Bıçağa yumruk atmak

Yayın Tarihi: 01/03/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Ülkemizin tanınmış ekonomistlerinden Mehmet Saydam ile hafta sonu konuştuk. Saydam’dan ülkede yaşanan hükümet eksikliği ile birlikte son derece vahim hale gelen ekonomik krizi konuştuk.

Saydam yaptığı değerlendirme de oldukça küçük nüfuslu ülkemizde alınabilecek önemli tedbirlerle yaşanan ve yaşanacak daha derin ekonomik krizlerin önüne geçilebileceğini, şu an yaşanan ekonomik sorunların diğer sorunlara benzemediğini ancak doğru mali politikalarla ve doğru tasarruflarla ekonomik krizin yaratacağı olumsuz etkilerin nasıl hafifletilebileceğini anlattı.

Mehmet Saydam’ın yaptığı değerlendirmelerden önemli kesitleri sizlerle paylaşıyorum.

SAYDAM: “BU KRİZ CAN ALIR DİKKAT EDİN”

“Bu yaşanan ekonomik kriz ve süreç ne 2000 ne de 2009 krizine benzemiyor. O krizler çok can yaktı ama bu ekonomik kriz can alır! Artık siyaset yapmayı bırakın, boş konuşmayı da… Lafla peynir gemisi yürümüyor ama hepimiz aynı gemideyiz diyorsunuz, hepiniz farklı tarafa kürek çekiyorsunuz.

DÖVİZ DALGASI

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden haftalar – aylar önce katıldığım bir sabah programında, daha STG çok aşağı bir paritede iken; “bu suni seçim gündemi geçecek, bir sabah kalktığımızda STG 11 görünce uyanacağız ama bir çoğumuz iflas ile yüz yüze kalacağız” demiştim.

Dediğim oldu diye mutlu değil üzgünüm ama…

Ülke ekonomisi iflasta…

Özel sektör batağın eşiğinde…

Umuru olan yok…

Bu ne rahatlıktır anlamıyorum.

Ekonomik gelişmeleri öngörüp, yorumlayabiliyorum ama ülke insanimin ve olmayan hükümetimin davranışlarını anlayamıyorum…

Bu ne rahatlıktır!

İnanamıyorum…

Ticaret Odası, Sanayi Odası, Hükümet, Sendikalar, Sivil Toplum Kuruluşları, Halkım…

Ses yok.

Ülkede insan kalmadı, pandemi sürmekte, döviz artışta…

Dövizdeki bu artış başta Finans Kurumlarını (Bankaları) ve toplumdaki az bir kesmin kârına kâr katmıştır belki ama özel sektörün ve birçok vatandaşın iflasına yol açacaktır hatta açmıştır.

Kimseden çıt yok…

İnanamıyorum…

SAYDAM: “BIÇAĞA YUMRUK ATIYORUZ”

Ülke olarak bıçağa yumruk atıyoruz…

Çok ağlayacağız ama çok…

Bu döviz artışı karşısında acilen ulusal bir hükümet kurulmalı (tüm siyasi partilerin yer alacağı) ve başta döviz borç yükünün hafifletilmesi adına ivedi kararlar üretilmeli.

Bu görevden kaçacak tüm siyasi partiler, bilin ki korkaktır. Bir ekonomik yıkım içerisinde hükümette olmak istemezler. Çünkü gayeleri halk değil siyasettir

Artık bu halkın yüzüne bakın…

Hepiniz de…

Bu ekonomik kriz için hepiniz bir olmalı ve yüzünüzü halkınıza dönmelisiniz. Daha fazla geç olmadan… Bunu ensesinde boza pişirip yıllarca siyaset uğruna yalan söyleyip koltuk sevdası için kandırdığınız bu topluma borçlusunuz…

Sağmış, solmuş, ortada hiç fark etmez. Dünya görüşünüz, siyasi inancınız size kalsın.

Bir kez olsun

Siyaset yapmadan

Bir kez olsun koltuk için değil

Halk için çalışın…

Bu yaşanan ekonomik kriz ne 2000 ne de 2009 krizine benzemiyor. O krizler çok can yaktı ama bu ekonomik kriz can alır. Sesimi duyan herkese söylerim. Çünkü ben bu filmin sonunu görebiliyorum… Ve bu film mutlu son ile bitmiyor…

***

GÜNÜN SÖZÜ

"Yalnızların anlayamadığı tek şey bu; tek başına özgürlük ne işe yarayacak…"

Attila İlhan

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları