Halk perişan… Hükümet yetersiz…

Yayın Tarihi: 16/12/21 14:59
okuma süresi: 7 dak.
  • TUTDER 'Birlikte Sorumluyuz' diye son derece önemli ve bir o kadar basit bir çare işaret etti. TUTDER'e göre %5 KDV, %10 Gümrük, %2 Tarım Sigorta Fonu, %5 Fiyat İstikrar Fonu. Eğer Hükümet bu haklarından bir süreliğine vaz geçerse yani yaklaşık olarak %22 vergi alımından vazgeçerse hayat anında % 22 ucuzlayabilir.
  • ÖZYİĞİT: “Dursun Oğuz SAMİMİ; DİĞERLERİ YALAN DOLAN”

KKTC’de resmen rezillik yaşanıyor. Bunun adı çöküş. Kabine üyeleri ile konuşuyorum onlar bile ciddi ciddi rahatsız yaşanan pahalılıktan. Dövizin aşırı yükselmesinden dolayı özellikle gıda ürünlerinde ciddi bir yükseliş yaşandı. Marketlerdeki fiyatlar akıl almaz derece de yükseldi.

Akaryakıt deseniz daha felaket: zam üstüne zam aldı başını gidiyor. En nihayet tüp gazda 40 lira zamlandı ve mal kararını buldu. Bu şekilde bu şartlarda vatandaşın geçinmesi tek kelime ile imkansız.

Başbakan Faiz Sucuoğlu’na soruyorum döviz bir şey yapamıyoruz diyor, Ekonomi, Bakanı Atun’a soruyorum o da aynı cevabı veriyor. Bu durumda Hükümetin yerine kimi koysak aynı şeyi söyleyebilecek noktaya geldik.

TUTDER ÇAREYİ SÖYLEDİ

Tutder Birlikte sorumluyuz diye son derece önemli ve bir o kadar basit bir çare işaret etti. Tutder’e göre %5 KDV, %10 Gümrük, %2 Tarım Sigorta Fonu, %5 Fşiyat İstikrar fonu. Eğer Hükümet bu haklarından bir süreliğine vaz geçerse yani yaklaşık olarak %22 vergi alımından vazgeçerse hayat anında %22 ucuzlayabilir.

Bu oranlar daha birçok alan için kullanılabilir. Yani öyle hükümetin elimizden bir şey gelmez, serbest piyasaya müdahale edemeyiz, döviz bu ne yapalım savunmalarıyla geçiştirilebilecek bir durum değil.

İlle ki piyasaları ucuzlatacak yollar var. Tabii bununla da bitmiyor; bir de piyasanın sıkı sıkıya kontrol edilmesi lazım. Bu kontrolü de Ekonomi Bakanlığı yaptığını söylüyor yapmaya devam edecek. Aksi takdirde yeni yılda tamamen kilitleneceğiz.

Başbakan Sucuoğlu bazı çareler üretmeye çalışıyor ama kesinlikle yetersiz girişimler olduğunu görüyorum. Doğrudan vatandaşın cebine dokunacak girişimler olmalı. Gıda maddeleri ucuzlatılmalı. Hadi diyelim benzini tüp gazı anladık ki o da sübvanse edilmeli.

Ama gıdalarda ki fahiş artışa müdahale edilmeli hem de çok ivedi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit dün bende konuktu. Ona da yer verelim yazımızda. Çok önemli tespitlerde bulundu. Cemal hocayla da yapmış olduğumuz söyleşiden önemli kısımlarını aktarıyorum size..

Dursun Oğuz SAMİMİ; DİĞERLERİ YALAN DOLAN”

Kabinede yer alan Maliye Bakanı Dursun Oğuz’un ise dürüst davrandığını kaydeden Özyiğit, “Dursun Oğuz, samimidir. Diğerleri ise yalan dolan hep ikiyüzlülük” dedi.

“ATUN, SEN BOSTAN KORKULUĞU MUSUN?”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un kendinden önce bakanlık koltuğunda bulunan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı gibi davrandığını söyleyen Özyiğit, “Tüp gaz, zamlandıktan sonra insanlara verildi. Bu karaborsacılıktır. Devlet de seyrediyor! Sayın Sunat Atun, sen bostan korkuluğu musun?” ifadelerini kullandı.

Piyasada denetim ve kontrolün olmadığını belirten Özyiğit, Türkiye’nin ekonomik, sosyal, siyasal sorunları nedeniyle olan benim halkıma oluyor” dedi.

“KUZEY KIBRIS DİBE VURDU”

Akaryakıta gelen zamla çalışanın, üreticinin, dar gelirli insanın perişan olduğunu ifade eden Özyiğit, Kıbrıs’ın güneyinden gelen insanların ise burada alışveriş yapmaya devam ettiğini söyledi. Özyiğit, “Kuzey Kıbrıs dibe vurdu; güneyden gelen insanlar, mal ve hizmet satın alma açısından daha da yukarılarda” dedi.

Akaryakıt ve tüp gaza gelen zammın ardından Özyiğit, “Benim genç nüfusumu güneye kaydıracak. İşte devleti yönetenlerin becerisi. Nutuk atmayın, şimdiden herkes güneyde iş aramaya başladı” dedi.  Odun sobalarının yeniden tercih edilmeye başlanacağını ifade eden Özyiğit, çevre katliamlarının ve çevre kirliliğinin meydana geleceğine işaret etti.

Erken genel seçimde yurttaşların tercihleriyle ilgili de konuşan Özyiğit, “Bütün bu yaşananlara rağmen yine gider de destek verirse ne diyeceğimi bilmiyorum. Halka inanıyorum. 23 Ocak’ta bunun hesabını ilgililerden soracaktır” dedi.

“ZEMZEM SUYUNDA MI YIKANDILAR?”

2018 seçimi sonrası neler yaşandığının düşünülmesi gerektiğini belirten Özyiğit, “4’lü hükümet neden bozuldu? Kim hangi siyasi hırs uğruna bozdu? Zemzem suyunda mı yıkandılar da arındık, paklandık diyorlar” ifadelerini kullandı.

"DİBE VURMUŞ DÜZENİ UBP-DENKTAŞ İKİLİSİ KURDU, YAŞATAN İSE CTP’DİR”

Ülkedeki düzenle ilgili de konuşan TDP lideri Cemal Özyiğit, “Bu ülkede, yağma, vurgun, talan düzenini, bu dibe vurmuş düzeni kuran UBP-Denktaş ikilisidir, yaşatan da CTP’dir” dedi. Özyiğit, düzeni değiştirmek için yolda olan partinin ise TDP olduğunu söyledi.

Ülkede mevcut sistemin çöktüğünü dile getiren Özyiğit, Kıbrıs Türk toplumunun kendi yağıyla ciğerini nasıl kavurabileceğinin konuşulması gerektiğini söyledi.

“TDP’NİN BARAJ SORUNU YOK”

Erken genel seçimde TDP’nin baraj sorunu olmadığını belirten Özyiğit, “Güçlü bir grupla Meclis’te temsil edilmek istediklerini kaydetti. Özyiğit, “TDP’siz bir hükümet kurulamayacak. TDP hükümetin nasıl olacağını belirleyecek” dedi.”

“TDP, BU ÜLKENİN TEK SOSYAL DEMOKRAT PARTİSİDİR”

“TDP bu ülkenin tek sosyal demokrat partisidir” diyen Özyiğit, “Solda birlik olması için, en geniş ittifak olması için de var gücümüzle uğraştık. Çok farklı kesimlerden temsilcilerin de katılımıyla her alandan güçlü bir kadro çıkardık. Bu kadroyu halkın beğenisine sunduk. Takdir halkındır. Biz inanıyoruz ki halk da güçlü bir şekilde ekibimize destek verip, TDP güçlü bir grupla hükümeti şekillendirecek” ifadelerini de sözlerine ekledi.

***

Günün Sözü

"Gemide isyan çıktıysa sebebini aşçıya sorun."

Viking Atasözü

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları