Başbakanın canına 'tak' dedi

Yayın Tarihi: 12/01/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

En nihayet Başbakan Ersan Saner başkanı olduğu partinin ve hükümet ortaklarının Meclis Başkanlığı seçimlerinde Resmiye Canaltay’ın seçilmesinde gerekli desteği vermemesine dayanamadı ve erken seçim kararını açıkladı. Başbakanın bu erken seçim kararına diğer muhalefet partileri “olur gideriz” dediyse de meclis kürsü konuşmalarını dinlediğimizde aslında hiçbirinin bu erken seçime istekli olmadıklarını da gözlemlemiş olduk.

Böylesine kritik bir süreçte erken seçime gidilmesi elbette ki ülkenin hayrına değildir. Bunda kimsenin bir şüphesi yok. Hatta bazı UBP’li vekiller de Başbakanın bu değerlendirmesini son derece duygusal ve aceleci buldular. Bazı vekiller “başbakan kimseye sormadan nasıl böyle bir karar alır “diyenler oldu.

Gelin görün ki yaşanan tüm bu süreçte Başbakan Saner’in başka bir seçeneği kalmamış gibi görünüyor. Düşünsenize bir parti başkanı ve başbakan ne kendi hükümet ortaklarının desteğini alabiliyor ne de kendi partisinin vekillerinin. Haliyle Başbakanın, bir genel başkan olarak da konumu sorgulanır hale geliyor.

Türkiye’nin maddi anlamda ciddi desteğini alan bu hükümetin aslında ömrü çok daha uzun olmalıydı ama olmamasını öyle anlıyorum ki hem hükümet ortakları hem de kendi vekilleri istemedi. Artık bunun hesabını vermesi gerekenler günü saati gelince verecekler.

ERKEN SEÇİM OLUR MU?

Başbakan bu fikrinden döner mi bilemeyiz. Hatta muhalefet partileri Başbakan erken seçim fikrinden dönse bence rahat bir nefes dahi alacaklar. Bu hafta içerisinde ben hala erken seçim meselesinin iptal olabileceğine inanıyorum.

Ancak öte yandan da belki de artık dananın kuyruğunun kopma zamanı geldi diye düşünüyorum. Meclis aritmetiği düzgün bir koalisyon kurmaya müsaade etse de partilerin nazı niyazı, bağımsız kalan vekillerin tavırları, hükümet ortakların kaprisleri hep bunlar Başbakan Ersan Saner’in canına tak dedirtti.

Başbakan için de son derece onur kırıcı bir sonuç.

Başbakanın yerinde olmak istemezdim ama yerinde olsaydım muhtemelen ben de erken seçim kararı alırdım.

Tabii bu mekanizma nasıl çalışacak o da ayrı bir durumu UBP Parti meclisi mi son kararı verecek yoksa Başbakan bu işi kendi mi sürükleyecek bilemeyiz.

Sağ duyu çağrıları yapıldığına göre hala bu iş dönebilir ama bence artık dönmemeli ve erken seçim olmalı diye düşünüyorum. Zira bu iş gerçekten sıktı.

PARTİLER ZORLANACAK

Yeri gelmişken şunu da söylemekte fayda var; olası bir erken seçimde partiler son seçimlerde aldıkları oyu alamayacakları kesin. UBP bazılarının sandığı gibi ciddi bir kan kaybı yaşamayacaktır. Buna da kesin gözüyle bakabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde UBP’lilerin göstermiş olduğu dayanışmaya hep birlikte şahit olduk. Kendi içlerinde kavga ediyorlar ama iş seçim oldu mu acayip kilitleniyorlar birbirlerine. Yine aynı durum olacaktır. Ama yeri gelmişken şu iki önemli noktaya dikkat çekmek lazım. Birincisi bazı partilerin barajı geçemeyecek oluşu ya da bir iki vekilden öteye gidemeyecekleri gerçeğidir.

İkinci önemli durum ise özellikle UBP tabanının bazı UBP’li vekillere ciddi ayar vereceği ve onları seçmeyeceği gerçeğidir. Hatta bazı önemli isimlerin seçilmeyeceğini ve liste dışı kalacaklarını da söyleyebiliriz.

BÜTÇE NE OLACAK?

Bir diğer önemli konu da bütçe. Geçmeyebilir mi diye düşünüyorum ama bütçenin geçmesi için öyle tahmin ediyorum ki tüm partiler gerekli desteği verecektir. Çünkü bütçe eğer gecikirse bu ülkeye yapılmış en büyük kötülük olur.

Hayırlısı diyelim;  onca derdin arasında şimdi bir seçimle uğraşacağız. Ne yaparsınız bu ülkenin beslendiği yegane şey “erken seçim”...

Günün Sözü

"Asla aşk acısı çeken birine aşık olmayın. O kişi yaralıdır ve yara bandı olarak sizi kullanır."

Pablo Neruda

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları