Kabine yarın sunulabilir

Yayın Tarihi: 08/12/20 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Halkın Partisi’nden uzunca süredir beklenen üç istifa dün gerçekleşti. Uzunca süredir Hasan Topal’ın, Hasan Büyükoğlu’nun ve Mesut Genç’in partiden istifa ederek azınlık hükümetine ya da istifa etmeden azınlık hükümetine destek vereceği yönünde güvenilir kaynaklarımızdan sürekli, bilgi geliyordu. Hatta güvenilir bir bilgiye göre Ersan Saner’in ilk hükümeti kurma görevini aldığında yine söz konusu üç vekilin istifa etmek için hazırda beklediği yönünde güçlü iddialar vardı.

UBP-DP-YDP Hükümetinin kurulacağı artık kesinleşince söz konusu üç vekil de istifalarını açıkladılar. Kendileri için umarım hayırlı olur.

MAKAM YOK… KONTENJAN ADAYLIK

UBP içindeki güvenilir kaynaklarımıza göre söz konusu üç vekilin ilk erken seçimde kendi bölgelerinden UBP tarafından kontenjan aday gösterilecekleri yönünde yine güçlü bir iddia var. Elbette ki bunu doğrulamak ya da yalanlamak onların uhdesinden, ben buraya yazıyorum. Elbette ki kendi tercihleridir artılarını da eksilerini de yaşamak onlara kalmıştır. Hasan Topal’ın adı Meclis Başkanlığında geçiyordu ama öğrendiğime göre söz konusu üç vekilin herhangi bir talebi olmadığı yönünde.

HÜKÜMET NASIL KURULACAK?

Gelelim hükümetin nasıl kurulacağına. Şu an için UBP’nin 20 vekili var. Ancak öyle görülüyor ki Hüseyin Özgürgün gelip bu hükümete destek vermeyecek. Gelip gelmeyeceği konusunda net bir bilgi elimizde yok ancak olur da gelmez ise hükümet kurulduktan sonra Özgürgün’ün vekilliğinin düşmesi içinde bazı girişimler yapılacak. Bu girişimler gerçekleşinceye kadar belki de Özgürgün kendi istifasını sunabilir.

Meclis aritmetiği açısından Ersin Tatar Cumhurbaşkanı seçildiği için şu an parlamentoda 49 vekil var. Şu an ki üçlü koalisyonun sayısı Özgürgün dışarıya 24. Yine Özgürgün’ü hariç tutarsak mecliste şu an 48 vekil bulunuyor. Eğer güven oylamasında 24-24 bir denklem olursa Hükümet güven oyu alamaz. Ancak söz konusu üç vekil güven oylamasına katılmaz ize 24’e  21  azınlık hükümeti kurulmuş olur. Olur da üç vekil gelip üçlü koalisyon yerine deste verirse 27 sayısıyla hükümet yine kurulmuş olur. Önceki dönemlerde buna benzer olayların yaşandığını biliyoruz.

Sonuç olarak UBP-DP-YDP Hükümeti bu hafta kurulacak.

KABİNE NE ZAMAN SUNULACAK?

Yine güvenilir kaynaklarımızdan gelen bilgilere göre aslında Ersan Saner’in bugün kabineyi sunması bekleniyordu. Bugün bir sürpriz olur da sunulur mu bilemeyiz ama Saner’in açıklamalarına baktığımızda bu gece de üç parti bir toplantı gerçekleştirecek ve son noktayı koyacak. Öyle tahmin ediyorum ki ya bu gece ya da yarın sabah Ersan Saner kabinesini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunacak.

ARIKLI... “BAŞBAKAN YARDIMCISI-EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı kurulacak hükümette Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevini yürütecek. Geçmiş haftalarda Arıklı’nın Başbakan Yardımcılığı talebi kabul görmemişti ancak bu sefer kabul gördü. Hali hazırda yasalarımıza göre Başbakan Yardımcılığı diye bir makamın da bulunmadığı bilinen bir gerçek. Öyle anlıyorum ki biraz da yıllardan gelen bir alışkanlık yerine getiriliyor. YDP’nin alacağı daireler hayli iyi ama bu daireleri yarına yazacağım.

ATAOĞLU “TURİZM BAKANI”… ÇAĞMAN “ÇALIŞMA BAKANI”

Demokrat Parti’nin aldığı bakanlıklara bakacak olursak DP Genel başkanı Fikri Ataoğlu Turizm ve Çevre Bakanı olurken, DP Girne Milletvekili Koral Çağman ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oluyor. Her iki bakanlığında daire anlamında altı hayli doldurulmuş durumda. Ama bu daireleri de yarın yazacağım.

UBP’nin alacağı bakanlıklara ve Meclis Başkanlığına hangi isimlerin getirileceği yönünde bir takım iddialar var ancak kesinliği bulunmadığı için şimdilik kaleme almayacağım.

Umarım bu hükümet memlekete hayırlı gelir ve bir an önce ülkenin refahı sağlanır.

Günün Sözü

Beklemek insana acı verir. Unutmak acı verir. Ama ne karar vereceğini bilememek, acıların en büyüğüdür.

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları