Kabine bugün değişiyor

Yayın Tarihi: 19/06/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.

UBP içindeki güvenilir kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre Başbakan Ersin Tatar bugün kabinesini değişiyor. Yazının başında bir şerh düşmek isterim ki bu konunun halen net olmadığı da elimde bulunan bir bilgi. Ancak genel anlamda yaptığım tüm yoklamalar sonrasında Başbakan Tatar’ın kabinesini bugün değişeceği yönünde. Yeni kabine öğlen Cumhurbaşkanına verilecek.

Peki dün neler yaşandı bunu bir konuşalım. Bildiğiniz gibi HP’nin Parti Meclisi toplantısı vardı ve herhangi bir açıklama yapılmadı. Yapılmamasının nedeni ise Başbakan Tatar ile Başbakan yardımcısı Özersay’ın dün Başbakanlıkta bir araya gelmiş olması ve Tatar’ın, Özersay’dan bir günlük süre istediği yönünde.

Bu nedenle Hükümeti dün bozmaya karar veren Özersay, bunu bir gün daha bekletme kararı aldı.

Dün başbakanlık oldukça yoğun bir trafiğe sahne oldu.

ÜSTEL’E İSTİFA ET DAVETİ

Başbakan Tatar dün Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile başbakanlıkta bir araya geldi ve yaklaşık 15 dakika süren bir görüşme gerçekleşti. Bu görüşmede Başbakan, yakın dostu Üstel’2 sevgisini bir daha tekrarladı ve siyaset gereği kendisinin istifasını sunmasının daha doğru olacağını anlattı.

Bakan Üstel de Başbakana “benim bir suçum yok, bana sahip çıkmanı beklerdim. İstifa etmeyeceğim, buyur sen görevden al istiyorsan” dedi ve görüşme son bir hafta yaşananların konuşulması ve değerlendirilmesi ile tamamlandı.

Başbakan ilk olarak Özersay ile görüştü ve bir günlük süre istedi. Ardından üstel ile görüştü.

AMCAOĞLU – PİLLİ İLE DE GÖRÜŞÜLDÜ

Yine UBP içerisindeki kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre Başbakan Üstel’in ardından Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ile birer görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmelerin içeriği ile ilgili bilgimiz yok.

KAÇ BAKAN GÖREVDEN ALINACAK?

Bu konuyla ilgili çok dedikodu var. Yani görüştüğüm kimseler çok yetkili kişiler ancak gelen bilgiler bence net değil. Bunu dün de değerlendirmiştim. Sadece Üstel ya da Üstel ve Pilli görevden alınabilir. Dahası üç bakan da görevden alınabilir ama bu isimlerin kimler olduğuyla ilgili net bir bilgim yok.

Buraya sırf yazı yazmak olsun diye isim yazmak istemiyorum.

Dahası görevden alınacak bakanların yerlerine kimler gelecek bu isimlerde konuşuluyor ama ben yazmayacağım. İsimler belli olsun, kabine değişsin isimlere göre net bir değerlendirme yapacağım.

O zaman neyin ne olduğu ve perde gerisinde nelerin planlandığını daha net anlayacağız.

Bu süreçte Faiz Sucuoğlu, Ünal Üstel,Hasan Taçoy, Resmiye Canaltay, İzlem Gürçağ, Kutlu Evren, Ali Pilli, Olgun Amcaoğlu, Özdemir Berova hep bu isimler konuldu durdu.

Ancak net bir şey yok. Bu nedenle hiçbir bakanın ya da vekilin adını bir yerlere koymaya gerek yok.

Şunu net olarak söylemem gerekir ki hala anlamış değilim. Yaşanan bir olay, mesele karantina meselesi, ortada bir yolsuzluk bir para alma gibi ciddi suçlar yok ancak kabine değişiyor.

Dediğim gibi bir değişsin gelen isimlere göre fotoğrafı çok net okuyacağız.

ÜSTEL GÖREVDEN ALINMAYACAK İDDİASI

Yine de yer vermek istedim. Bir başka kaynağım ise iki bakanın görevden alınacağı ancak Üstel’in alınmayacağı bilgisini bana aktardı ama ben buna ihtimal vermiyorum.

HP’DE DEĞİŞİKLİK YOK

Bu arada unutmadan Halkın Partisi’nde Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın görevden alınacağı ile ilgili bir dedikodu dolaşmışsa da Bakan Atakan’ın görevine devam edeceğini öğrendim.

Başbakan Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağı da ayrı bir konu. Bu konuda konuşuluyor. Bekleyip göreceğiz..

***************

GÜNÜN SÖZÜ

Birini seveceksen, onu her şeyinle sevme. Çünkü bittiğinde; onu unutamamana değil, unutamayacak kadar çok sevdiğine yanarsın.

Can Yücel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları