CTP 15-17 vekil bandında...

Yayın Tarihi: 04/01/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
  • Tabii bu seçim farklı. Öyle tahmin ediyorum ki CTP’liler CTP’ye mühür vuracaklar, gidip TDP’ye oy verecek halleri yok ama Tufan hocaya CTP içinde birinci sırada çıkması için gerekli oy tiki gidecek mi açıkçası buna emin değilim. Dediğim gibi bir başkanlık operasyonu yapılıyor.
  • Kimler yapıyor derseniz, Özkan Yorgancıoğlu başkanlıktan gitsin Sibel Siber seçim kaybetsin diye yapanlar yine sahnede diyebilirim size. Gerekirse isim isim de yazarız.

Ulusal Birlik Partisi’nin tahmini alabileceği oy oranını dün kaleme almıştık. Açık konuşmak gerekirse kimseden bir itiraz gelmedi 19-21 vekil sayısına. Çünkü hemen hemen herkes bu konuda hem fikir benimle. Bugüne CTP’nin alması muhtemel oy oranını ve çıkarması muhtemel milletvekili sayısını kaleme alacağız ve dün yaptığımız gibi son beş seçimi referans alarak bir değerlendirme yapacağız.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman kendi tarzında muhalefetini bugüne kadar yaptı. Muhalefet tarzı yüzünden de eleştirildi çoğu zaman ama “benim tarzım bu yapacak bir şey yok” dedi ve evet kendi tarzı alışa gelmiş eski tüfek CTP Başkanları gibi değildi.

Son zamanlarda parti içi genel başkanlık operasyonu olduğu da kulağıma geliyor. Bunu da gerekirse ilerleyen günlerde yazarız.

Duyduğuma göre bir milletvekili, birileriyle Tufan hocanın düşük oy alması için çalışıyor deniliyor. Ne kadar doğrudur bilmem. Gerekirse isim deşifre ederim çünkü kaynağım son derece sağlam ama şimdilik beklesin bir kenarda.

CTP, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki ihanetini hiçbir zaman unutmadık unutmayacağız. CTP’nin önemli bir kesimi Akıncı’ya oy vermiş, UBP’nin belli bir kısmı da Tufan hocaya oy vermişti ve her nasılsa Sibel Siber’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığına yakın bir oy almıştı Tufan hoca.

Tabii bu seçim farklı. Öyle tahmin ediyorum ki CTP’liler CTP’ye mühür vuracaklar, gidip TDP’ye oy verecek halleri yok ama Tufan hocaya CTP içinde birinci sırada  çıkması için gerekli oy tiki gidecek mi açıkçası buna emin değilim. Dediğim gibi bir başkanlık operasyonu yapılıyor.

Kimler yapıyor derseniz, Özkan Yorgancıoğlu başkanlıktan gitsin Sibel Siber seçim kaybetsin diye yapanlar yine sahnede diyebilirim size.

Evet gelelim CTP’nin analizine...

“Bu detay önemli her gün paylaşacağım” 2018 seçimlerinde 190 bin kayıtlı seçmenden sadece 126 bini sandığa gitmiş. 14 bin oy geçersiz 112 bin oy geçerli sayılmış. 99,752 mühür, 12,252 karma oy kullanılmış. Yeri gelmişken söyleyim. Verileri incelediğimde partilerin aldığı oy oranı net aldıkları mühürü gösteriyor. Vikipedi - 2018 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genel seçimleri

CTP’NİN SON SEÇİMDE ALDIĞI OY ORANLARI...

Bu seçmen sayısından CTP 2018 seçimlerinde %20,95’lik bir oy alarak 12 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle CTP’ye 20,950 mühür vurmuş.

CTP 2013 Genel Seçimlerinde %38,38’lik  bir oy alarak 21 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle CTP’ye 38,380 mühür vurmuş

CTP 2009 seçimlerinde %29,3’lük bir oy alarak 15 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle 29,300 kişi mühür vurmuş.

CTP 2005 Seçimlerinde %44,51’lik bir oy alarak 24 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle 44,510 kişi CTP’ye mühür vurmuş.

CTP 2003  Seçimlerinde %35,919’luk bir oy alarak 19 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle 35,919 kişi CTP’ye mühür vurmuş.

CTP’NİN ÇIKARDIĞI VEKİL ORANLARI VE ALDIĞI MÜHÜR SAYISI

Son beş seçimi incelediğimizde, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin en yüksek %44,51 en düşük ise %20,95’lik bir oy almış. Bir başka deyişle en fazla 24 en düşük ise 12 vekil çıkarmış.

Yine CTP’nin son beş seçimde aldığı mühür sayısı ile çıkardığı milletvekilinin ortalamasını alacak olursak şu rakamlar çıkıyor ortaya..

CTP son beş seçimin ortalaması olarak seçmenden 33,811 mühür almış. Yani %33,81. Yine son beş seçimin ortalamasını baz alacak olursak; 18,2 milletvekiline tekabül ediyor.

Farkındaysanız 2003 seçimlerine kadar gittim. 2022 yılında gerçekleşecek olan seçimlerle arada 19 yıl var.

CTP 15-17 VEKİL ARASINDA

Dörtlü koalisyon döneminde CTP Hükümetinin Türkiye’den hiçbir katkı gelmemesine rağmen bütçeyi 50 milyon artıyla kapatması, mantıklı ve ayakları yere basan muhalefet anlayışına sahip olması ve ülke genelinde halen Tufan Erhürman’a olan güvenden ötürü CTP bu seçimlerde oy sayısını muhtemeldir ki artıracak.

Benim ortaya koyduğum resmi istatistiklere göre bir sayı. Bunlar benim kendi düşüncelerim değil. Ancak genel olarak siyasi havaya baktığımızda CTP’nin 15-17 bandında bir vekil çıkaracağını söylemek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Tabii CTP 2009’da  15 vekil çıkardığı seçimlerinden ardından 2013’de ciddi bir çıkış yaparak 21 veki çıkarmıştı. Bu nedenle 15-17 bandı son derece kabul edilebilir bir skaladır. 17 vekilden ziyade 18 vekilin üstü hepimiz için bir sürpriz olur.

***

Günün Sözü

"O yaz mevsimindeki bir şarkı, o aynadaki tüzüm, o hayatta kalma sebebim..."

Herbert Kretzmer

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Doç. Dr. Nazım BERATLI05/01/22 09:06
Niçin yemekler hakkında dizi yazmaktayım anladın mı Gökhan Altıner? Seçimi kazanma şansı olan kendi partisinin genç başkanını değil de asla kazanamayacağı bilinen, küçücük partinin ihtiyar başkanına çalışanları ve bu haltı niçin işlediklerini (sadece başkanlık yarışı değildir mesele) deşifre edip, işledikleri yere yollamadan, CTP'nin %20 bandını aşması mümkün değildir. Gitsinler %7 oyun içinde kimi keserlerse kessinler... Cemal Hoca ile Akıncı düşünsünler... Bunları yazmamak için, yemek anlatıyoruz...

Diğer Gökhan ALTINER yazıları