UBP-DP azınlık hükümeti...

Yayın Tarihi: 03/11/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
  • UBP içindeki güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti ile bir azınlık hükümeti kurma noktasında anlaşmış bulunuyor.
  • Bir başka güvenilir bilgiye göre ise azınlık hükümetinde sekiz bakanlığı Ulusal Birlik Partisi alırken iki bakanlık da Demokrat Parti alacak. Demokrat Parti’nin bakanlıkları aynı kalacak.
  • UBP’nin erken seçim tarihi noktasında 9 Ocak 2021 tarihini istediği ancak hem HP’nin hem de CTP’nin buna sıcak bakmadığını, aksine Ocak sonu Şubat başı tarihini istediklerini öğrendim.
  • Sucuoğlu’nun hükümeti bir şekilde bu hafta kurmasının ardından üç bakanı görevden alacağı ve başka üç vekili bu makamlara atayacağı yönünde neredeyse çok net bilgiler bulunuyor.

UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun dün siyasi partilere gerçekleştirmiş olduğu aslında göstermelik ziyaretler sonrasında tablo netleşti. UBP içindeki güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti ile bir azınlık hükümeti kurma noktasında anlaşmış bulunuyor. Halkın Partisi’nin hükümete girmeyeceğini önceki yazılarımda da dile getirmiştim.

Erken seçim şartıyla Halkın Partisi’nin destek vereceği ve bütçenin de geçmesi noktasında yardımcı olacağını da öğrenmiş bulunuyorum. Bu nedenle Ulusal Birlik Partisi rahat davranıyor. UBP’nin HP ile gerçekleştirdiği görüşmede geniş tabanlı bir teknokrat hükümeti de gündem geldi ve bu konun CTP ile de görüşülmesi önerildi. Tüm partilerin katılacağı bir teknokrat hükümetine HP sıcak bakıyor ancak böyle bir oluşuma ne CTP’nin ama özellikle ne de UBP’nin sıcak bakmadığını biliyoruz.

Bundan yola çıkarak sayısal aritmetiğe de bakacak olursak UBP’nin Ersan Saner’i hariç tutarsak 18 vekili var. 3 DP’nin YDP’nin bir ve dört bağımsızları hesaba katarsak dıştan destekli 26 sayısına ulaşmaları mümkün görünüyor. Tabi dört bağımsızın destek vereceğine kesin gözle de bakmamız. Ancak Halkın Partisi’nin altı vekilin de dışardan destek vereceğini düşünürsek, UBP-DP 21 vekille bir seçim azınlık hükümetinin kurulabileceğini söyleyebiliriz... Ancak !!!

SEÇİM TARİHİNDE SIKINTI ÇIKACAK

Öte yandan yine güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre; UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun erken seçim tarihi noktasında 9 Ocak 2021 tarihini istediği ancak hem HP’nin hem de CTP’nin buna sıcak bakmadığını aksine Ocak sonu Şubat başı tarihini istediklerini öğrendim. İşte bu nedenle seçim tarihinde bir anlaşma sağlanamazsa HP’nin bu hükümete kurulması anlamında destek vermeyebileceğini söyleyebiliriz.

Bazı kaynaklarımız UBP’nin 9 Ocakta erken seçim istemesinin altında yatan nedenin aralık maaşları ve 13. Maaşları ödeme noktasında ciddi sıkıntı içinde olduğu ve Türkiye’den beklenen kaynak akışının gelmeyeceğinden ötürü bunun negatif yansımalarını çok da yaşamadan 9 Ocakta erken seçime gitmek istediğini bana anlattılar.

Bekleyip göreceğiz..

UBP 8 - DP 2 BAKANLIK ALACAK

Bir başka güvenilir bilgiye göre ise azınlık hükümetinde sekiz bakanlığı Ulusal Birlik Partisi alırken iki bakanlığın da Demokrat Parti alacak. Demokrat Parti’nin bakanlıkları aynı kalacak.

KABİNEDE DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Bir başka tartıştırılan konuda bu. Sucuoğlu’nun hükümeti bir şekilde bu hafta kurmasının ardından üç bakanı görevden alacağı ve başka üç vekili bu makamlara atayacağı yönünde neredeyse çok net bilgiler bulunuyor. İsimleri şimdilik açıklamayı uygun bulmuyorum.

Yine UBP içinden gelen bir başka bilgiye göre ise değiştirilmesi düşünülen üç bakandan birinin değiştirilmesinin pek kolay olmayacağı yönünde ve zaten Ankara ile iyi olmayan ilişkilerin zarar görebileceğinden ötürü bu değişikliğin olmayabileceği konuşuluyor.

Sonuç olarak muhtemelen bu hafta azınlık ve seçim hükümeti kurulacak ve güven oyu için meclise gidilecek ardından yeni kabinenin de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a bu hafta sunulacağını ifade edebiliriz.

Hareketli günler haftalar bizleri bekliyor...

***

Günün Sözü

"Bir kadının canı yandığında, bir erkeğin başı belaya girmek üzeredir."

Paul Auster

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ozgur Kocabay 03/11/21 14:15
Bir konuda endisem var Ekonomi malum bitik durumda her sey kotu pahali Saglik bakanliginda bir degisim olursa ve ali pilli yeniden gorev alirsa Ulkenin yeniden tam kapanma ihtimali olabilir vakalarda artiyor Bu konuda endiseliyim umarim unal ustel gorevde kalir Cunku tam kapanmak demek kktc nin artik tamamen bitmesi demek Umarim unal ustel gorevde kalirr

Diğer Gökhan ALTINER yazıları