Şahiner uyardı: “Başınız ağrıyacak..."

Yayın Tarihi: 08/04/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, CTP’nin genç ve gelecek vadeden vekillerinden biri. Hem askerlik arkadaşım hem de yıllardır kopmayan bir dostluğumuz var. Malum dün iptal edilen KIB-TEK ihalesi vardı ve bu ihale öncesinde dostum Salahi Şahiner’i konuk aldım.

Salahi, KIB-TEK konusunda dersine hayli iyi çalışmış. Gerek mecliste gerekse katıldığı komite toplantılarında hükümete ciddi anlamda ter döktüren politikacı. Akaryakıt alımlarıyla ilgili bir bir neyin nasıl gerçekleştiğini, akaryakıt alımlarında nelere dikkat edilmesini, dikkat edilmemesi halinde sonuçlarının KIB-TEK yönetimine yargı anlamında pahalıya mal olabileceği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Söyleşinin detaylarını sizlerle paylaşıyorum...

Yakıt ihalesinin 13 Ocak tarihinde iptal edildiğine dikkat çeken Şahiner, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın ‘vurgunu önleyeceğim’ ifadelerini kullanmasına işaret ederek, “Biz de başta bir şey demedik, geçmişte yapılan hataların tekrarlanmaması için ilgili mevzuatta değişim olabilir” dedi.

“BU SÜREÇ ÇOK TEHLİKELİDİR”

100 milyon dolarlık bir ihaleye çıkıldığını belirten Şahiner, şöyle devam etti:

“Konşimento, uluslararası ticarette taşınır malın koçanıdır. Parasını ödediğiniz zaman bu koçanı alabilirsiniz. Bir tek gemiye taşımacılık ve yakıt bedeli olarak 6-7 milyon para ödüyorsunuz.  100 milyon dolar ile adanın en büyük ihalesidir bu. Orijinal konşimento istemiyorsunuz. Gemiyi gönderiyorsunuz, gemiye yükleniyor. Parayı ödemekle yükümlü olan bankadır. Para aktarılırken, orijinal konşimento bankada kalıyor. Kaynağı belli olmayan paranın takip edilebilmesi için yapılıyor bu uygulama. Birinin kaynağı belli olmayan bir parası vardır, sisteme sokamıyordur; böylece bir gemi kiralayarak, nakit parayla yakıt alabiliyor… Bu uygulamayla KIB-TEK’in hiçbir pisliğe bulaşmamış parasını kendisine aktarıyor… KIB-TEK’in hesaplarının bloke edilmesine kadar gider bu süreç ve çok tehlikelidir.”

“BİZ TEBLİĞİ KALDIRTTIK”

KIB-TEK’in ödemesi gereken ücreti ödeyememesi halinde banka hesaplarına tebliğ koyulduğunu ve hesaba yatırılan tüm paranın ilgili şirketin hesabına yatırılacağına vurgu yapan Şahiner, “Bu KIB-TEK’i batırmaya yönelik bir hareketti… Biz bu tebliği kaldırttık” dedi.

“BAŞLARI AĞRIYACAK, BU İŞTEN VAZGEÇSİNLER”

Şahiner, açıklamasında şöyle devam etti:

“Arıklı çıktı dedi ki 'ben bu işten anlamıyorum. Anlayana sorun.' Bu işi hazırlayan iki arkadaşımız vardı. İkisi de profesyonel. Bu saatten sonra yasal süreç işler. TPIC ile yapılan bir anlaşma var. Gelsin biri düşük teklif atsın. Rafineler aransın tankerler aransın. 4 günlük bekleme süreci var. 36 saatte boşaltılıyor, gemi 4 gün bekliyor. Bekleme ücreti 48 bin TL ise yarı yarıya bölüşülüyor. Demoraj ücretini bilmeden ihaleye alınıyor. Bu işten vazgeçsinler, başları ağrıyacaktır.

Çıkıp da 'temiz eller operasyonu yapacağım' diyenlerin adı önümüzdeki süreçte bu dosyalarda yer alacaktır. Önemli olan kurumun devamıdır. ‘Tamam, düzeltiyoruz’ diyorlar, düzeltmiyorlar. Sonra eleştirilerimizin dozu artmak zorunda kalıyor.

YASAL OLARAK KENDİLERİNİ ÇOK SIKINTILI BİR SÜREÇ BEKLİYOR

Kendilerini yasal olarak çok sıkıntılı bir süreç bekleyecek. Bu davranışlar art niyetli. Akla kara meydana çıkacak. İlgili bakan bu işten anlamadığını söylüyor. Yanınıza kaliteli ekip alacaksınız. Elektriğin ‘e’sinden anlamayanları alırsanız böyle olur. 13 Ocak’tan 31 Ocak’a kadar bir değişiklik yapamadınız mı?

AKLA KARA BELLİ OLACAK

Arıklı’nın ısrarı neticesinde, Türkiye’nin ekonomi bakanlığına 'TPIC yardım etsin bize' diye ısrarlar ediyor, bunun üzerine yardım ediliyor. TPIC bu işi yapmıyor. Maliyetleri çok yüksek. Ancak bu fiyata yapabilirim dediği için 34 dolara çıkmıştır. 28 dolar olsaydı kurum kar edecekti. Ya art niyettir ya iş bilmezliktir. Akla kara belli olacaktır.”

Günün Sözü

"Sorunlarınızdan şikayet etmeyin. İnsanların yüzde 80'i ilgilenmez, geri kalan yüzde 20'si bunları hak ettiğinizi düşünür."

Mark Twain

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Osman oglu 08/04/21 09:51
BATSADA KURTULSAK...

Diğer Gökhan ALTINER yazıları