UBP kurultayı nasıl gidiyor?

Yayın Tarihi: 18/08/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Her ne kadar Korona salgınındaki vaka artışı hepimizi korkutuyor olsa da, elektrik elde edebilmek için akaryakıtı deyim yerindeyse Su tankeri ile çağırıyor olsak da ve her ne kadar ekonomik anlamda halen ciddi bir çöküşün içinde uğraşıyor olsak da tüm bu gündemler inanın sokaktaki vatandaşın % 50 gündemini oluşturuyor. Neden % 50 diyorum çünkü sokaktaki vatandaş hem seçimi hem de UBP kurultayını sürekli ama sürekli soruyor. Hani diyeceksiniz ki vatandaşın kurultayla seçimle alakası yok, hatta vatandaşın derdi geçim diyeceksiniz ama pek öyle gelmiyor bana işte.

Zira insanlar konuşmaya başlayınca hemen hemen her konuşma “eee kim alacak kurultayı” sorusunun ardından “seçim ne zaman olur sence “ sorusunu soruyor. Anlıyorsunuz ki bu halk magazini seviyor.

Zorlu Töre iyi saatte olsun adaylığını açıkladı. Kendisine hayırlı olmasını temenni ederim. İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in de aday olabileceği yönünde bir söylenti dolaştı geçtiğimiz hafta, hatta görevden alınabileceği dahi konuşuldu bildiğiniz gibi ama hem adaylık konusunu hem de görevden alınma söylentisini bazı kaynaklarımdan soruşturdum böyle bir durum yok.

Hasan Taçoy halen aday. Her ne kadar zaman zaman bakanlık alıp çekileceği konuşulsa dahi bu konuda henüz net bir durum yok. Başbakan Ersan Saner aday ve Faiz Sucuoğlu aday.

Yani son durum şu an için UBP kurultayının dört adayı var. Peki başka aday çıkar mı ? açık konuşmak gerekirse ben bu kurultayın çok adaylı olacağına pek inanmıyorum. Yani geçtiğimiz kurultaydaki aday popülasyonu olmayacak gibi.

Geçtiğimiz kurultayda aday olan isimlerin hepsi de bakanlık koltuğunu aldı. Merak etmeyin, kurultayın ikinci turu olsaydı yine söz konusu isimlerin hepsi bakan olacaklardı. Çünkü ikinci kurultayın hemen arifesinde bakanlık pazarlıkları yapıldı.

İşte bir tek bu nedenle UBP kurultayında bir adaylık popülasyonu yaşayabiliriz. Ama dediğim gibi çok olmayacakmış gibi geliyor bana.

Şimdi önümüzde bir kurultay var. İsterse 10 tane aday çıksın. Bu yarışın kimler arasında geçeceği ortada. Eğer Hasan Taçoy çekilmezse; kurultayın yarışacak üç ismi var ve sonuç farklı olacak, eğer Taçoy çekilirse ki kimden yana çekileceği son derece önemli yine kurultayın farklı bir sonucu olacak.

Haliyle cephe bir anda genişleyecek ve adayların birbirine olan yakın oy takibi ortadan kalkacak.

Bekleyip göreceğiz.

ANKARA NE YAPACAK? 

Şunu net olarak söyleyebilirim size. Bu konuda iki söylenti var. Birincisi Ankara’nın kafası karışık henüz ne yapacaklarına karar vermediler, ikincisi ise Ankara, Ersan Saner’i destekleyecek.

Şunu net olarak söyleyebilirim ki Ankara Hükümeti, Ersan Saner’i destekleyecek ama bu ille ki Ersan Saner kazanacak anlamına gelmiyor. Çünkü Cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi bir durum ortada yok.

Evet Başbakan çalışmaya en nihayetinde başladı ama yukarıda anlattığım detaylar son derece önemli. Bakanlar nasıl bir tavır izleyecek, Taçoy çekilecek mi ? İkinci turda mı çekilecek ? Bu sorular hep önemli.

Ersan beye de Faiz beye de sorsanız aldığınız cevap aynı; “herkes beni destekliyor”. İnanın ikisi de isim bazında aynı cevabı veriyorlar.

İşte kimin kimi desteklediğini kurultay sonuçları açıklanmaya başladığında göreceğiz çünkü bu konu da ne bakanlar ne vekiller gerçekten samimi değiller. En azından yarısından çoğu samimi değil gördüğüm kadarıyla.

Sonuç olarak Ankara henüz sahaya inmedi. Henüz bir hareketlilik yok.  Şeklen Ersan beyin yanında olduklarını net bir şekilde gösteriyorlar ama henüz sahada kimse yok. Bunu söylemek lazım.

Bir ara kurultaydan önce erken seçim olacağını düşünüyordum ama anlaşılan bu seçim işi gerçekten Ocak 2022’ye kalacak.

Kurultaya çok bir zaman kalmadı. Bekleyim göreceğiz neler olacak.

********************

Günün Sözü

"Yarınlar hep güzel olacak denir. Oysa bugünler, dünün yarınları değil midir?"

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları