Yasaklar derhal kalkmalı

loading
24 Kasım, Salı
£

10.59

9.43

$

7.96

A- A A+

Yasaklar derhal kalkmalı

Kim ne derse desin Hükümet bu korona işinde durumu iyi götürdü. Özellikle hava ulaşımının ve Güneyden geçiş kapılarının hızla kapatılması yüzlerce insanın ölmesinin önüne geçti. Her ne kadar bizim insanımızda bir şey olmaz algısı olsa dahi emin olun ki dünyada her gün 5-6 bin can alan bu virüsten bizim ülkemizde payına düşeni alırdı.

Şimdi gelelim karantina uygulamalarına ve temkinli açılıma. Bilimsel olarak KKTC’de korona virüsünün olmadığını söyleyemeyiz çünkü böyle bilimsel bir dayanağımız yok. Bunu daha önce de kaleme aldım. Virüsün R 0 değerinin birin altına düştüğünü söyleyebilmeniz için nüfusun % 65’ine PCR testi yapmanız ve sonuçlarını negatif bulmanız lazım.

Buna rağmen şu an KKTC’de nasıl ki Korona vakası yoktur diyemeyiz aynı zamanda da vardır diyemeyiz. Çünkü bu hastalık nasıl ki birçok insanda belirti vermeden gelip gidebiliyorsa, sağlam tuttuğunu da adam gibi sallayabiliyor.

İki ay önce birçok vatandaşımızda belirti görüldü ama gerekli muayeneler yapılmadı, bunun şikayetlerini vatandaşlarımızdan sıkça duyduk, fakat bugüne geldiğimizde ortada bu virüsün belirtilerini gördüğümüz duyduğumuz kimse yok.

Yani güvendeyiz dersek yalan olmaz. Buradan yola çıkarak Hükümet tarafından uygulanan yasaklarının büyük ölçüde kaldırılması gerekiyor. Şu an yasak uygulamanın bir anlamı yok çünkü ülkemizde virüsle ilgili herhangi bir semptoma rastlamıyoruz.

Demiyorum ki herkes gitsin kucak kucağa otursun ancak artık sektörlerin çalışmaya başlaması ve ekonominin çarklarının döndürülmesi lazım.

Türkiye’den para gelirdi gelmezdi orasını bilemem ama bildiğim bir şey var taşıma suyla değirmen dönmez.

Şu an devlet kasasındaki hazır parayı kullanıyor ve birkaç ay içinde iflas bayrağını çekecek. Süslü laflarla bunun böyle olmayacağını kimse söylemesin gerçek durum ne yazık ki bu.

Zaten vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu bugünden sonra daha temkinli davranacaktır.

İşte bu nedenle kapılar açılmadan önce hızla normal yaşamın koşullarının oluşturulması gerekiyor ki hem herkesteki bu bıkkınlık gitsin hem de ekonomin çarkları düzelmeye başlasın.

İKİNCİ DALGA NEDİR?

Herkes ikinci dalgaya dikkat çekiyor ama ne olduğunu anlatmıyor. Sadece dikkatli olalım deniliyor. Peki nedir bu ikinci dalga meselesi. Bunu konuşalım biraz. Yazının başında ifade ettiğim gibi Hükümet iç ve dış sınır kapılarını kapatmasından ötürü zaten ülkenin genelini karantinaya almış oldu. Bu son derece önemli bir tedbirdi ve hükümet bunu yerine getirdi. Türkiye’de işler sözüm ona iyiye gidiyor. Türkiye Sağlık Bakanlığının verileri doğru olabilir, buna diyecek bir şeyim yok. Ama unutmamanız gereken bir şey var, Türkiye’nin nüfusu 80 milyondan fazla ve yapılan test miktarı belli. Bu rakamın % 10’u değil ancak % 2’si kadar ve her gün yeni vakalar da çıkmaya devam ediyor.

Türkiye iç ve dış hat uçuşlarını bir an önce başlatmak istiyor. Her ne kadar ileri tarihler verilse de iç hat uçuşlarının başladığı başlayacağı ve KKTC’nin de iç hatlar kapsamında uçuşlar dahiline alınacağını duydum.

Bir başka dikkat çekici sonuç ise Türkiye’nin turizmde başı çeken Antalya ilinin bu virüsten her ne halse payını almış olmaması. Tüm bunlar Türkiye’nin virüsün sancısını çektiğini ancak ekonominin sancısını daha çok çektiğini gösteriyor bize. İşte bu nedenle bir ay sonra Türkiye hem İngiltere hem Ercan uçuş hattını devreye sokarsa ve halen virüs tamamen ortadan kalkmamışsa işte o zaman ikinci dalga gürül gürül gelecek.

Bu yazdıklarım Rum tarafıyla da ilintilidir. Rum tarafına dünya genelinden bilet fiyatları ucuz olduğu için turistlerin havalimanı olarak tercih ettikleri bir yer. İşte ikinci dalga dedikleri bu.

Ülkemize henüz bu vakalardan tam anlamıyla kurtulmamış ülkelerden gelebilecek binlerce turistten ve yolcudan bahsediyoruz.

Buna çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Panik yapın demiyorum ama dikkat edin diyorum.

Tekrardan şu an içinde bulunduğumuz duruma gelecek olursak. Şu an için şartlar iyi. Yasakların okullar hariç tamamen kaldırılması ve hızla ekonominin çarklarının döndürülmesi lazım. Zira ikinci dalga olurda gelirse vatandaşın erzak depolayacak parası olmayacak ne de Hükümetin vatandaşına bakacak parası olacak.

*****************

Günün Sözü

Sen yoksun. Boşuna yağıyor yağmur. Birlikte ıslanmayacağız ki. Özlemlerde ayrılıklar da boşuna öyle uzaklardayız. Birlikte ağlayamayacağız ki.

Aziz Nesin

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.