Benter: “Rumları AİHM’de dava ediyoruz”

Yayın Tarihi: 20/09/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.

İbrahim Benter, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü. Oldukça parlak ve başarılarla dolu bir hayatı bırakıp ülkesine Kıbrıs’a dönmüş hayır sever bir Kıbrıslı Türk Müslüman. Ankara Hükümetiyle neredeyse birçok insandan daha üst düzeyde ilişkilere sahip olmasına karşın bu gücü hiçbir zaman kişisel menfaati için kullanmamış birisi.

Oldukça kabarık bütçeli bir kurumu sekiz yıldır başarıyla yönetiyor, haliyle Vakıflar güçlendikçe siyaset bu büyümeden bir pay koparmaya çalışsa da Benter buna müsaade etmiyor ve dik duruyor.

Evkaf ruhunu yeniden dirilten ve son sekiz yılda çok ciddi hayır işlerine imza atan bir isim. Memnun olmayanlar da var mı evet var. Haklı haksız bunun tartışmasına girmeyeceğim ama genel bizim memlekette biri sizden memnun değilse ya menfaatine dokunmuşsunuzdur ya da istediği menfaati vermemişsinizdir.

Vakıflar idaresi bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta İskele Evkaf Türk Maarif Kolejinin de açılışını yaptı. Düşünsenize kimse vakıfların adını dahi hatırlamazken Evkaf kocaman bir okul yaptırabiliyor Türkiye ile oluşturduğu iyi ilişkiler çerçevesinde birçok tarihi Osmanlı eserinin tadilatını yaptırabiliyor şu an. 

Bir başka deyişle Kıbrıs Türk halkının geçmişine sahip çıkıyor.

Haliyle konu herkesin birşeyler söylediği ama teknik olarak kimsenin kime ait olduğunu yeteri kadar ifade edemediği Kapalı Maraş konusuna geldi. İyi ki sormuş İbrahim Benter’e.

Öyle ilginç şeyler anlattı ki bu kadar yıllık gazeteciyim hiç kimseden dinlemedim bugüne kadar.

İşte söyleşinin detayları..

Kapalı Maraş’ın Vakıf malı olduğuna vurgu yapan Benter, kişilerin kiralarını ödediği müddetçe Vakıf malını da kullanmaya hakkı olduğuna işaret ederek kira ödeme durduğu zaman Evkaf’a geri iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Söz konusu durumun 1944’teki yasada da var olduğunu belirten Evkaf Genel Müdürü Benter, 1974 sonrası ödenmemiş kiraların da hesaba katılması durumunda ortaya ciddi meblağların ortaya çıkacağını aktardı.

“RUM İDARESİ HİÇBİR ŞEKİLDE HAK VERMEK İSTEMİYOR”

Rum idaresinin hiçbir şekilde Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne hak vermek istemediğine vurgu yapan Benter, benzer müzakerelerin daha önceden de gündeme geldiğini belirterek, Rum tarafının sürekli “işgal bölgesidir, kabul etmeyiz” tavrı takındığını ifade etti.

“AİHM’YE KONUYLA İLGİLİ DAVA AÇTIK”

Ödenmemiş kiraların olduğunu ve konuyla ilgili girişim başlattıklarını belirten Benter, “Bu kadar yıllık ödenmemiş kiralar var, konuyla ilgili biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) dava açtık, Rum tarafında da iç hukuk tüketildiği için konu AİHM’ye gidiyor” ifadelerini kullandı.

“İNGİLİZ MAHKEMESİ DE VAKIF KONUSUNDA AYNI KARARI ÜRETMİŞTİ”

Vakıfların işleyiş şekline ilişkin 1955 yılından da örnek veren Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, şu ifadeleri kullandı:

“Bir örnek vereyim size; 1955-56 yıllarında İngilizler mülklerini Vakıflara devretmeye başlayınca, Rumlar, Larnaka’daki bir çiftlik için İngiliz mahkemesine başvurdular. ‘biz 50 yıldır burayı kullanıyoruz, zaman aşımı olduğu için burayı bize devredin’ dediler.  İngiliz mahkemesinde de yargıçlar Rum; buna rağmen ‘Vakıf malının zaman aşımı olmaz, size tapu veremeyiz’ dediler. Rumlar üst mahkemeye gitti; orada da bir Rum, bir de Türk yargıç vardı, onlar da aynı yanıtı yinelediler. Mahkeme kararına rağmen o günden bu yana Vakıf kira alamıyor oradan.”

******************

Günün Sözü

Ben sevmekten hiç borçlu çıkmadım.

Özdemir Asaf

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları