Özgürgün neden istifa etti ?

Yayın Tarihi: 12/08/20 07:00
okuma süresi: 7 dak.

UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün aniden vekillikten istifa etti ve bir anda gündeme oturdu. Sosyal medyada Özgürgün’ü sevenler hayli paylaşımlarda bulundu. Belli ki Özgürgün’ü seven çokça insan var.

Bu istifanın ardından cevabı bulunamayan bir sürü soru yeniden soruldu, haliyle ben de sordum bu soruları ancak dün bu istifanın gerekçeleri ile ilgili bazı şeyler öğrendim. Ama bunu yazmadan önce soruları bir daha soralım.

Hüseyin Özgürgün’ün bu ülkede ciddi bir siyasi geçmişi var. Hakkında dosyalanan üç davanın ardından ülkeden ayrılmayı yeğledi ve aylardır da dönüş yapmadı. Peki neden?

Hem iyi hem kötü cevaplar var bu soruyla ilgili ama bu konuda ben Hüseyin beyin doyurucu açıklama yapmasını beklerdim, hiç yapmadı.

Mahkeme süreci ne olur nasıl şekillenir orasını biz bilemeyiz ama özellikle üçlü koalisyon denemesi döneminde hiç kimse Özgürgün’ün döneceğine ihtimal vermedi.

Bu konuyla da ilgili çok şey söylendi ama sonuç değişmedi.

Benim asıl merak ettiğim konu ise Özgürgün ülkesine bir daha geri dönmeyecek mi?

İşte Özgürgün’ün vekillikten istifa etme gerekçesinin ardına kamuoyunda hemen bu yazdığım yerleştirildi; “artık geri dönmeyecek, bu onun işareti.”

Sonra bir anlam daha yüklendi;  “Cumhurbaşkanı adayı olacak”, sonra bir anlam daha yüklendi “koalisyon kurulması için kendisine sürekli dön baskısı yapılıyor, bundan kurtulmak için” yaptı.

Özellikle bu son yazdığım tam bir çelişki olurdu doğru olsaydı; o zaman neden Koalisyona destek sözü vermişti ki?

Hali hazırda seçimden sonra UBP-DP-YDP’nin kurulabileceği haberleri var.

Serdar Denktaş’a destek verecek” dendi.

Öyle tahmin ediyorum ki bunların hepsi de yalan.

ÖZGÜRGÜN’ÜN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLECEK MİYDİ?

Bir iddiaya göre birileri Hüseyin Özgürgün’e aylardır Meclis Toplantılarına katılmadığı için Milletvekilliğinin düşürülmesi için Meclise öneri yapılacağı bilgisini uçurdu. Eğer böyle bir öneri meclise herhangi bir parti ya da vekil tarafından yapılırsa kısa süre içerisinde Özgürgün’ün vekilliği düşürülebilirdi, ancak Özgürgün kendi istifa ederse Özgürgün’ün istifa değerlendirilmesi için daha uzun bir değerlendirme süreci gerekiyor.

Kimilerine göre bu iki-üç ay kimilerine göre ise altı ay ve daha fazlası. Eğer bu iddia doğruysa Özgürgün vekillik süresini bu istifayla uzatmış oldu. Çünkü ben istifa ettim demekle istifa gerçekleşmiyor.

Bu konuda en önemli açıklamayı Meclis Eski Başkanı Sibel Siber yaptı.

İşte Sibel hanımın mesajı ; Sibel Siber, konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:“Milletvekili, istifa dilekçesini Meclis Başkanlığı’na verdiğinde istifa etmiş sayılır mı?Meclis İç Tüzüğü’ne göre “Hayır.” Meclis Başkanlığı'na verilen, Vekillikten çekilme istemi, önce Meclis Divanı tarafından değerlendirilir ve çekilme isteminin gerçekliğini saptandıktan sonra Meclis Genel Kurulu’na sunulur. Meclis Genel Kurulu'nda (oylama sonucu) onaylanırsa, Milletvekilliği sona erer. Yani Milletvekili kendi özgür iradesiyle Milletvekilliği görevinden istifa edemez. Meclis onayı gerekmektedir. Geçmişte de bir milletvekilimiz istifa dilekçesini vermiş  fakat Meclis onaylamadığı için istifası kabul edilmemiştir. İlgili Tüzük maddesi aşağıdadır:Milletvekilinin Çekilmesi 132. (1):Bir milletvekili, milletvekilliğinden çekildiğini gerekçeli olarak Meclis Başkanlığına yazılı olarak bildirdiği takdirde, Başkanlık Divanı, çekilme isteminin gerçekliğini saptadıktan sonra istemi Genel Kurula sunar. (2) Genel Kurul milletvekilinin, milletvekilliğinin sona ermesine karar verirse, o milletvekili milletvekilliğinden çekilmiş sayılır ve milletvekilliğinin sona ermesi ile ilgili her türlü hukuki hakkı kazanmış olur.”

https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n342027-siberden-ozgurgun-yorumu-vekil-dilekcesini-sunmakla-istifa-etmis-sayilmaz

Bunun olabilmesi için Meclis Genel Kurulu’nun açılması gerekiyor ki dün son toplantısını yaptı. Özgürgün’ün de son toplantı günü öncesinde bu istifayı yapması son derece dikkat çekicidir.

Özgürgün’ün yakın gelecekte siyasette ne tür hesapları olduğunu bilemeyiz ama bildiğimiz bir şey var ki ilahi nihai Türkiye’de kalmayacak oluşudur.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında UBP’de neler yaşanacak ne olup bitecek bekleyip göreceğiz.  Özgürgün’ün çeteleşme derken vekilliğinin düşürülme girişimini mi kastettiğini doğrusu merak ediyorum…

***************

Günün Sözü

ŞiirIerin en hüzünlüsünü yazabilirim bu gece. Ben onu sevmiştim ve bazen o da beni sevmişti.

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları