UBP kendini rezil etti

Yayın Tarihi: 06/01/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
  • CTP kendi adayını Perşembe günü yapılacak seçimde seçmeyi planlıyor. Bunun için yeter sayısı var mı ona bir bakalım. Zira biraz da var gibi görünüyor. Muhtemelen CTP 12, TDP 3 ve muhtemelen HP 6 vekille CTP’nin adayına destek verebilir. Bu sayı 21 yapıyor.
  • Öte yandan UBP’nin hükümet ortakları olur da UBP’nin adayına verse bile UBP’nin adayı yine seçilmeyebilir. Onu da hesaplayalım. UBP 13 “19 DEĞİL!”, DP-YDP beş vekil. Sayı yaptı mı 18. Ne oldu peki UBP’nin adayı kaybetti işte. Hadi diyelim üç bağımsız vekil de destek verdi UBP’nin adayına. Sayı 21 yapıyor. Yine UBP’nin adayı seçilmeyecektir.

Ülkemizin Koronavirüsün pençesinde kıvrandığını ve ekonomik anlamda yarınımızı ne olacağını bilmediğimiz son derece kötü bir dönemden geçiyoruz. Hepimiz ciddi anlamda huzursuzuz. Öyle tahmin ediyorum ki şu an ki yaşantısından zerre kadar mutlu olan insan bulamazsınız bu ülke de.

Malum pandemi şu anki dünyanın gerçeği ve herkes aşıya umut bağlamış durumda. Sağlık Bakanlığı’nın dünkü bilançosu yine kötüydü. 21 yerel vaka ve bir ölüm. Taa ki aşı gelsin öyle tahmin ediyorum ki bu sayılar böyle gidecek. Bir yerlerde durur mu sayı azalır mı inanın ki bilmiyoruz. Temaslı takibinin çok iyi yapılması lazım ki bir şekilde vakalar yakalansın ve daha fazla bulaş yaşanmadan virüs yayılımı engellenebilsin.

Malum Meclis Başkanlığı seçiminde UBP bir ilk yaşadı ve adeta kendi kendini rezil etti. Meclis Başkanlığı seçimlerinde yaşananlara şöyle bir baktığımızda anlıyoruz ki UBP kendi içinde çok büyük bir parçalanma yaşıyor. Ama bu anlamda yaşananlar UBP için ilk değil.

İNTİKAM

UBP kendi Başbakanına seçim kaybettiren, kendi eski Genel Başkanının dokunulmazlığını kaldıran, kendi Cumhurbaşkanını seçmeyen bir yapıya büründü.

İnanın ki mesele Resmiye Canaltay’ın seçilmesi ya da seçilmemesi değil. Resmiye hanım olurdu reddedilen, ya da belki Zorlu bey olurdu, belki de Menteş bey olurdu ama ille ki biri olurdu.

Madem ki UBP’li vekiller birbirinden intikam almanın peşine düştüler, parçalanmaya gidiyorlar. Bunun başka izahı yoktur.

Açık konuşmak gerekirse ben bu durumu kesinlikle Başbakan Ersan Saner’e de yapılmış bir operasyon olarak görmüyorum. Hem de hiç alakası yoktur. En azından tek başına böyle bir durum olduğu söylenemez.

Resmiye Canaltay tahminen 13 Evet 5 Ret 1 Çekimser oy aldı. Az çok kimlerin ret oyu verdiğini biliyoruz, bunu tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.

Peki neden altı oy eksik gitti Resmiye hanıma ona da bir bakmak lazım.

KURULTAY KAVGASI

Birinci neden kesinlikle Faiz Sucuoğlu ile Ersan Saner arasındaki güç kavgasıdır ama bu kavga sanıldığı gibi etkili değildir. Yani Resmiye hanım Ersan beyin adayıdır da o nedenle Ersan beyin karşısında Faiz beyin yanında olanlar oy vermedi meselesi değildir. Bilemem belki de Faiz bey Resmiye hanıma oy vermiştir.

BAKANLIK İNTİKAMI

Öte yandan son kurulan hükümette bakanlık bekleyen bazı vekiller vardı. Onlar bakanlık almadılar. Emin olun ki buna bir de Eroğlu ailesine duyulan rahatsızlık da eklendiğinde ortaya beş ret bir çekimser oy çıkıyor.

Sonuç olarak aday belki Resmiye hanımdı ama UBP kendi adayını seçmeyerek, protesto ederek kendi ayağına sıktı.

Kimse bana demokrasi demesin, bunun demokrasi ile bir alakası yok, bunun parti disiplinsizliği ile alakası var.

CTP’NİN ADAYI SEÇİLEBİLİR

Gelelim asıl habere. CTP kendi adayını Perşembe günü yapılacak seçimde seçmeyi planlıyor. Bunun için yeter sayısı var mı ona bir bakalım. Zira biraz da var gibi görünüyor.

Muhtemelen CTP 12, TDP 3 ve muhtemelen HP 6 vekille CTP’nin adayına destek verebilir. Bu sayı 21 yapıyor.

Öte yandan UBP’nin hükümet ortakları olur da UBP’nin adayına verse bile UBP’nin adayı yine seçilmeyebilir.

Onu da hesaplayalım. UBP 13 “19 DEĞİL!”, DP-YDP beş vekil. Sayı yaptı mı 18. Ne oldu peki UBP’nin adayı kaybetti işte. Hadi diyelim üç bağımsız vekil de destek verdi UBP’nin adayına. Sayı 21 yapıyor. Yine UBP’nin adayı seçilmeyecektir.

Tabii Resmiye hanım çekilir de ortak konsensüs bulunursa belki sonuç değişebilir.

Bakınız beyler UBP pire için yorgan yakan bir partidir.

Diyelim ki bu sefer Zorlu Töre için hem fikir kalındı. İddia eder ve derim ki size Zorlu beye de tam oy çıkmayacak. Çünkü Resmiye hanımı savunan vekiller ce varsın CTP’nin adayı seçilsin ama bizi desteklemeyen UBP’li vekil seçilmesin deyip de Zorlu beye ya da bir başkasına oy vermeyebilir.

Bu nedenle UBP’nin adayı Meclis Başkanı seçilmeyebilir ve UBP bir kez daha rezil olabilir.

UBP’Yİ ORTAKLARI ORTADA BIRAKTI

Bir başka kriz de UBP’nin koalisyon kurduğu DP ile YDP’nin UBP’yi yalnız bırakmasıdır. Bilmiyorum belki Perşembe günkü seçimde destek vereceklerdir ama öyle anlıyoruz ki koalisyonun ciddi sorunları var ve bu hükümetin ömrü sanıldığı gibi uzun olmayacak.

Bu kadar yazıdan sonra sizlere bir soru sorayım. İşte parlamento işte kişilerin inanılmaz egosu. Siz bu meclisten bu ülkeye bir hayır bekliyor musunuz ? Ben beklemiyorum.

Bu işi en erken zamanda bir erken seçim temizler... Erken seçim.

Günün Sözü

“Cehennemin dibindeyim” dese yanına gidecek kadar çok sevdik bazılarını…

Küçük İskender

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları