Hükümet ansızın düşerse...

Yayın Tarihi: 23/08/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Gerçekten son derece ilginç bir hükümet dönemi yaşıyoruz. Tanımlamak lazım aslında bugünkü hükümeti hatta olası UBP Kurultayı sonrası oluşabilecek yeni hükümeti de. Şimdi nasıl bir yapı var karşımızda ona bir bakalım.

UBP Genel Başkanı-Başbakan Ersan Saner yapabilse oldukça acil bir seçime gitme taraftarı ancak gelin görün ki UBP Grubu, vekilleri buna razı değil. Başbakan Saner hem kurultayın ertelenmesi hem de kurultay öncesi daha güçlü çıkabilmek adına bir erken seçimi ciddi ciddi istiyor ama şimdilik halen bu mümkün değil. Düşünsenize Eylül ayı başında bir erken seçim kararı alınsa en iyi ihtimalle 1 Kasım’da seçime gidilebilir. Seçim sonrası koalisyon çalışmaları derken UBP Kurultayı Ocak-Şubat’a sarkar. Haliyle sarkar. Ne olmasa kış aylarında vakalar daha da yükseleceğinden mücbir sebep denir ve bu iş 2022 Yazına kalır. O zamana kadar da Başbakan Saner, kısa süre önce yapmaya başladığı kurultay çalışmalarında ciddi bir yol kat etmiş olur.

Gelin görün ki hala küçük bir ihtimal olsa dahi kurultay öncesinde erken seçim ihtimali masanın üzerinde duruyor. Yoksa YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ve şürekası UBP’ye yani biricik ortaklarına durmaksızın neden “çekildim çekiliyorum mesajı göndersin”… Vekiller arası laf dalaşı da işin cabası.

YDP NEDEN ERKEN SEÇİM İSTİYOR?

Gelelim YDP’ye. Bildiğiniz gibi Bertan Zaroğlu YDP’den ayrıldı ve yeni bir parti kurdu ve bu partinin seçimlere katılabilmesi için altı ay süreye ihtiyaç var. İşte bu noktada Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı ile Başbakan Saner’in planları kesişiyor. Eğer kısa süre içinde erken seçim olursa Bertan Zaroğlu’nun kurduğu parti seçimlere katılamaz ve YDP Arıklı başkanlığında iyi bir oy almayı zorlayabilir. Elbette ki kolay değil ama plan bu anladığım.

İşte bu nedenle hem Başbakan hem Başbakan Yardımcısı şu erken seçimi ciddi ciddi istiyorlar.

DP ERKEN SEÇİM İSTEMİYOR, ÇÜNKÜ...

Evet; Demokrat Parti’nin pozisyonunu değerlendirelim. Tabii ne kadar Demokrat Parti kaldıysa yani vekil anlamında. DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu kesinlikle erken seçim olmasını istemiyor çünkü Serdar Denktaş’ın kendisine yapacağı operasyonun farkında. Serdar Denktaş’ın aday olmayacağı bir Demokrat Parti’de dahası bir de Denktaş’ın Ataoğlu’nun seçim kaybetmesi için bir operasyon düzenleyeceği iddialarını ortaya koyarsak olası bir erken seçimde Demokrat Parti’nin işi gerçekten zor. İşte bu nedenle Fikri Ataoğlu için ne kadar geç seçim olursa yeniden partiyi toparlayabilmesi için o kadar iyi ama gelin görün ki bu süre sandığımız kadar uzun olmayacak.

Sonuç olarak eylülde meclis açılacak mı sorusunun cevabı muhtemelen evettir. Bu evetin arkasında yatan seçenek Halkın Partisi’nin nisaba sağlaması muhtemel desteğidir. Bu mümkün mü peki ? Evet mümkün. Çünkü HP’de çok erken seçimden yana değil.

Hangi açıdan bakacak olursak olalım; Hükümetin Meclisi açma noktasında bilinçli olarak bir erken seçim senaryosu üretip açtırmaya da bilir. Bağımsızlarda sorun var bunu biliyorsunuz. Şimdi Koral Çağman bakanlığa geri döndü. Bu nedenle DP’nin vekil sayısı ikiye yükseldi. Serdar bey destek verecek mi pek sanmıyorum. Bertan Zaroğlu destek verecek mi sanmıyorum. Bağımsızlar da meclise gelmezlerse bir anda 22-23 kişi ile meclisi açamayabilirler. İşte bu durum hem Başbakan’a hem de Başbakan yardımcısına yarayacaktır.

Halkın Partisi bu noktada kilit olacak deniliyor. HP’li arkadaşlarla henüz bu konuyu konuşmadım.

Son tahlile bakacak olursak ya UBP Kurultayından önce baskın erken seçim ki zor bir ihtimal ya da Ocak 2022’de erken seçim.

Haaa kurultaydan sonra UBP-HP-DP Koalisyonu olur mu diyen çok. Tabii ki olur neden olmasın ama birileri de bu arkadaşlara şunu söylesin her nefs ölümü tadacaktır. Yani o erken seçim olacak öyle ya da böyle.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erdoğan Fidan 23/08/21 11:03
"Salkmak" ne demek Gökhan Bey?