Dursun Oğuz bu işi biliyor…

Yayın Tarihi: 28/12/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Maliye Bakanı Dursun Oğuz ile dün oldukça güzel bir canlı yayın yaptık. Bakan Oğuz her zaman takdir ettiğim ve son derece başarılı bulduğum siyasilerden biridir. Ankara Hükümeti ile olan iyi ilişkileri sayesinde mevcut sorunların daha hızlı aşılabilmesi noktasında son derece yeterli bulduğumu söyleyebilirim kendisini.

Bir konu var ki herkes bu konuda siyaset yapmayı bir tarafa bırakması gerekiyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem Türkiye hem de bizim ülkemiz için son derece önemli ve hassas düşünen bir devlet adamı olduğu gerçeğidir.

Türkiye’nin yeni ekonomi politikası ciddi anlamda eleştiriliyor. Zaten Tayyip Bey İstanbul Boğazı’nda bir milyon ton altın bulsa yine bazı çevrelere yaranamaz.

Hepimizim sonuca bakması lazım ve detaylarda boğulmamamız lazım. Her başımız sıkıştığında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Kıbrıs Türk halkının yardımına koşuyor mu koşmuyor mu?

Evet bu insanlar, Kıbrıs Türk halkına hiçbir karşılık beklemeden yardım ediyor. Üstelik bizim kıymet bilmeyen bazı siyasilerimize rağmen.

Neyse biz tekrardan memlekete dönelim. Maliye Bakanı Oğuz geldi oturdu ve 5-6 güzel haberi sıraladı.

Birde çekiniyor “Aman müjde demeyin, bu bizim görevimiz, vatandaşa olan borcumuz, biz halka olan sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz...”

Adam tam bir derviş... Her halinden belli. Konuşması üslubu sakin ve kucaklayıcı. Geçtiğimiz gün TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit bile Dursun Oğuz’un dürüstlüğüne vurgu yaptı.

Söyleşinin detaylarını paylaşıyorum sizlerle...

Dursun bey, Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’yi her daim kucakladığını, bu durumun hükümetlere dayalı olmadığını “Bu destekleri kişiye indirgemek bana göre yanlış” dedi.

KKTC’den Türkiye’ye giden Cumhurbaşkanı ve bakanların, görüşmeler konusunda sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Oğuz, “Hükümet anlamında KKTC’nin sorunlarıyla ilgili kaynak akışı anlamında geçen ay bir sorun yaşandığın, bu sorunun da Merkez Bankası aracılığıyla çözüldüğünü” ifade etti.

EK MESAİLER

Kamu ödemeleriyle ilgili soru üzerine konuşan Oğuz, Temmuz ayına ilişkin ek mesailerin ödeneceğini açıkladı, “Bunu müjde olarak atfetmek istemiyorum. Ek mesailer ödenmediğinden bazı sendikalar şikayetlerini dile getirmişlerdi. Biz de basına servis ettik üyelerin duyması için. Bu bir müjde değil, devletin vazifesi” dedi.

BUGÜN EMEKLİLER, PERŞEMBE KAMU MAAŞLARI, PAZARTESİ 13’ÜNCÜ MAAŞLAR

Bugün emeklilerin, Perşembe günü de kamu maaşlarının ödeneceğini ifade eden Oğuz, 13 Maaşların da 3 Ocak 2022 Pazartesi günü ödeneceğini açıkladı.

BURSLAR OCAK AYININ İLK HAFTASI ÖDENECEK

Taşımacılıkla ilgili geriye kalan ödemelerin Çarşamba ya da Perşembe günü ödeneceğini kaydeden Oğuz, öğrencilere yönelik bursların da Ocak ayının ilk haftası ödeneceğini kaydetti.

“SAVUNMAYLA İLGİLİ KAYNAK BUGÜN-YARIN GELECEK”

Türkiye’den savunmayla ilgili kaynağın bugün geleceğini belirten Oğuz, savunmayla ilgili ödemelerin Çarşamba veya Perşembe yapılacağını ifade etti.

“HAYAT PAHALILIĞI, TAHMİNİ YÜZDE 21-23 ARASI”

Oğuz ayrıca, İstatistik Dairesi’nin hayat pahalılığına ilişkin çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Aralık ayı tahmini 21 – 23 arası. Hayat pahalılığı sepetinden ne çıkarsa 18’in üzerine eklenecek. Akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarına gelen zam da bu sepete yansıyacak. Bu rakam Ocak ayının ilk haftası açıklanır. Ocak ayı maaşlarına yansımak zorundadır, bu bir kuraldır. Seçim yatırımı olarak değerlendirilmesini istemiyorum” şeklinde konuştu.

***

Günün Sözü

"Belki de insan her şeyi içine atmaktan boğuluyor zamanla."

Stefan Zweig

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları