Hükümet şimdilik devam...

Yayın Tarihi: 24/03/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ile dün oldukça güzel bir telefon bağlantısı yaptık. Aslında kendisini konuk alacaktık ama benim program saatimde önemli bir dizi görüşmeleri olduğu için bunu başka bir güne bıraktık.

Kim ne derse desin Kudret Hoca son zamanlarda siyasette edindiği acı tecrübelerden dolayı da olsa gerek son derece olgunlaştı ve söylemleri daha da bir oturdu.

Malum gündem meclisin yaşadığı nisap sorunu ve bağımsız vekillerin bu nisap konusunda çeşitli nedenlerden dolayı isteksiz oluşları.

Bu ve buna benzer birçok şeyi Kudret Hocaya sordum. Bildiğiniz gibi Hükümetin son zamanlarda yaşadığı bir takım sorunlarda bulunuyor ve ortaya bir süre önce UBP-HP-DP koalisyonunun kurulacağı iddiası atıldı. Bu iddiaları da Özersay’a sordum. Kesin bir dille reddetti ve gerekçelerini daha doğrusu zorluklarını anlattı.

HÜKÜMET BOZULMAYACAK

Yazımı yazmadan önce böyle bir bilgi geldi. UBP, HP ile bir koalisyon istiyor şeklinde. Hatta Başbakan Ersan Saner’in dün 14:30’da Cumhurbaşkanı Tatar tarafından Saraya çağrıldığı ve saraydaki görüşmede UBP-HP-DP koalisyonunun Tatar tarafından kendisine teklif edildiğini öğrendim.

Bir kere Halkın Partisi kanadına kesinlikle böyle bir bilgi ulaşmadığını net bir şekilde ifade edebilirim. Cumhurbaşkanlığındaki üst düzey kaynaklarımda da bana Saner-Tatar görüşmesini doğrularken Cumhurbaşkanı Tatar tarafından, Başbakan Saner’e böyle bir telkin ya da tavsiye yapılmadığını söylediler.

Öte yandan Başbakanlıktaki üst düzey kaynaklarımla da bir dizi görüşmeler gerçekleştirdim. Yapmış olduğum görüşmelerde kesinlikle UBP-HP-DP koalisyonu fikrinin olmadığını ve şu an için mevcut koalisyonun devam edeceğini öğrendim.

Kabine değişimi olsun hükümet değişimi olsun eğer bir yazı kaleme alacaksam elimde güvenilir bir bilgi yoksa asla yazmam, sonra yalancı çoban olurum.

Ancak bu konuyu yakın takibe aldım bakalım ilerleyen günlerde bu konuyla ilgili bazı gelişmeler olacak mı?

PAZARLIKLAR…

Yazımıza devam edecek olursak UBP-DP-YDP hükümetinin ilk kurulduğu sürece dikkat çeken Özersay, herkesin aklı ile alay eder gibi hükümetin kurulmasına az bir zaman kala HP’den istifa eden Mesut Genç, Hasan Topaloğlu ve Hasan Büyükoğlu’nun basın toplantısına işaret etti.

Bu istifanın hükümetin kurulmasıyla ilgili olmadığının söylendiğine de vurgu yapan Özersay, “Bunun doğru olmadığını hepimiz biliyorduk…” dedi.

Ulusal Birlik Partisi’nden (UBP) kendi bölgelerinden kontenjan çıkabileceklerinin sinyalini UBP’li vekillerin verdiğini de ifade eden Kudret Özersay, “Hiçbirinden bunun aksi yönünde bir yalanlama gelmedi. Yetmedi, bazı kamu görevlilerinin yönetim kurulu üyesi olarak atanmaları ya da bazı kişilerin belli görevlere atanması konusunda bir pazarlık yapıldığı yönünde şeyler söylenmeye başlandı. Bu insanların bir kısmıyla temasa geçtiğimizde öğrendik ki yeni görevlere atanmak için Başbakan Saner ile görüştüklerini öğrendik” diye konuştu.

“İKİNCİ 4’LÜ KOALİSYON DÖNEMİ…”

“Kendilerine bağımsız diyen aslında bağımlı olan bu 3 milletvekili… Faiz Sucuoğlu’nun cümleleriyle söylüyorum, 4’üncü bir siyasi parti gibi bu koalisyona girdiler...” diyen Özersay, ikinci 4’lü koalisyon dönemi olduğunu söyledi.

“MAKAM VE MEVKİ İÇİN YAPTIKLARI ORTAYA ÇIKTI”

Bağımsız 3 vekilin hükümetle makam-mevkii pazarlığına girdiğine işaret eden HP Genel Başkanı Özersay, “Aksi bir durum var ise zaman bunu gösterir… Memleketin iyiliği için hükümetin kurulmasına yardımcı olacağız diyenlerin hangi makam ve mevki için yaptıkları ortaya çıktı…” ifadelerini kullandı.

“PAZARLIĞI ONLARLA YAPTINIZ, NİSABI ONLARDAN İSTEYECEKSİNİZ, BİZDEN DEĞİL!”

Kudret Özersay, şöyle devam etti:

“Bir siyasi parti gibi hareket ediyor bu 3 kişi. Hükümet kurulurken belli ki pazarlık yapmışlar. Hükümet olarak, UBP olarak bu 3 istifa eden vekiller hiç de meşru olmayan, siyasi etik açısında da son derece yanlış olan bir şekilde bu pazarlığı yaptıysanız, onlarla anlaştıysanız, nisabın sağlanması için gelip benden mi nisap isteyeceksiniz? Benimle mi kurdunuz hükümeti? Pazarlığı onlarla yaptınız, hükümeti onlarla kurdunuz, nisabı onlardan isteyeceksiniz bizden değil.”

“BU ÜÇLÜ DEĞİL, DÖRTLÜ BİR KOALİSYONDUR”

“Bu üçlü değil, dörtlü bir koalisyondur” diyen Özersay, ÖRP örneğini vererek “Demokrasiye sürülmüş bir kara lekedir. Bu da öyledir. Geldiği nokta itibariyle ömrü de kısa olur. 'Sen bana onu vermiştin, atamayı yapmamıştın' diye diye bu ülkede devletin saygınlığını da yerle bir eden bir durum ortaya çıkardılar” dedi.

“UBP’LİLER BUGÜNKÜ DURUMU, YAPIYI HAZMETMİŞ BİR DURUMDALAR MI?”

UBP’nin içerisinde bulunduğu durumun ‘eğreti’ olduğuna vurgu yapan HP Genel Başkanı Özersay,  “Kurultayını yapma konusunda sıkıntılar yaşamış, yaşatılmıştır. Bu hükümet eğrelti bir hükümettir. UBP’liler bugünkü durumu, yapıyı hazmetmiş bir durumdalar mı?” diye sordu.

Öte yandan yeni bir koalisyon hükümetinin UBP ile kurulamayacağını söyleyen Özersay, UBP’nin güvenilir bir koalisyon ortağı olmasından çıktığının altını çizerek, halkın iradesinin yenilenmesi gerektiğini ve salgın şartlarının el verdiği koşulda bir seçime gidilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Günün Sözü

"Sen bana bakma ben baktığın yerde olurum."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları