Seçim Eylül 2022’ye kalır mı?

Yayın Tarihi: 22/04/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısının ardından aslında pek de anlaşılan bir açıklama yapılmadı. Açık konuşmak gerekirse Hükümetin yasalara da uyarak seçimleri nasıl erteleyeceği ya da erteleyemeyeceği pek anlaşılmış bir durum değil.

Ortaya bir Ad-Hoc komitesi atıldı ama seçim yasası son derece açık. Muhalefet bu durumu mahkemeye taşıyacağını açıkladıysa da bu olay yargıya intikal eder mi, ederse nasıl bir sonuç çıkar, ortada tam bir tuhaflık var.

Hükümet geçtiğimiz gün yazdığım gibi ne ara seçim ne de 2021 yılı içerisinde bir seçim yapma niyetinde değil. 2022 yılının Şubat ya da Nisan ayında bir seçim yapmayı istiyorlar. Hükümetin mazeret gösterdiği iki konu var. Ara seçim için 10 milyonları yok, erken seçim ise pandemi şartları var.

Şimdi burada başka önemli soru işaretleri çıkıyor.

Bir kere Hükümetin 10 milyonu vardır ya da yoktur ara seçimi yasalara göre yapma mecburiyeti var. Muhalefet ara seçim yapmayalım ama 2021 yılı içerisinde erken seçim yapalım baskısını kuruyor.

Hükümet bu baskıya karşılık olarak da pandemi var gerekçesini sunuyor.

2022 yılının Şubat ya da Nisan ayında pandemi şartlarının ne olacağını hiçbirimiz kestirme ihtimali yok.

Ancak 2022 yılı için ise Nisan ayında erken seçim kararı alınsa dahi Şubat-Mart seçim yasakları olacak demektir, Haziran 2022 tarihinde ise yerel seçimler olacağından Nisan-Mayıs aylarında seçim yasakları gündeme gelecek.

Ayrıyeten Şubat 2022 tarihinde bir de bütçe meselesi var ki şubat değil mart ayına sonuçlanabilecektir.

Bu da demek oluyor ki 2022 yılının ilk altı ayı KKTC’de hiçbirşey yapılamayacak.

Peki gerçekten durum böyle mi?

Yarına daha dolu bir yazı kaleme alacağım bu konuyla ilgili, çünkü bu konuda tam bir anlaşmazlık ve boşluk var. Kimse tam olarak ne olacağını bilmiyor.

Açık konuşmak gerekirse Hükümet belli oldu ki ara seçimi yapmayacak ve hasır altı edecek. Hükümet olur da ara seçimi seçim yasasına rağmen yapmaz ise öyle tahmin ediyorum ki bu seçimler ne Ekim'de ne Nisan'da gerçekleşmez. Siz bu seçimleri artık ya 2022 Eylül tarihine bakın ya da 2023 yılına bakın.

Velev ki muhalefet güçlü bir manevra yapmasın ama öyle görülüyor ki muhalefetin de elinde sonuç getirecek pek bir kart yok gibi.

Kıbrıs Postası’nda dünkü programımda UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ vardı. Bu konuyu İzlem hanıma da sordum.

Mantık çerçevesinde adımların atılması gerektiğine dikkat çeken Altuğra, halkın seçim gibi bir derdi olmadığını, halkın tek derdinin ‘evine ekmek götürebilmek’ olduğunun altını çizdi.

"ERKEN SEÇİM TARİHİNİ BELİRLEMEK İKTİDARIN GÖREVİDİR"

Altuğra, Haziran ayında bir kişilik milletvekili seçimine gidilmeyeceğini ifade ederek, bu durumda bir erken seçim olacağını ancak bu tarihi belirleyecek olanın iktidar olduğunu ifade etti.

Muhalefet partilerinin erken seçim tarihi olarak vermiş olduğu 29 Ağustos 2021 tarihinin Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nden geçmeyeceğini de belirten İzlem Gürçağ Altuğra, ‘Ad-Hoc Komitesi’nin kurulmasının amacının ise tüm partilerin söz sahibi olması için olduğunu dile getirdi.

UBP'li vekil Altuğra, "29 Ağustos tarihinde artan vakalar içerisinde 300 adayı sokağa nasıl çağıracağız? Biz hangi sağlık sistemine güvenerek yüzlerce insanın hasta olmasını ve bu hastalara şifa olmayı sağlayacağız? Bu çerçevede de değerlendirmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

www.kibrispostasi.com'da yer alan habere ulaşmak için >>>>>

Sonuç olarak muhalefet kükrüyor kükremesine ama elinde Hükümeti erken seçime götürecek ne var bekleyip göreceğiz. Öyle tahmin ediyorum ki en fazla olayı mahkemeye götürüp ara seçimi yaptırabilirler. Bunun dışında ellerinde pek bir kart yok gibi geliyor bana.

Günün Sözü

“Doğrudan gerçeklere bakın, çünkü onlar da size bakıyorlar.”

Winston Churchill

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları