Tosunoğlu: “DP, ilkleri başaran partidir...”

Yayın Tarihi: 27/12/21 07:00
okuma süresi: 9 dak.
A- A A+
  • Tosunoğlu: DP EN BÜYÜK 3’ÜNCÜ PARTİDİR..Erken genel seçim öncesinde partisinin baraj altı kalacağı yönündeki söylemleri eleştiren Tosunoğlu, DP’nin 1992 yılında kurulduğunu hatırlattı ve ilk seçimde neredeyse birinci parti çıkacak konumda olduğunu söyledi. “DP, en büyük 3’üncü partidir” vurgusunu yapan Tosunoğlu, partinin bir tabanı olduğunu ve bu tabanın hiçbir zaman DP’yi yalnız bırakmadığını dile getirdi.

Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili adayı Hasan Tosunoğlu ile biraraya gelip oldukça güzel bir program yaptık. Demokrat Parti ile özdeşleşmiş bir isim Tosunoğlu. Demokrat Parti’nin iyi gününde değil yalnızca zor ve sıkıntılı günlerinde de her zaman partinin ve partilinin yanında olmuş bir isim. Daha açık yazacak olursak Demokrat Parti’nin uzun yıllardır kahrını çeken isimlerden biri, bundan da son derece memnun.

Lefkoşa’dan aday ve kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor..

Programda Demokrat Parti tabanının oldukça geniş bir kitleye sahip olduğunu ve   hiçbir zaman partiye küsmediğini anlattı Tosunoğlu. “Partililerimizin tek yapması gereken sandığa gidip bize yetki vermesidir, o zaman görürsünüz Demokrat parti nasıl üçüncü parti olur” diye sözlerine başladı ve “ Devletin var olması ve yaşatılması noktasında her zaman gereken hassasiyeti gösteren partimiz, yaşanan sorunların tümünde çözümü getiren parti olmanın yanı sıra ilkleri yapan da bir partidir” dedi.

Tosunoğlu iş ve spor dünyasından tanıdığımız, özellikle iş dünyasının ve emekçilerin sorunlarını yakinen bilen bu yaşadığımız ekonomik problemlerin çözülebilmesi için gerekli donanımlara sahip adaylardan biri.

Uzun uzun konuştuk herşeyi.. İşte söyleşinin detayları

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplandığını ve yeni asgari ücretin belirlenmesi sonrası, Başbakan Faiz Sucuoğlu ve Maliye Bakanı Dursun Oğuz’un ‘Haberimiz yoktu, çok hızlı gelişti’ yönündeki açıklamalarını eleştiren Tosunoğlu, “Bu açıklamalar bizi üzüyor” dedi. Tosunoğlu, yapılan açıklamaları esefle kınadıklarını belirtti. Asgari ücretin Bakanlar Kurulu tarafından 10 gün içerisinde onaylanmaması durumunda, yeniden asgari ücret masasına gönderileceğini anlatan Tosunoğlu, “Ya değiştirilecek ya da tartışmasız Bakanlar Kurulu’ndan geçecek” dedi.

“İPTAL ETSİNLER DE SAMİMİYETİ GÖRELİM”

Tosunoğlu, “UBP eğer asgari ücreti beğenmediyse Bakanlar Kurulu’nda iptal etsinler görelim açıklamalarındaki samimiyeti” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun siyasetten uzak olduğunu toplumun bildiğini belirten Tosunoğlu, “Hem işveren hem işçi hem de devlet yapımız içerisinde çeşitli bakanlıklardan gelen 5’er temsilci var” ifadelerini kullandı.

Bir önceki asgari ücretin 420 sterlin, şu an belirlenen asgari ücretin ise 406 sterlin olduğunu ifade eden Tosunoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“En alt tabanda yaşamlarını sürdüren insanlarımızın, alım güçlerini yükselebilmenin yollarını bulmalıyız. Devlet olarak İşverenlerimizin de sorunlarını çözecek, sorunlarını hafifletecek, pozisyonlar üretmek zorunluluğumuz var”

Tosunoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’ın 1 yıl daha sigorta ve ihtiyat sandığına yatırılan prim desteklerine devam etme kararı ürettiğini belirtti.

Yüzde 50 devlet katkısı üzerinde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma yaptığını kaydeden Tosunoğlu, yapılanların atlanmaması gerektiğinin altını çizdi.

“BELİRLENEN ASGARİ ÜCRET AZ BİLE”

Belirlenen asgari ücretin az bile olduğunu düşündüklerini ifade eden Tosunoğlu, “Açlık sınırının altında bir ücret. Bunu görmemezlikten gelip, asgari ücretle çalışanların pahalılık altında daha fazla ezilmesini hiçbir işveren de kabul etmez” vurgusunu yaptı.

“HAMLELER YAPIP, İŞGÜCÜNÜ BU ÜLKEDE TUTMALIYIZ”

Çalışma yaşamıyla ilgili sözlerini sürdüren Tosunoğlu, 3’üncü ülkeden gelen işçilerin olduğuna işaret ederek, döviz krizi nedeniyle ciddi şekilde ülkelerine geri dönüş başladığını kaydetti. “Hamleler yapıp, işgücünü bu ülkede tutmalıyız” ifadesini kullanan Tosunoğlu, ülkede bir şeyleri geliştirmek için işgücüne sahip olunması gerektiğini dile getirdi.

“KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Kıbrıs’ın güneyine çalışmak için başvuracak olan 8 bin Kıbrıslı Türk gencin olduğunu hatırlatan Tosunoğlu, “KKTC vatandaşları, siyasileri, iş insanları olarak buna engel olmalıyız. Atalarımızın vermiş olduğu mücadeleyi de kaybetmiş oluruz. Bunu kabul etmek mümkün değil” dedi.

Milletvekili adaylığı ilgili de konuşan Tosunoğlu, bu dönemde siyasete girmeyi ‘ateşten gömleği giymek’ olarak niteledi. Pandemi ve ekonomik krizin olduğu bir dönemden geçildiğini anlatan Tosunoğlu, ciddi şeklîde para emisyonu yapıldığını kaydederek, bu durumun ülke ekonomisi için çok ciddi bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

DP’nin ciddi, ayakları yere basan projeler hazırladığını ifade eden Tosunoğlu, devlet olarak artık kör ve sağır taklidi yapılmaması gerektiğini kaydetti.

“ÜLKEYE YENİ GİRDİLER KAZANDIRACAĞIZ”

Sanal bet konusuna da değinen Tosunoğlu, “Bazı kesimlere ciddi şekilde bavullarla para geliyor, bu ülkede aklanıp paklanıp başka dünya ülkelerine kanalize ediliyor ve devletimiz bundan hiçbir pay almıyor. Bahsettiğim bet siteleridir. Herkes bu kaçak yapının olduğunu biliyor” dedi.

Sanal betin 4-5 milyon dolarlık bir piyasası olduğunu kaydeden Tosunoğlu, ülke insanının da korunarak, yasal betlerin engellenmesi gerektiğini söyledi. Tosunoğlu, DP olarak 24 Ocak tarihinde hükümete gelmeleri halinde bu sektörü yasallaştırıp, devletin de gerekli vergilerini kazanacak şekilde, ülkeye yeni girdiler kazandıracaklarını söyledi.

Ülkenin ticaret merkezi olmaması için hiçbir neden olmadığını belirten Tosunoğlu, daha düşük vergilerle birçok ürününün ithal edilebileceğini ifade etti.

“EŞEL MOBİL SİSTEMİ GELİŞTİRİLEBİLİR”

Euro’ya geçiş tartışmasıyla ilgili de konuşan Tosunoğlu, 1993 yılında partisinin getirdiği eşel mobil sisteminin muhasebede stabil bir para birimine geçilmesinin karşılığı olduğunu söyledi. Tosunoğlu, sistemin geliştirilebileceğini, devletin de gelirlerini artırarak konuyla ilgili bir şeyler yapılabileceğini söyledi.

“DP, BU ÜLKEDE İLKLERİ BAŞARAN PARTİDİR”

Çok hızlı şekilde ülkede kaynak yaratmanın mümkün olduğunu belirten Tosunoğlu, “2018 yılında bütçenin artıda bitirmesinde DP hükümetteydi. Eşel mobil, bütçe artısı DP’nin başarı öyküleridir” dedi. Tosunoğlu, “DP, bu ülkede ilkleri başaran partidir” vurgusunu yaptı.

Eğitim sistemiyle ilgili de konuşan Tosunoğlu, Avrupa ülkelerinde eğitime yüzde 30 pay ayrıldığını bizde ise bu rakam yüzde 10 olduğunu belirtti.

“DP HÜKÜMETE GELİRSE, ÖZEL OKULLAR TL İLE EĞİTİM VERECEK”

Tosunoğlu, “Bu tam bir maskaralık. Bunu kabul etmem mümkün değil. Eğitime çok daha fazla önem vermeyiz. Özel okullarımız, vatandaşlarımızdan hep döviz istiyorlar.  DP olarak hükümete gelirsek, özel okullar TL ile eğitim vermeli. Fiyatı da devlet tarafından belirlenecek. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bu dönemde DP alacaktır. Revize ederek, çağdaş dijital dönüşümüze sokmamız gerekiyor. Dijital dönüşümle öğrencilerimizin daha farklı boyuta geçeceğini, ülkemizden kaçacağını görüyoruz. Hem üniversite sektörünü hem de toplumumuzu çok ciddi şekilde sıkıntıya sokacağını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“DP EN BÜYÜK 3’ÜNCÜ PARTİDİR”

Erken genel seçim öncesinde partisinin baraj altı kalacağı yönündeki söylemleri eleştiren Tosunoğlu, DP’nin 1992 yılında kurulduğunu hatırlattı ve ilk seçimde neredeyse birinci parti çıkacak konumda olduğunu söyledi.“DP, en büyük 3’üncü partidir” vurgusunu yapan Tosunoğlu, partinin bir tabanı olduğunu ve bu tabanın hiçbir zaman DP’yi yalnız bırakmadığını dile getirdi.

***

Günün Sözü

Yatağına yatınca; yüreğinin sesinden uyuyamıyorsan, anla ki yalnızsın. ...

Aziz Nesin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları