Özgürgün kimi destekliyor?

Yayın Tarihi: 27/09/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Hüseyin Özgürgün Kıbrıs’tan gitti gitmesine ama uzunca bir süreden beridir KKTC Siyaseti üzerindeki etkisi devam ediyor. Tabii bunda kendisinden sonra oluşan liderlik olgusunun ondan sonra gelenler açısından tam doldurulamadı algısı var. Bu kısmen doğru olsa da tam anlamıyla doğru değil. Zira bu doğru olsaydı Özgürgün kurultaydan çekilmek zorunda kalmazdı. Yani demem o ki Özgürgün UBP tabanında söylendiği şekilde güçlü bir etkiye sahip değil ama önemli bir etkiye sahip mi ? Evet sahip.

Yani Özgürgün’ün UBP Kurultayını etkileyecek bir gücü var. UBP Genel Başkanlığı koltuğunda oturan ve çeşitli nedenlerle başarısız ya da birilerine göre yetersiz olan her Başkan için şu söylemi çok sık duyarsınız “Özgürnün olsaydı böyle mi olurdu ya ?” .

Eee çok konuşacağınıza seçseydiniz adamı yeniden başkan da o da gitmeseydi dir bunun karşılık cevabı.

Sonuç olarak Özgürgün’ün uzaktan Milletvekili adayı olabileceği noktasında bir bilgi var ve sanırım hukuken de bu uygun. Şimdilik tüm adaylar Özgürgün’le iyi geçiniyor çünkü desteklerine ihtiyaçları var. Gelin görün ki kurultay geçtikten sonra kim seçilirse seçilsin Özgürgün’ü bir daha aday yapar mı ? Orası işte büyük soru işareti. Çünkü Özgürgün olur da yeniden seçilir ve yeniden dokunulmazlığı alırsa pek ala gelir ve UBP genel başkanlığı için kolları sıvar. İşte buna hiçbir başkanlık hayali olan UBP’li siyasetçi çanak tutmaz. Eğri oturalım doğru konuşalım.

Bakın Özgürgün’ün kendisi de son açıklamasında kendisini destekleyecek olanların adının karşısına bir tik koyması gerektiğini söylüyor. Yani bir başka deyişle aday olayım olmasına ama beni gerçekten seçecek misiniz çok da emin değilim demeye getiriyor.

Evet Özgürgün’ün UBP seçmeni içerisinde hatırı sayılır bir yeri var ama ülke genelinde ki algısı ne kadar iyidir onu doğru okumak lazım.

Ama öyle tahmin ediyorum ki Özgürgün milletvekilliği adaylığını ciddi ciddi düşünecektir. Sonrasını sonrası olduğunda değerlendirmek lazım.

ÖZGÜRGÜN HERKESİ DESTEKLİYOR

Evet yanlış duymadınız; Hüseyin Özgürgün hemen hemen tüm adayları destekliyor çünkü adayların ben dahil herkese söylediği bu yönde. Hatta bu da yetmez DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu’na bile sorsak belki de Özgürgün Demokrat Parti’den aday olacak. Sıkı bir dostlukları ve temasları var. Bildiğiniz gibi Ataoğlu’nu da kurultay ve seçim anlamında zor bir süreç bekliyor. Bilemem belki de Fikri bey de Özgürgün’ünü DP listelerinden aday yapmanın peşindedir.

Allah var yalan söyleyecek değilim. Hasan Taçoy ile Zorlu Töre’nin ağzından Özgürgün beni destekliyor diye tek bir kelime duymadım ama Faiz Sucuoğlu ve Ersan Saner’in ağzından bizzat duydum.

Peki gerçek nedir ? Yani Özgürgün UBP Kurultayında kimi destekliyor.

Bunun cevabını doğru okumak isterseniz yakın geçmişe bakmanız yeterlidir.

ÖZGÜRGÜN, SANER’İ DESTEKLİYOR

Evet yanlış duymadınız Özgürgün bu kurultayda Ersan Saner’i destekliyor. Peki neden Ersan Saner’i destekliyor gelin onu da size anlatayım. Birincisi Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması noktasında Ersan Saner ciddi bir direnç gösterdi ve bunun olmaması için hayli uğraştı. Bu Özgürgün için son derece önemli bir meseleydi.

Devam edelim ikinci nedenine; Kurultayda Faiz Sucuoğlu lehine çekilmiş olsaydı eğer Tatar yerine Özgürgün bu kurultayı kazanacaktı. Bu teklif Faiz beye zamanında yapılmış ama kendisi kabul etmemişti. Sonrasında Faiz beyin iyi saatte olsun az kalsın Ankara baskılı bakan yapılmaması noktasına dahi gelindiğini çok iyi bilenlerdenim. Net bir şekilde Ersin Tatar’a Sucuoğlu’nu bakan yapmaması söylenmiş ancak UBP-HP arasındaki isim pazarlıklarından dolayı Faiz bey Çalışma Bakanı olmuştu.

Nettir bu konudaki bilgilerim. Zaten Derviş Eroğlu’nun da bulunduğu bir yemekte Sunat Atun’a verilen bakanlık sözü tutulamamış ve Sucuoğlu’na verilen bakanlık sözü de az kalsın tutulamıyordu.

Bakın bu bilgiler doğrudur isimleri geçen dostlarımız cevap hakkı kullanabilir.

Sonuç olarak Özgürgün’ün Ersan Saner dışında bir ismi desteklemesi söz konusu değildir.

Buradan net yazıyorum Özgürgün “hayır ben Ersan Saner’i desteklemiyorum” diye bir açıklama yaparsa seve seve yayınlarım.

Bir konu daha var ki Özgürgün, KKTC’de davaları devam eden ve  Türkiye’de misafir edilen bir siyasetçi. Ankara Hükümetinin Ersan Saner’i desteklediğini açıkça söyleyebildiğimize göre Özgürgün’ün son birkaç günden beridir Ankara temaslarını da doğru okuyabiliriz.

Fotoğrraf bu kadar net ve açıktır.

Haaa bu destek Ersan beye kurultayı kazandırır mı o başka hesaptır, orasını bilemem. Kilit isim halen Hasan Taçoy’dur bu noktada..

Adayların hepsi değerlidir hepsini olmasa da kimisini ok kimisini az severim. Ne ondan ne obirinden. Fotoğrafı ister beğenin ister beğenmeyin şu an karşımızdaki tablo budur.

* * *

Günün Sözü

"Hoşgörü, her türlü güçte ve yetenekte kendisini gösteren barışın tek sağlayıcısıdır..."

Goethe

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları