Denktaş, yeniden bakan olur mu?

Yayın Tarihi: 21/06/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’ın istifası ile ortalık şöyle bir çalkalandı. Bu konuda Başbakan kendisine bir istifa ulaşmadığını söylese dahi kazan fokur fokur kaynıyor. Peki nedir sorun durum, bunu bir değerlendirelim. Koral Çağman’ın pek başarılı bir bakan olmadığını söylemek lazım, en azından başarılı bir bakansa da bunu gerektiği gibi pazarlayamıyor. Örneğin Sn Bakanı herhangi bir programda göremezsiniz, ben görmedim. Davet de ettim cevap dahi gelmedi. Hani başarısız da dersek acımasızlık yapmış oluruz, çünkü ne yaptığını bilmiyoruz. Belki de ciddi işler yapıyordur ama bunu anlatmıyordur.

Peki şimdi ne olacak?

Çağman istifasında kararlı deniliyor. Yerine Serdar Denktaş’ın geleceği iddiaları da ortada. Serdar beyin böyle bir görevi kabul etmediği de söyleniyor ama güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre Serdar Denktaş bu göreve gelmek istiyor.

Bunu kendisi net olarak açıklamadığı sürece bu dedikodular alır başını gider. Serdar beyin Çalışma Bakanı olmak istediği yönünde bende güvenilir bir bilgi var.

Bu ne kadar gerçektir bilemeyiz. Dediğim gibi Serdar Bey pek çok konuda sosyal medya paylaşımı yaptığı gibi bu konuda da “ben bakan olmak istemiyorum, olmayacağım” diye bir açıklama yapabilir. Bildiğim kadarıyla böyle bir açıklaması henüz yok.

DENKTAŞ POLİTİKAYI BIRAKTIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Serdar bey belirli zamanlarda siyaseti bıraktığını ifade etmişti. “DP Milletvekili Serdar Denktaş, "Artık politikacı değilim" diyerek, siyaset yapmadığını ve dümdüz doğruyu söylediğini vurguladı.” https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n370177-serdar-denktas-artik-politikaci-degilim-dumduz-dogruyu-soyluyorum

Denktaş, milletvekilliği görevinin son bulmasının ardından siyaseti bırakacağını söyledi. https://haberkibris.com/denktas-dpye-son-gorevimi-yaptim-donemimi-tamamlayip-2145-2020-12-23.html

DENKTAŞ SİYASETİ BIRAKMADI İDDİASI

Bakın bu bir iddiadır ve ben bu iddiaya inanmıyorum. Serdar Denktaş’ın siyaseti bırakmadığı ve ilk erken genel seçimde yeniden vekilliğe aday olup parti başkanlığına yürüyeceği yönünde birtakım iddialar var ortada. Benim tanıdığım Serdar Denktaş bunu yapabilir mi? Evet yapabilir çünkü geçmişte örneği var.

Ancak o geçmişin üstünden yıllar geçti, kendisi Cumhurbaşkanlığına aday oldu, DP’ye kırıldı ve kendisi de bazı kırıcı açıklamalarda bulundu. Bu da son derece normal.

Ancak karşımızda yaş ve tecrübe olarak artık bir yere gelmiş bir Serdar Denktaş var ve önümüzdeki beş yıl sonrasında potansiyel bir Cumhurbaşkanı olarak karşımızda duruyor ki bu da bir gerçek.

3-5 ay sonra ya da altı ay sonra erken seçime gidecek bir hükümet içerisinde bir bakan olmak Serdar beye yakışır mı ? Bakanlığı küçümsediğimden değil, Serdar beye yakışmadığından.

Serdar beyle zaman zaman ters düşsem dahi bu ülke için önemli bir değer olduğunu söylememiz gerekir. Böyle bir değerin beş yıl sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanması halinde seçimi kazanabileceğine kesin gözüyle bakanların sayısı az değildir.

Kaldı ki kendisinin aktif siyaseti noktaladığı ve artık aday olmayacağı yönünde de ifadeleri var. Siyaset ne gösterir bilinmez.

Serdar Denktaş yaşadığı sürece her zaman Demokrat Parti’nin abisi konumunda olacaktır. Bu imajın hiçbir şekilde sarsılmaması gerekir diye düşünüyorum.

Parti içerisinde yaşanacak olası bir iç kavga zaten oy kaybı yaşamış ve üç vekile düşmüş Demokrat Parti’yi daha da küçülme dağılma noktasına götürür.

Nasıl ki bir zamanlar Mustafa Akıncı BDH’dan tek vekil kendisi seçilip siyasete ara vermek zorunda kaldıysa.

Sonuç olarak kulağımıza çok güvenilir yerlerden gelen bilgileri siz okurlarımızla paylaştık. Ne kadar doğru olduğu bu birkaç gün içinde göreceğiz.

Koral Çağman’ın istifası onurlu bir duruş mu ? Yoksa bir operasyonun öncü hareketi mi ?

Göreceğiz.

Bu arada Bakan Çağman’a da tavsiyem olur da görevine devam ederse ki bence etmeli, medya ile daha iyi ilişkiler kurmalı ve düne kadar gölge bakan gibi değil görünen bir bakan olarak siyasete devam etmelidir.

****************

Günün Sözü

"Hayat bisiklet sürmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız."

Albert Einstein

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları