Saner ile Pilli arasında gerginlik

Yayın Tarihi: 24/02/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

UBP Grup toplantısını dün gerçekleşti. Oldukça gergin bir toplantının gerçekleştiğini öğrendik. Başbakan Ersan Saner ile UBP Milletvekili Ali Pilli arasında sert tartışmaların yaşandığını ve yine UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu’nun Ali Pilli’yi sakinleştirmek için dışarıya çıkardığını öğrendik. Siyaseten elbette hoş durumlar değil ama görevden alınan Pilli’nin henüz bunu hazmetmemiş olması da çok normal.

Ama son günlerde kaç kez yazdık bakanlık koltukları kişilerin değil halkın malıdır. Bu nedenle zaman zaman gerçekleşen ve gerçekleşecek kabine değişikliklerine kişilerin üzülseler de olgunlukla cevap vermeleri gerekir.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın uzun süre kolladığı Ali Pilli’ye çok kırgın olduğunu ve uzunca süre kendisine destek çıktığı için de çok pişman olduğunu bir başka güvenilir kaynaktan öğrendik.

Derler ki siyasette ebedi dostluklar ve düşmanlıklar olmaz. Bugün yaşadığımı bu siyasi gerginlikler tam da bu sözü doğruluyor.

Dün düşman olanlar bugün dost oldular, dost olanlarda düşman.

Öyle inanıyorum ki Sağlık Bakanı Ünal Üstel her ne kadar zor bir görev devralmış olsa dahi bu görevin üstesinden gelecektir.

KURULTAY EKİMDE

UBP içindeki güvenilir kaynaklarımızdan edindiğim bilgilere göre UBP Milletvekillerinden oluşan grup toplantısında ağırlıklı görüş Kurultayın Ekim 2020 tarihinde yapılması yönünde ancak bu noktada bazı belirsizlikler var. Olur da Eylül ayında bir erken seçim olacaksa Haziran ayında kurultayın yapılması yok 2022  Nisanında seçim yapılacak olması halinde ise ekim ayında kurultayın yapılması yönünde. Hali hazırda Ekim ayında artık kurultayın zoraki olarak yapılması gerekiyor.

ERKEN SEÇİM OLUR MU?

Bir başka önemli soru da bu. Daha erken bir seçim olur mu? Her ne kadar kaynaklarımız erken seçim olmasının çok da mümkün görünmediğin, söyleseler dahi YDP’de yaşanan ve yaşanacak krizlerin sonrasında bu belli olacak. Bildiğiniz gibi Nisan ayında YDP’nin kurultayı var ve bu kurultaydan çıkacak sonuç sonrasında YDP’nin hükümette kalıp kalmayacağı belli olacak. Hali hazırda bir azınlık hükümeti olan koalisyonun protokolünde zaten Ekim ayında bir seçim tarihi konmuş durumda.

Bu nedenle Nisan 2022 tarihine bu seçimin kalmayacağını düşünüyorum.

Kurultayın daha fazla ötelenememesinden dolayı muhtemelen bu seçim ya Haziran 2020 de ya da Temmuz 2020 tarihlerinde gerçekleşebilir.

Açıkçası bana erken seçimin daha da fazla uzamayacağı düşüncesi hakim geliyor.

Her ne kadar hiçbir parti ki buna UBP de dahi erken seçime hazır değilse de bu süreç sürüklene sürüklene erken seçime gidecek gibi gözüküyor. Aksinesi pek mümkün görünmüyor. En kötü ihtimalle hükümetin ömrü Haziran 2022.

Herkes kendisine bir sorsun derim bu hükümet 2022’ye kadar gider mi diye.

Bir sorun. Hayır cevabını alacaksınız. Erken seçim hiçbir zaman çözüm değil. Zaten hiçbir vekil hiçbir bakan ve hiçbir genel başkan seçim olsun istemez. İnsanın doğası değişime çoğu zaman kapalıdır.

Birileri hükümetin ömrünü gece yatıp uzundur seçim olmaz diye rüyasında görse dahi bir sabah erken seçim sesiyle uyanırsanız da şaşırmayın.

Çünkü bizim siyasilerimiz hem seçim olması ister hem de ilahi nihai o koltuklarda oturmak ister.

Gelin görün ki bu kazandaki su hem çoktan kaynadı taşmak üzere hem de meclisteki aritmetik sağlıklı koalisyonların kurulması için müsait değil.

Ama dediğim gibi isteyen hükümetin ömrünü uzun hatta seçimi 2023 de görebilir.

Yakında birileri sizi “uyanda balığa gidelim” diye uyandırır. Siyaseten makam sevdalılarının kendini rezil ettiği bir dönemden geçiyoruz. Yazık çok yazık.

Günün Sözü

Onaracak kişi o olduktan sonra; kalbinizin kırılıp parçalanmasının zerrece önemi yok.

Ernest Hemingway

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları