Sucuoğlu'na mı, Erhürman'a mı operasyon?

loading
24 Ekim, Cumartesi
£

10.39

9.45

$

7.96

A- A A+

Sucuoğlu’na mı, Erhürman’a mı operasyon?

Hafta sonu son derece gereksiz ve yalan üzerine bir gerginlik yaratıldı ülkede. Hayretle izledim ve tanık oldum. Kopan gürültüye baktığınızda sanırsınız ki laik geçinen bir grup insan ya da Allaha inanmayan bir grup insanın tek kelimeyle sinir boşalmasına şahit olduk. Bir grup insan adeta içindeki zehiri akıttı.

Malum konu; Faiz Sucuoğlu Şeyh Mehmet efendinin elini öptü. Vay tarikatlara biat var, seçim zamanı bunlar oluyor. Sonra olaya bakıyorsunuz ki bazı CTP’lilerin artık seçim uğruna mı ya da bel atı yalan vuruşlarına mı diyeceğiz hem CTP’ye hem de ülkeye zarar veren eğilimlerine şahit olduk.

Türkiye müdahale ediyor içişlerimize karışıyor, halkı bölüyor veryansınlarını bir grup insanın kendi içinde yapmaya çalıştıklarına şahit olduk.

Bilinmesini isterim ki CTP Cumhurbaşkanı adayı Tufan Erhürman zarar görmüştür. Bu tür davranışlar UBP’den ya da Tufan Erhürman’a sempati duyup da oy verecek kimseleri yeniden sağ çizgiye çekmiş ve kendi içlerinde bir bütün olmaya götürmüştür, götürecektir. UBP’ye Lefke dergahı üzerinden darbe vurayım diyenler muhtemelen bu operasyonu Tufan Erhürman’a yapmış oldular.

SUCUOĞLU DOĞRUSUNU SÖYLEMESİNE RAĞMEN

Biz Kıbrıslı Türkler kendi örf ve adetlerimizle her zaman övünürüz ve mümkün mertebe bunları da yaşama noktasında elimizden geleni yaparız. Şeyh Nazım Kıbrısi hazretlerin iki yıl önce Semiye Camiinde mevlidi oldu, dergah her sene aynı yerde Şeyh efendi için mevlid okutur ve Şeyh Mehmet efendi bu mevlide başçılık eder.

Bildiğim kadarıyla KKTC Devletinde her bireyin dinini özgürce yaşama hakkı var. Bu bazılarının hoşuna gitmese de saygı duyması gerekir. Bu mevlide Faiz bey de katıldı. Şimdi Faiz Sucuoğlu İslam dinine bağlı. Suç mu? Şeyh Nazım yalnız bizim değil dünyada binlerce insanın saygı duyduğu ve sevdiği bir insan, bu mevlide katılması el öpmesi ya da öpmemesi, saygı göstermesi suç mu?

Elbette bu bazılarını rahatsız edebilir, karışma hakları var mı peki?

CTP’li bir kardeşimizin bu olayı yeni olmuş gibi gösterip doğru olmayan bir paylaşımda bulunması ve bunu seçimlere endekslemesi ne denli ayıp ve yanlış bir şeydir.

Dışarıdan bakıldığında bu Faiz Sucuoğlu’na ya da UBP’ye yapılmış bir hareket gibi gözüksede bana Tufan Erhürman’a yapılmış bir hareket gibi geliyor.

Eğer öyle bile değilse bunun sonuçları Erhürman’a yazacak.

Neden mi?

Çünkü CTP Genel Başkanına gerek Dergah’tan gerekse UBP içinden sempatiyle bakanlar var ve 11 Ekimdeki seçimlerde Tufan hoca bu destekten yoksun kalacak.

Biz Kıbrıslı Türkler hoş görümüzle övünürüz. Ee hani bizim hoş görümüz? İsteyen kiliseye isteyen camiye gider isteyen hiçbir şey yapmaz. Ne haddine insanları kategorize edip yargılamak ve yargılatmak.

ŞEYH NAZIM HAYATTA OLSA DA ELİNİ ÖPSEM

Ne İngiliz ajanlığı kaldı ne din simsarlığı. Yahu bugüne kadar Şeyh Nazım’dan bir başkası KKTC’yi tanıtmayı başarabildi mi?

Hangi şahıs binlerce insanı Kıbrıs’a getirmeyi başardı. Sonra hangi dine mensup olursanız olun. Dinler doğru şekillendirildiğinde insanı güzelleştiren bir olgudur. Şeyh Nazım hayatı boyunca siyasete karışmadı, siyasete yön vermeye kalkmadı.

Bugün insanlar mutlu olabilmek için yoga yapıyor, spor yapıyor, türlü hobiler yapıyor, bir insan mutluluğu İslam dininde bulmuşsa ve Şeyh Nazım buna vesile olmuşsa, suç mu bu?

Tabii ki sevmeyenler olacak, bu çok normal ama karışmayın, zarar vermeyin. Çünkü etki tepki meselesidir.

Yok el öpme biat etme. Yahu siz büyüklerinizin elini öpmez misiniz ? bayramda büyüklerin eli öpülmez mi? Öpünce Laiklikten vaz mı geçmiş olursunuz ? Ne kadar saçma yerden tutuyorlar olayı.

Şeyh Mehmet Efendi binlerce müridi olan bir Tarikatın başında, saygıdan bir din büyüğünün elini öpünce biat mı etmiş oluyorsunuz?

Merhum Denktaş bey birçok insanın sevdiği bir liderdi. Gördüklerinde saygıdan elini öpenler çok olmuştur peki ne oldu elini öptülerse Atatürk düşmanı mı oldu bu insanlar?

Rum lider Anastasiades Başpapazın elini öpüyor, milyonlarca Katolik Papa’nın elini öpüyor.

Bu bir saygı ve sevgi göstergesidir.

Allah aşkına bazıları neyin kafasını yaşıyor?

Kimseden ne Allahı ne imamı ne papazı sevmesini bekleyemeyiz ama saygı duymasını bekleriz. Saygı göstermezlerse de amaçları tepkiyle tepki yaratıp insanları düşman etmek eylemidir bu yapılanlar ki içinde o zaman fenalık barındırır.

Ve fena insanlar her zaman bu toplumdan dışlanmıştır, bunu herkes iyi idrak etmelidir.

Sonuç olarak ne geçti hem Sucuoğlu'na hem de Şeyh Nazım'a sövenlerin eline? Koca bir hiç. İnsanları durduk yerde huzursuz ve mutsuz ettiniz.

Bunun faturası da artık kime yazılacaksa ona yazılacak.

*******************

Günün Sözü

Önce olacak gibi olur, sonra biraz olur. En sonunda olacak olan sana olur.

Anonim

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.