Çavuşoğlu: “Çok adaylı kurultay şart”

Yayın Tarihi: 29/03/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile birlikte özellikle UBP Kurultayı ve adaylıklar üzerine oldukça açık sözlü bir sohbet yaptık. Daha programın başında “istediğini sorabilirsin” diyerek başladık programa. UBP’li bakanlardan genellikle adaylıklar konusunda ve UBP kurultayı konusunda pek rahat konuşmalarını beklemezsiniz hani çekinceleri olabileceklerini düşünürsünüz ancak ne Olgun Amcaoğlu’nda ne de Nazım Çavuşoğlu’nda herhangi bir çekince görmedim.

Anladığım kadarıyla herkes akıllarda bir yerlerde kararını vermiş gibi görünüyor.

Yemek krizini ille ki sordum her ne kadar çözüldüyse de;  Çavuşoğlu, “Hatalı bir süreç yaşandı. Mevzuatlar böyle emredebilir ama siyasinin işi zaten, bu mevzuatları, toplumun lehine yorumlamaktır” dedi.

“HÜKÜMET, ÜÇ GÜN ÖNCEKİ KANAATİNİ, ÜÇ GÜN SONRA DEĞİŞMEMELİ”

Böyle bir olayın yaşanmasını, gündeme gelmesini, grevden sonra çözülmesini yanlış bulduğunu belirten Çavuşoğlu, “Müdahale, zamanında ve yerinde yapılmalı. Hükümet, üç gün önceki kanaatini, üç gün sonra değişmemeli. Sağlıklı karar gününde verilmeli” şeklinde konuştu.

UBP-HP-DP KOALİSYONU… “BÖYLE BİR GÜNDEM YOK AMA 'OLAMAZ' DİYE DE BİR İDDİAM YOK”

UBP-HP-DP koalisyonunun kurulacağı yönündeki iddialara değinen Çavuşoğlu, “Belki bugün böyle bir gündem yok ama 'olamaz' diye bir iddiam yok. Bu koalisyon olmayacak diye bir şey yok. Hükümetler, ihtiyaçlar doğrultusunda kurulur. UBP-HP hükümetinin kurulacağını daha önce kim söyleyebilirdi ki? İhtiyaç oldu, UBP-HP kuruldu. Kim bilebilirdi ki; UBP-DP-YDP hükümeti kurulacak, sayısı yetmeyecek ve HP’den 3 kişi istifa edip sayıyı tamamlayacak?” diye sordu.

“İHTİYAÇ OLMASI HALİNDE, MECLİS’TEKİ SEÇENEKLERİN TÜMÜ KULLANILABİLİR”

Şu anda yeni bir hükümet arayışı olduğuna dair bir bilgisi olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, “Ama ileriki zamanlarda böyle bir şey olmayacak diye bir şey söylemiyorum. İhtiyaç olması halinde, Meclis’teki seçeneklerin tümü kullanılabilir” dedi.

“ERKEN GENEL SEÇİM, KANAATİMCE 2022’DE OLACAK”

Erken genel seçim tarihine ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Seçim, kanaatimce 2022’de olacak. Şu an ülkede bir erken genel seçim atmosferi yok. 20 yıllık siyasi hayatımda yaptığım gözlemlerime göre, tüm partilerin kurultayları var. Ekonomi çok zorda, salgın nedeniyle seçim yapmak mümkün görünmüyor. Bu seçimin 2022’den önce yapılacağına inanmıyorum” şeklinde konuştu.

“UBP’NİN GENEL SEKRETERLİK SEÇİM TARİHİ NİSAN AYINI GEÇMEZ”

UBP’nin Genel Sekreterlik seçiminin ne zaman yapılacağına ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, “Pandemi nedeniyle şu an toplantı yapamıyoruz. Ancak seçim tarihi, Nisan ayını geçmez. Tedbiri alıp, sosyal mesafe korunarak, 120 kişi bir araya gelecek. Genel Sekreterlik için iki adayımız var; Oğuzhan Hasipoğlu ile Özdemir Berova. Seçim ilan edildikten sonra belki daha fazla aday da çıkabilir. UBP’nin seçimleri kalabalık olur” ifadelerini kullandı.

“UBP’DEKİ ÇOK ADAYLI SEÇİMLER, PARTİ İÇİNDEKİ KUTUPLAŞMAYI ÖNLÜYOR”

UBP’deki çok adaylı seçimlerin, parti içindeki kutuplaşmayı önlediğini ifade eden Çavuşoğlu, Genel Sekreterlikle ilgili oyunu kime vereceğine ilişkin, “Benim oyum günü geldiğinde resmi süreç başladığında net olacak. Ben kesinlikle kıvırmam, tarafımı ve gerçeklerimi ortaya koyarım” dedi.

“GENEL BAŞKANLIK YARIŞI DA ÇOK ADAYLI OLMALI, BEN ADAY DEĞİLİM”

UBP Kurultayına ilişkin soru üzerine konuşan Çavuşoğlu, “Genel Başkanlık yarışı da kalabalık olmalı. En az 3 adaylı olmalı. Bir önceki kurultayda belki mağdur olmuş olabiliriz, hesaplar denk gelmemiş olabilir ama çoklu adaylıkta kutuplaşma ortadan kalkıyor” dedi.

Kurultayda aday olmayacağını ifade eden Çavuşoğlu, “Ben bu partiye çok hizmetler vermiş biriyim. İnanarak, severek, sevilerek, özveride bulunarak partime hizmet ettim. Bundan sonra da etmeye devam edeceğim. Ben üyelerime iki kez bu işi yaparım iddiasıyla ortaya çıktım. Ya kendimi ifade edemedim, ya da gereken hazırlığı yapamadım. Sonuç olarak üçüncü kez adaylık denemeyi düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

“KURULTAYI, 2021 YILI İÇİNDE YAPMAK ZORUNDAYIZ”

Çavuşoğlu, “Kurultayı, 2021 yılı içinde yapmak zorundayız” vurgusunu yaptı.

HP’DEN İSTİFA EDEN VEKİLLER… “UBP’NİN GÖNÜL KAPILARI ONLARA AÇIK”

HP’den istifa ederek, hükümetin Meclis’teki nisap sorununu aşmasına yardımcı olan üç Milletvekili ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, “Bağımsızlar fedakarlık yaptı. Siyasete devam edip etmeyeceklerini bilmiyorum ama devam edeceklerse UBP onları dışlamaz, gönül kapılarını onlara açar” şeklinde konuştu.

***

Günün Sözü

“Güzel kadınlar aşkla aptallaşır ama hem akıllı hem güzel kadınlar, aşıkken de akıllıdır. İşte bu yüzden hep yalnız kalır.”

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları