4 bin YDP üyesi nerede?

Yayın Tarihi: 12/04/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

YDP Kurultayı olaylı da olsa gerçekleşti. Bazen kazanma kaygısı hepimizin korktuğu Korona Virüsünün bile önüne geçebiliyor hafta sonu gerçekleşen kurultayda bunu gördük. Ya da insan hayatının aslında ne denli önemli olduğunu hala idrak edemeyen insanların halen var olduğunu gördük. YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı çok da yüksek olmayan bir oyla Bertan Zaroğlu ile girdiği yarışı kazandı. Sonuçları gerçekçi değerlendirecek önemli birkaç sonuç çıkıyor ortaya. Üye sayısı sekiz binden fazla olan YDP’nin yarı üyesi bu kurultayı dikkate dahi almadı. Yaklaşık 4 bin üyenin kurultaya katılmayışı üyenin kağıt üzerinde üye olduğu ve YDP için yanıp tutuşmadığını gösterdi bize. Yarıdan biraz fazla üyenin katılımıyla gerçekleşti bu kurultay.

Erhan başkan elde ettiği sonuçlarla şunu görmeli. YDP’nin dört bin üyesi tehlikede yani yaklaşık dört bin üye YDP’den ayrılabilir, ille ki ayrılır demiyorum bu tehlike YDP için ciddi bir tehlike olarak duruyor.

Öte yandan kurultaya katılan üyeden ikisinden biri Erhan başkanı desteklerken iki kişiden biri de Erhan başkanın başkanlığını desteklemiyor.

Bu nedenle bu saatten sonra son derece seçim prensiplerine uygun gerçekleşmeyen kurultay sürecinde oluşan yaraları YDP’yi yönetenler hızla sarması lazım. Aksi takdirde ilk erken seçimde YDP ciddi baraj sorunu yaşar ve muhtemelen de yaşayacaktır.

Yaklaşık dört bin üyenin gerçek anlamda YDP Kurultayını protesto ettiğini söyleyebiliriz, bu bir kopuş demektir.

Erhan Arıklı son birkaç aydır medya başta olmak üzere parti içinde giriştiği kavgaları artık bir yana bırakıp partisini toparlaması gerekiyor. Kendisinin dediği gibi kurultay döneminde yaşanan sorunlar öyle kolay kolay geride kalmayacaktır bence.

YDP’NİN GÜCÜ NE KADAR?

2018 Genel Milletvekilliği Seçimlerinde 112004 oy kullanılırken bunların 99752’si Mühürdü. YDP bir mühür partisidir. Yani ya YDP’ye mühür vurur bir seçmen ya da başka partilerde değerlendirir oyunu. YDP’nin son genel seçimde iki vekile karşılık almış olduğu oy %6,99’du.

Bir diğer deyişle 99 bin 752 mührün 6 bin 972’si YDP’ye ait. Sçimlerin ardından Erhan Başkan, Bertan Zaroğlu ve partinin ileri gelenleriyle birlikte sıkı bir çalışma içine girdi ve partinin üye sayısını Sekiz binin üzerine çıkardı.

Eğer bu üye sayısı ile seçime girse ve sekiz bin seçmen YDP’ye mühür vursa sadece bir vekil artırarak vekil sayılarını üçe çıkarabilirler. Zaman zaman YDP’nin vekil sayısını 5 ya da 6’ya çıkaracağını sık duymuşunuzdur

YDP’nin en iyi ihtimalle beş vekil çıkarabilmesi için; yaklaşık olarak 11 -12 bin mühre ihtiyacı var.

Hafta sonu gerçekleşen kurultayda YDP’nin böyle bir oy gücünün olmadığını gördük.

YDP hafta sonu kurultay üyesi ile seçime girse baraj altı kalır ve vekil çıkaramaz. Bunun böyle olup olmaması ya da mevcut iki vekili koruyabilme durumu bu saatten sonra YDP’de  tavanının tabanla barışmasına ve sürükleyici olabilmesine bağlıdır.

Parti içi kavganın hemen bitmesi ve kamuoyuyla barışmasına bağlıdır. Aksi takdirde taban, başka partilere kaçacaktır.

Elbette bir kurultayda üye tam sayısının katılmasını bekleyemezsiniz ama YDP’nin kayıtlı üyesinin tam yarısı bu kurultaya gelmeyi tercih etmedi.

UBP ve CTP OPERASYON YAPIYOR... YAPACAK...

YDP için bir başka tehlike daha bulunuyor. YDP’nin önemli bir seçmeni CTP’ye ilkesel olarak yakın. Yani YDP içerisinde hayli sol görüşlü üye barındırıyor. Bu nedenle Tufan Erhürman Başkanlığındaki CTP, hayli oy alabilecektir YDP’den. Bunu bir yana yazın.

Öte yandan UBP’den YDP’ye yönelik sürekli bir atak var ve zaman zaman YDP üyelerinin UBP’ye transferi gerçekleşebiliyor. UBP örgütleri bu konuda oldukça sıkı çalışıyorlar.

Demem o ki sol görüşlü YDP’liler kendiliğinden CTP’ye oy verebileceği gibi sağ görüşlü YDP’lilerde U’P'ye oy verebilir.

Bu tehlike çok ciddi boyutta YDP için mevcut.

YDP’nin ilk erken seçimde beş vekil, yedi vekil hatta on vekil çıkarabileceğine gerçekten inananlar olabilir.

Bu kesinlikle mümkün gözükmüyor, bunu net söyleyim ve bunu bir dost uyarısı olarak alsınlar kesinlikle.

Kurultay öncesi kamuoyu ile kavga, kurultay öncesi derin bölünme ve ayrışma, hep bunlar YDP’yi savunmasız bırakmış durumdadır. Mevcut vekil sayısını koruma ile baraj altı kalma ile karşı karşıyadır YDP.

Benden söylemesi. Rakamlar ortadadır.

***

Günün Sözü

“Sakın kader deme, kaderin üstünde bir kader vardır... Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır…”

Sezai Karakoç

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları