Kim bu Pileliler?

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

A- A A+

Kim bu Pileliler?

Pile köyünde dün yaşananlar gerçekten çok üzücüydü. Pile’nin kendine has bir durumu var bunu hepimiz biliyoruz ama unutulmaması gereken bir durum var ki orada yaşayan Kıbrıslı Türkler 1974 yılında Yunan askerleri tarafından esir alınmış çile çekmiş ve bu ülkenin özgürlüğü için savaşmış, mücadele etmiş insanlardır.

Her şeyden önce ellerinde KKTC Devleti’nin kimlik kartlarını tutuyorlar yani bir diğer deyişle kimse tanınmasa da bu devletin vatandaşları. Siz devlet olarak bu insanlara KKTC’ye geçemezsiniz diyemezsiniz. Olur da KKTC’ye geçerseniz 14 gün karantinaya gireceksiniz de diyemezsiniz.

Bunu diyebilmeniz için Pile’nin başka bir ülkenin toprakları olmuş olması lazım gelir, aynen Güney Kıbrıs Rum Devleti ya da Monaco Prensliği gibi.

Peki, Pile KKTC toprağı mı? Hayır değil. Kıbrıs Cumhuriyeti toprağı mı? Hayır değil. Ayrı bir statüsü var. Peki, Pile’ye özerk bir devlet diyebilir miyiz? Yine hayır, çünkü özerk bir yapısı yok. Yani içte bağımsız dışta mevcut hükümete bağımlı değil. Öyle gibi gözükse de değil. Böyle bir durum da yok.

Eee başka bir ülke mi Pile? Hayır bu da değil.

Peki nedir Pile’nin yasal statüsü ki ne Rum tarafından ne Türk tarafından hayır yüzü görmüyor bu süreçte?

Diyeceksiniz ki “günün sonunda Rum tarafıyla bağları var, oralardan kimselerden bir hastalık kapmış olabilirler. Peki, yapın test bu insanların hepsine. Hızlı testlerin sonucunda normalleşmeye başlamadık mı en nihayetinde.

Şimdi ben Lefkoşa’da oturuyorum. Girne’ye gitmek için gidip bir otelde 14 gün karantinaya mı girmem lazım?

Tabii ki hayır, bu saçma bir şey olurdu. Peki bu insanlar KKTC Devleti’nin vatandaşı mı ? Evet.

O zaman yapacaksınız bu insanlara bu testi, ya da Rum-Türk ortak iki devlet bu testi tüm köye yapacak ve bu testler sonucunda bu insanlar özgürce geçişlerini yapabilecekler.

Eğer benim elimde KKTC kimliği ve pasaportu varsa Devletimin topraklarında özgürce gezebilmem lazım.

Hayır efendim ille ki 14 gün karantina diyorsanız, işte bu durum yurt dışından gelen Kıbrıslı Türkler için geçerli.

Ee tamam bu insanlar da Rum tarafına geçiyor. O zaman yine Rum yönetimiyle bir uzlaşı sergilersiniz, filanca tarihine kadar Rum tarafına geçmeyecekler diye. Geçişlerine izin verilmesin.

Ee olur mu canım hepsi de muhtemelen Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşıdır da aynı zamanda.

İşte o zaman Pile’de yaşayan soydaşlarımız en azından üç aylığına hangi devletin vatandaşı olduğuna karar verecek ve tercih yapacak.

Velhasıl kelam bir şekilde bu soruna bir çözüm bulacaksınız.

Ya da Pileliler oturup kendi özgürlüklerini ilan edip devlet olacaklar. Aynen Monaco gibi. Monaco’nun sınır ölçümü Ercan havalimanının pistinden 300 metre daha fazla sadece. Vatikan örneği de var.

Günü geldiyse Pile de böyle olsun.

Peki, bu da mı olmaz. O zaman siz karar verin kim bu Pileliler?!

******************

GÜNÜN SÖZÜ

Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.

Ahmed Arif

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.