YDP 2-3 vekil bandında...

Yayın Tarihi: 11/01/22 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Parlamentoda temsiliyeti olma ihtimali olan son parti Yeniden Doğuş Partisi'ni değerlendireceğiz bugün. Barajı geçmeyeceği yönünde inanılmaz bir algı yaratılmış durumda YDP üzerinde. Her ne kadar YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı bu algının doğru olmadığını ve YDP’nin oldukça iyi bir oy kitlesi ile parlamentoya gireceğini söylese de YDP için bu algı oturmuş durumda.

Ortada yapılan bazı anketler var. YDP bu anketlerde öyle ya da böyle iki milletvekilini garanti etmiş görünüyor. YDP’nin ağırlıklı olarak kırsal kesimlerde güçlü olduğunu biliyoruz ancak YDP her ne kadar kendileri kabul etmese de Türkiye kökenli kardeşlerimizin üyeliklerinden oluşan bir parti ve Türkiye’nin belirli bölgelerinden Kıbrıs'a yerleşmiş burasını vatan bilmiş ama geldikleri bölgeyle de bağlarını koparmamış kardeşlerimizden oluşuyor.

Örneğin Karadenizli kardeşlerimizin artık YDP’yi desteklemediği iddia ediliyor, Turan Büyükyılmaz bunların başında geliyor. Mağusa bölgesinden Demokrat Parti ve UBP’ye kaymalar olduğu iddia ediliyor. Ne kadar doğrudur değildir bilemeyiz ancak YDP bu ağır dedikodular altında seçime gidiyor.

Öte yandan YDP’nin kurucularından olan Bertan Zaroğlu’nun istifası ve UBP’ye katılmasının ardından hatırı sayılır bir üyeyi UBP’ye taşıdığı da iddia ediliyor. Rakamlar açıklanıyor biri doğru biri yanlış diyor ama sonuç olarak YDP’den bir kopuş var. Bunun oranını ancak seçim sonrasında bilebileceğiz.

2018 SEÇİMLERİ

YDP 2018 seçimlerine temsil ettiği kitle adına özellikle bir umut olarak girdi ve neredeyse üçüncü vekili çıkarmışken kıl payı bunu Girne’den kaybetti. 2018 seçimlerinde %6,99 oy aldı ve iki vekil çıkardı. Yaklaşık olarak 7 bin yurttaş YDP’ye oy verdi. Ancak 3 yıl içerisinde YDP’de bazı depremler yaşandı.

2020 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Erhan Arıklı Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hayli iddialı girdi. Kazanma şansı yoktu belki ama alabileceği yüksek oy ülke kamuoyunda ona ciddi bir güç kazandıracaktı. Her nasıl olduysa bitmek tükenmek bilmeyen bir Covid süreci yaşadı ve seçimin son haftalarına kadar neredeyse izole kalmak durumunda kaldı. Bu seçimlerden Erhan başkan %5,36 yani yaklaşık 6 bin oy aldı. 2 sene aldığı oylardan sadece bin oy daha az aldı. Bazı adaylara yapılan operasyon Erhan başkana da yapılmıştı, zaten bunu kendisi de kabul ediyor. Derken süreç içerisinde kurultay gerçekleşti ve bu kurultaya YDP’nin mevcut üyesinin sadece yarısı katıldı. Bertan Zaroğlu’nun seçimi çok da yüksek olmayan bir farkla kaybetmesinin ardından süreç devam etti ve Zaroğlu partiden ayrıldı.

UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu ile de aralarında ciddi uyuşmazlık olan Arıklı’nın çekişmeleri devam etti ve seçime kısa bir süre kala YDP’den UBP’ye doğru katılımlar oldu. Erhan başkan açıklanan rakamların doğruları yansıtmadığını ifade etse de hepimiz biliyoruz ki bir ayrılma süreci yaşanıyor. Bu gözle görülür nitelikte.  

YDP 2-3 VEKİL BANDINDA

İşte bu süreçte seçim sonuçlarından nasıl bir sonuç çıkarmak bu güç. En nihayetinde YDP ölmüş bitmiş bir parti değil ve en kötü ihtimal bir milletvekili çıkarma potansiyeli hali hazırda elde duruyor. YDP’nin barajı geçmemesi durumunda UBP-CTP ve üçüncü gelecek olan parti bir artı vekil kazanmış olacak.

Ancak anketlere baktığımızda anketler YDP’yi iki hatta üç vekil bandından gösteriyor. 

Algıya bakarsanız bir vekil ya da baraj altı, anketlere bakarsanız iki ya da üç vekil bandında görünüyor YDP:

***

Günün Sözü

"Her ağlayan güçsüz değildir. Tıpkı her gülenin mutlu olmadığı gibi."

Anonim

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları