HP doğrusunu yaptı

Yayın Tarihi: 07/10/20 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Günlerdir vardı yoktu. Az müdahale vardı çok müdahale vardı tartışmaları devam ederken, müdahalenin daniskası yapıldı ve Hükümet düştü. Çok sancılı ve tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız. Son 24 saatte yaşananları son derece tehlikeli gördüğümü ifade etmek istiyorum.

Türkiye müdahale yapmaz, müdahaleyi bizim siyasilerimiz ister diye kaç kez yazdım söyledim bu süreçte. Türkiye’nin bu seçimlere müdahale etmesini Başbakan Tatar’ın kendisi talep etti. Bir şekilde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan öyle anlıyorum ki bu seçimleri Başbakanın kazanacağına inandırıldı ve son gün yaşadıklarımıza istinaden ülke kamuoyunda çok ters tepecek ve ciddi reaksiyonlar yaratacaklar adımlar atıldı.

Türkiye bundan manevi olarak etkilenecektir ama bunun doğrudan negatif etkisi ne yazık ki Başbakan Ersin Tatar’ın kendisine olacaktır.

Özersay’ın açıklamalarını dün gece dinledik. Özersay açıkça “Başbakan Tatar’ın Türkiye’de Maraş açılımı yapacağını kendisinden gizlediğini ve sormasına karşın bunu Ersin beyin gizlemeyi tercih ettiğini” söylüyor.

Şimdi ortada bir koalisyon Hükümeti var ve her ne kadar her iki koalisyon ortağının temsilcileri aday da olsa birbirlerine karşı samimi olmaları gerekir. Ne yazık ki Ersin bey Özersay’a karşın samimi olmadı.

Yaşananların ardından Halkın Partisi’nin hükümetten çekilme dışında bir şansı kalmadı.

Belki de başbakan böyle bir şey olacağını hiç hesaplamamıştır. Bana sorarsanız umurunda da değildir. Şu an için Başbakanın tek bir hedefi var Cumhurbaşkanı seçilmek. Gerisi pek de önemli değil.

ULUSAL TEPKİYE NEDEN OLDU

Açıkçası şaşkınlıkla izliyorum olup bitenleri. Nasıl olur da bir Başbakan Devlet adına yalnız başına hareket edebilecek cesareti kendinde buldu bu kadar. Şu an için diğer adaylar, partiler, sokaktaki vatandaşın Ersin Tatar’a oldukça sert tepkisi oluşmuş durumda.

Bunun faturası seçim sonuçlarına yansıyacak diye düşünüyorum.

SEÇİM ANKLARA’DA KAZANILMAZ

Bakınız beyler her zaman yazdım söyledim; Türkiye bizim canımız, yardımları olmasa ayakta duramayız ama her seçim döneminde bazı siyasilerin anlamadığı bir mesele var, hatta birçok örneği olmasına karşın. Seçime Türkiye’de girmiyorsunuz ve seçimi Ankara’nın tam desteğini alsanız bile kazanma şansınız çoğu zaman olmuyor.

Bunun bir sürü örneği var. KKTC siyasetinde Denktaş beyden sonra Ankara’nın desteklediği tüm adaylar seçim kaybetti.

Elbette ki bir siyasi Ankara’nın desteğini alabilir ama bunu kendi seçmen kitlesine, ülkesine ölçülü şekilde yansıtması gerekiyor ki rahatsızlık boyutuna ulaşmasın.

Son bir haftada yaşadıklarımıza bakarsak bu ölçü kaçtı, çayın şekeri, yemeğin tuzu fazla geldi. Ne o yemek yenir ne o çay içilir.

Şimdi ne oldu Maraş’ın kıyısı deniz kenarı açıldı. Aslında Maraş açılmış sayılmıyor. Hali  hazırda seçimden sonra açılsın diye de bir plan vardı.

Sonuç olarak ne kadar anlaşamasa da çiftler toplum önünde birbirlerine saygıları olmalı. Bu saygıyı ne yazık ki Başbakan ortağına göstermedi.

Tam Tatar durumu toparladı yükseliyor denilirken yine olanlar oldu ters tepti tepecek.

Tabii seçimdir bu bilemeyiz ne olur biter. Bir bakarsınız ters tepti sanırken Ersin bey Birinci Turu Birinci bitirir, ikinci turu da kazanır.

Olur mu dersiniz? Bence çok zor.

Sular yeniden aktı, Maraş açıldı diye seçmen Başbakana oy vermez.

Sular seçime beş gün kala değil 3 ay önce aksaydı, Maraş seçime beş gün kala kıyı şeridi değil, seçimden sonra olduğu gibi Uluslararası Hukuka uygun olarak açılsaydı, işte o zaman Başbakan daha çok değer görürdü.

Pandemi hastanesi beş ay önce yapılmalıydı mesela.

Yani demem o ki yapılan her icraat seçim yatırımı tütüyor, seçim öncesi asfalt döküp seçim kazanmayı bekleyen Belediye Başkanı gibi.

Bu taktik eskiden hep tutardı, şimdi tutacak mı onu da işte bu Pazar göreceğiz. Cepheler oluştu ve toplum ayrıştı. İşte tehlikeli olan durum bu. Pazar günkü seçim Kıbrıs Türk halkıyla Ankara Hükümeti arasında geçecek algısı oluştu. Ben en çok bunun olmasından korkuyordum. Çünkü bunu arzulayanlar Devletini ve Türkiye’yi sevmeyen kişilerdir. Onların istediği oldu ve toplum bu minvalde oy verecek...

Yeni hükümet senaryolarını da yarına yazarız. Var kazanda kaynayan bir şeyler... Durun bakalım...

GÜNÜN SÖZÜ

Atı alan Üsküdar’ı geçti... Sür eşeği Niğde’ye...

Anonim

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları