanı bile yayına bağlanıp kendisine fırça çekiyor.

Ahmet Çakar, "karı köpeğiyim"

"Özel yaşamıyla ilgili soruları da cevaplayan Çakar, yalnızca haber kanallarını izlediğini de belirterek, Ahmet Hakan'ı başarılı bulduğunu söyledi. Çakar, "Gıdıklayıcı bir anchorman" dedi. Evde kılıbık olduğunu da belirten Çakar, her şeye eşinin karar verdiğini anlattı. Çakar, şunları söyledi: "Evde huzur istiyorsan karına itaat edeceksin. Akşam anneme gidelim, 'evet' de kurtul. Şunu giy dediğinde, 'peki' de kurtul. Evde kılıbık olan adam yırtar. Ben evde karı köpeğiyim!" Şarkıcılarla ilgili yorumu da sorulan Çakar, iyi sanatçı olmalarına rağmen Sezen Aksu ve Candan Erçetin'i sevmediğini gördüğünde sinirlendiğini belirtti."https://www.internethaber.com/ahmet-cakardan-erdogana-cagri-acuna-katilsin-1777263h.htm"

Toplumu bölmeyin!

Bakınız beyler Türkiye hassas bir dönemden geçiyor, ekonomik olarak Türkiye'yi zor günler bekliyor, Teröristlere karşı ciddi bir savaş veriyor; Kıbrıs Türk halkı her zaman olduğu gibi Türkiye'nin yanındadır ve Türk ordusunun başarısını arzulamaktadır. Aynı şekilde KKTC ekonomik anlamda oldukça zor bir dönemden geçiyor. Böyle bir dönemde iki ülkeyi ve iki halkı karşı karşıya getirecek olaylardan kaçınmak gerekir, buna kimsenin izin vermemesi gerekir. Herkes ama herkes ağzından çıkana dikkat etmezse sonuçları herkeste öfke patlamalarına neden olur.

Bunun olması için avuçlarını ovuşturan binlerce insan hem Türkiye de hem Kıbrıs'ta mevcut. Kimsenin bu tür şeylerin yaşanmasına izin vermemesi gerekir.

Türkiye Devleti bizim için kutsaldır; ama Türkiye'den kimse bu devleti ve bu ülkenin başkanını aşağılamasın, hakaretlemesin.

Siyasiler bugün kavga eder yarın barışır, siyasiler kendi aralarında yaşanan sorunları gün gelir oturup çözerler, hatta aynı fotoğrafın içinde onları gülerken görürsünüz ama halklar birbirine düşman olursa yaşanacak sonuçların sorumlusu buna çanak tutanlar olur. Bu nedenle kimse iki halkı birbirine düşürmesin.

Bunlar çok yanlış şeylerdir.

Türkiyeli Kıbrıslı diye bir şey yoktur, olamaz da Kıbrıs'ta yaşayan her Türk Kıbrıslı Türktür, bu durum bazılarının hoşuna gitmese de. Halklar birbirine karışmıştır, aileler birleşmiş, evlilikler yapılmıştır. Bu nedenle kimse iki ülke halkının arasını açmak için bu tehlikeli işlere girmesin.

Yazıyı Kıbrıs Türk kültüründe yer etmiş bir üslupla bitirelim: Hasbanı çıkar Ahmet…

*******************

Günün Sözü

Hayatı ıskalama lüksün yok senin. Onun varsa, bırak o lüksü sonuna kadar yaşasın.

Nazım Hikmet

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları