Şahali: “CTP hep geçmişin hesabını gördü”

Yayın Tarihi: 17/03/21 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Erkut Şahali ile uzun bir aradan sonra dün oldukça samimi bir yayın yaptık. Şahali CTP geleneğinden gelen ve bu geleneğin hiç dışına çıkmayan isimlerden biri. Zaman zaman adı parti başkanlığında geçse dahi bu konuda her zaman yerini bilen ve edebini kaybetmeyen ender isimlerden biri.

Mecliste Erhan Arıklı ile aralarında yaşanan gerginlikten tutun da CTP’nin başarı noktasında neden tıkandığını ve grafiğin gerek yerinde sayması gerekse düşmesinin sebeplerini de konuştuk. Şahali, CTP’nin oy kaybedecek olsa dahi ilkelerinden vazgeçmediğini ve her konuda eşitlik demesinin de bir faturası olduğunu anlattı.

Söyleşinin genel hatlarını paylaşıyorum sizlerle..

Başbakan Yardımcı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın Lefke Avrupa Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ne ‘sabıkalı’ birini ataması ve ardından dünkü Meclis’te bir tartışmaya yol açmıştı. Öte yandan dün LAÜ heyetine atanan YDP’li Okan Erdemsiz, istifasını duyurmuştu.

Meclis’te Arıklı ile sözlü tartışmaya giren Şahali, konu hakkında açıklamalarda bulunarak, Erdemsiz’in istifasının, oldukça 'erdemli' bir davranış olarak değerlendirdi.

“O MÜDAHALE OLMASAYDI BU İSTİFA SÖZ KONUSU OLMAYACAKTI”

“Yaşadıklarımızı yaşadığımız için çok mutsuzum” ifadelerini kullanan CTP’li Şahali, “Arzu edilmeyen, şiddet içerikli bir durum gerçekleşti mecliste… Memnun olmayacağım diye, böyle bir duruma da sessiz kalmak, normalleştirmeye çalışılmasına da müdahale etmek zorundaydık. O müdahale olmasaydı, bu istifa söz konusu olmayacaktı” diye konuştu.

“UMUYORUM Kİ HASAR DÜNDE KALIR”

Şahali, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Her ne sebepten olursa olsun işlediği bir suç nedeniyle seçilme hakkından mahrum bırakıldı. Ne var ki yasaların içerisinde seçilme hakkının hangi hallerde ortadan kalktığı da yasalarda yazar… Kimseye ‘rehabilitasyon’ şansı da vermek zorunda değil. Hasarı umuyorum ki dünde kalsın. Dolayısıyla meclisin itibarını korumak, herkesin temel görevlerinden biri olmalıdır. Umarım dün yaşananlar, dünde kalır ve bir daha yaşanmaz…”

“BU İLK DEĞİLDİ, SON DA OLMAYACAK”

Arıklı’nın ‘gereğinden çok konuştuğunu’ belirten Şahali, “Genellikle yaptığı gibi dün de gereğinden fazla konuştu. Söylememesi gerekenleri konuştu. Sonra şiddete başvurdu. Bu ilk değildi, son da olmayacak” dedi.

“BİZE VİCDANIYLA DEĞİL, AKLIYLA YÖNETEN YÖNETİCİLER LAZIM”

Erkut Şahali, “Dolayısıyla bize vicdanıyla değil, aklıyla yöneten kamu yöneticileri lazım. Vicdana yer yoktur devlet yönetiminde… Bir vefa borcunuz varsa bu sizin ve onun arasındadır. Kendi kaynaklarınızla ödersiniz, halkın kaynaklarıyla değil. Kamu adına, kamu malının korunması ve emin ellerde olması için yapılmış bir müdahaledir” ifadelerini kullandı.

Meclis’teki tartışmanın ardından Arıklı’nın Genel Başkanlığını üstlendiği YDP’den somut bir tepki almadığını ifade eden Şahali, Erdemsiz’i hiç tanımadığını, dünyadaki varlığından ise bu konunun gündeme gelmesiyle haberdar olduğunun altını çizdi. YDP içerisinden ‘destek’ gördüğünü de aktaran Şahali, samimi ve dostane değerlendirmeler olduğunu düşündüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Kurultayın da etkisi olduğunu düşünüyorum. YDP’nin kurultayı onların içinde yaşandığı sürece beni ilgilendirmez...”

“STANDARTLARIN ÜSTÜNDE PARLAMENTO KENDİNİ YENİLİYOR”

CTP Milletvekili Erkut Şahali, parlamentonun gerekliliği konusunda hiç kimsenin şüphe duymaması gerektiğine de dikkat çekerek, “Parlamento, kabul edilebilir standartların üstünde kendini yeniliyor” diyerek, bireysel beklentilerin çözümlenmesinin düşük bir yüzdeyle seyrettiğini dile getirdi.

“MECLİS İKTİDARI, SİYASİ İKTİDAR İÇİN OLMAZSA OLMAZDIR”

“Başkanlık sistemi istikrarlı değildir” diyen Şahali, Meclis’in iktidarının siyasi iktidar için oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kamu kuruluşlarına yapılan atamalarda partinin vizyonunun oldukça önemli olduğuna da dikkat çeken Şahali, CTP olarak sistemin yerleştirilmesi kapsamında mutlak bir iradeleri ve görüşlerinin olduğunu aktardı.

“NE GÜN BİTECEĞİ BELLİ OLAN HÜKÜMET DURMADAN ATAMALAR YAPIYOR”

Şahali, “Bürokrasiyi sürekli siyasetten etkilenecek şekilden çıkarmamız gerekir. Bunu ilk geldiğimizde yapacağız. Şimdiki gibi ne gün biteceği belli olan hükümet durmadan atamalar yapıyor” dedi.

“47 yaşındayım, 7 yıldır milletvekiliyim. Mecliste genç sayılırım. Ama uzun süredir siyasetteyim. Siyasetin içerisinde yer aldım” diyen Şahali, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“CTP her konuda 'eşitlik' dedi… CTP söylediklerinden geri durmadı… CTP aynı şeyleri söylemeye devam etti. 2003’teki genel seçimlerde yüzde 36’ya ulaştırdı. Yüzde 10’a gerilemişti. Sistem kendi kendini öğüttü. 2003’ten sonra herkes aynıdır söylemi çıkardı. Biz hep geçmişin hesabını görüyorduk. 2009’da UBP tek başına hükümete geldi. Bu gücü doğru kullanamadı. CTP aslında söylediğini yapmaya hiç olmadığı kadar söylediklerini yapmaya hazırdı…

FEDERASYON ULAŞILMASI MÜMKÜN OLAN TEK YOL

Biz federasyonu başka bir fikrimiz olmadığı için değil, ulaşılması mümkün olan tek şey bu olduğu için onu konuşuyoruz. Tatar’ın şu an içinde bulunduğu durum, 'en iyi günün, bugün olduğunu' düşündüğü durumdur… Toplum kaybetmeye devam eder, bazı bireyler kazanmaya devam eder. Meclisteki temsiliyetini olası bir seçimde yükseltmelidir.

DOĞAL OLMAYAN, BU MESELENİN PARTİ DIŞINA ÇIKMASIDIR

Bu parti, doğası gereği Genel Başkan seçimlerinde çekişmeli geçebilir. Elbette vardır, birileri bir yerlerden konuşuyordur. Bunu ben doğal sayarım. Doğal olmayan, bu meselenin parti dışına çıkmasıdır.”

Günün Sözü

"Değeri bilinmeyen her lütuf, felakete dönüşüyor."

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları