Akıncı buna ne diyecek?

loading
27 Ekim, Salı
£

10.67

9.65

$

8.17

A- A A+

Akıncı buna ne diyecek?

Son 24 saattir tek kelimeyle Ankara Dışişleri sert ve olağanüstü açıklamalar yapıyor. Bunlara değinmeden önce sadece bir gün geriye gidelim. BM Genel Sekreteri Guterres, KKTC Seçimlerinden sonra yeni bir zirve yapılabileceğini duyurdu ve KKTC kulislerinde Guterres’in bu açıklaması Cumhurbaşkanı Akıncı’ya seçim üstü bir destek olarak algılandı.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun da bir televizyon programında seçimlerden sonra gayri resmi bir görüşme yapılabileceğini söylemesi bir o kadar daha kafa karışıklığı yaratmış ve “Ankara Akıncı’yı mı destekliyor ?” yorumlarına neden olmuştu.

Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy dün sabah son derece önemli bir açıklama yaptı ve deyim yerindeyse Bakan Çavuşoğlu’nun gafı düzeltilmeye çalışıldı.

Hami Aksoy sabah sabah yaptığı açıklamada “Aksoy, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs meselesinin çözümüyle ilgili olarak, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında yapılacağını söylediği 5+BM toplantısı hakkında açıklama yaptı. Aksoy, “bizim açımızdan Ada’da otomatik olarak yeni bir müzakere sürecinin başlaması veya 2017 Temmuz ayında Crans Montana'da sona eren Kıbrıs Konferansı'nın kaldığı yerden devam etmesi anlamına gelmemektedir” diyerek “Ada'daki iki taraf arasında çözüm için ortak bir zemin ve vizyon bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu’nun aslında hiçbir kötü niyet barındırmayan açıklaması Aksoy’un açıklamasıyla net bir şekilde düzeltildi ve Ankara Hükümeti Garantör Ülke olarak yakın bir zaman içinde Müzakere masasının kurulmayacağını ortaya koymuş oldu.

Aksoy’un bu açıklaması tek kelimeyle Cumhurbaşkanı Akıncı’nın üzerinde soğuk duş etkisi yaptı.

ANKARA’DAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMA

Gün boyu Ankara Dışişlerinin açıklamaları siyasi kulislerde konuşuldu ve neler olup bittiği tartışıldı. Derken akşam saatlerinde Ankara Dışişlerinden daha sert bir açıklama daha yapıldı.

Belli ki Ankara Hükümeti bazı yanlış anlamalara izin vermek istemedi ve bu sefer de Federasyon masadan kalkmıştır denildi.

“Türkiye  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, federal çözümle ilgili tüm ayrıntıların görüşüldüğünü belirterek, “Bundan sonra bize göre federasyonla ilgili konuşacak hiçbir şey kalmamıştır” dedi. Federasyon temelinde konuşmayacaklarını açıkça dile getirdiklerini ifade eden Aksoy, "Bunu hem biz, hem de Sayın Akıncı konferans kapanmadan önce söylemiştik" diye konuştu.

https://www.kibrispostasi.com/c36-TURKIYE/n348066-sozcu-hami-aksoy-bundan-sonra-bize-gore-federasyonla-ilgili-konusacak-hicbir-sey-kalmamistir

Aksoy’un bu açıklaması doğrudan Cumhurbaşkanı Akıncı’yı hedef alıyordu aslında. Ankara, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da konferansta artık Federasyon temelinde bir çözüm olmayacağını ifade ettiğini bir nevi itiraf etmiş oldu.

AKINCI ŞİMDİ NE DİYECEK?

Yazıyı yazarken aklıma onlarca soru geldi durdu. Ankara bu açıklamasıyla resmen Akıncı’nın aday olma gerekçelerini masadan alıp rafa kaldırmış oldu.

Cumhurbaşkanı bildiğiniz gibi federal zeminde bir çözüm üzerine seçim propagandasını kurmuş ve seçimlerin ardından BM Genel Sekreteri Guterres’in beşli zirveyi toplayacağını bunca zamandır anlattı durdu.

Yani bir diğer deyişle Akıncı seçimi kazanması halinde yeni bir zirve kurarak çözüm için bir deneme daha yapmayı planlıyordu.

Ancak Ankara Hükümetinin ifadelerine göre zaten Sn Akıncı son konferansta Federal çözümden vazgeçtiğini ifade etmiş.

KİM DOĞRU SÖYLÜYOR?

Hal böyle olunca hepimiz şok olduk. Ankara Dışişlerinin bu açıklamaları toplumun bilmediği bir gerçeği mi ortaya koymuş oldu. Aslında bizim Cumhurbaşkanımız federal çözümden vazgeçmiş ama bunu halkına açıklamamış mıydı?

Açıkçası ben Hami Aksoy’un ifadelerinden bunu anlıyorum.

Aklıma sürekli Cumhurbaşkanının şu açıklaması geliyor “Akıncı, Rum Liderle aynı yaş kuşaktan olduklarını hatırlattı ve " Bu bizim neslin son denemesidir ve belki de Kıbrıs'ta federal bir çözüm için artık son şansıdır" dedi.

https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n190780-Akinci-Bu-bizim-neslin-son-denemesidir

Sonrasında üçlü bir zirve gerçekleştirmiş ve seçimlerden sonra Guterres’in beşli zirve gerçekleştirerek yeni bir çözüm süreci başlatacağını anlatmıştı.

Gerçekten son derece merak ediyorum Ankara Dışişlerinin peşi sıra bu açıklamalarının ardından Akıncı ne diyecek ne açıklayacak?

AKINCI KAZANSA BİLE

Hepimiz biliyoruz ki Cumhurbaşkanı Akıncı bu seçimin en popüler adayı konumunda ancak Ankara açıklamalarında Akıncı’ya net olarak şu mesajı veriyor “ ne beşli konferans ne de federal çözüm olmayacak”.

Bir diğer deyişle Akıncı seçimleri kazansa bile Federasyon tezinden yola çıkarak hiçbir müzakere sürecinin içine giremeyecek.

Velev ki Akıncı federal çözümden vazgeçtiğini söylememiş olsa bile ki kamuoyuna bir açıklama borçludur; bir Türk tezi olan Federasyondan Türkiye’nin kendisi vazgeçtiğini açıklamış durumdadır. Ankara’ya rağmen Cumhurbaşkanının adım atma şansı yok.

Bildiğiniz gibi Garantör ülkelerin olur demediği hiçbir çözümün olma şansı yok.

Bu da demek oluyor ki Akıncı seçimleri kazansa bile Türkiye ile ilişkilerini ya düzeltip Türkiye’yi yeniden Federal çözüm için ikna edecek ya da sadece sembolik bir makam olarak kalacak.

Öyle anlıyoruz ki Sayın Akıncı seçimleri kazansa bile Ankara tarafından bu süreçte bu saatten sonra yalnız bırakılmıştır.

GÜNÜN SÖZÜ

Sana giden tüm yollar kapalı.

Cemal Süreya

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.