Şahali: “UBP-CTP ihtimali hiç gündeme gelmedi”

Yayın Tarihi: 16/02/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
  • SEBZE KAÇAKÇILIĞI… Şahali: “Gözümle görmedim elimle tutmadım ama Kıbrıs'ın güneyine sebze kaçakçılığı yapıldığını söyleyebilirim”

Hükümet çalışmalarında son kerteye geliniyor anlaşılan. UBP kanadından YDP’ye koalisyonla ilgili bir işaret daha yapıldı ve YDP MYK’sı bunu değerlendirmek için toplantı. Zaten birkaç gün öncesinde UBP ile YDP’nin bakanlık konusunda bile anlaştığını sizlere yazmıştım.

UBP, küçük ortaklara birazda göz dağı vermek adına CTP ile flörtünü bu saat oldu hala sürdürüyormuş gibi yapıyor. Bu durum aslında CTP’nin de işine geliyor çünkü CTP içerisinden de CTP yönetimine hükümete girin baskısı yapan kesimler var. CTP de o kesimlere hükümete girmek istermiş gibi davrandı. Yani hem UBP hem de CTP’nin işine geldi bu koalisyon deneme işi.

Peki son tahlil nedir. Başbakan Faiz Sucuoğlu hala küçük ortaklarına kuramazsam görevi iade ederim mesajı göndermesinin altında yatan asıl neden ise “mızırlık çıkarırsanız kurmam sizinle, ikinci tura da bakarız” mesajıdır.

Faiz Bey iyi oyun kuruyor kurmasına ama ya CTP yetkiyi alır da hükümeti kurarsa o zaman ne olacak?

Olmaz demeyin, bu ülkede her şey olur... Benden söylemesi.

Neyse dün CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali ile bir telefon bağlantısı yaptık. Asıl konu sebze ve meyve fiyatlarındaki fahiş yükselme, Güney Kıbrıs'a sebze kaçakçılığı ve malum CTP’nin koalisyon deneme çalışmasıydı. Son derece verimli bir telefon bağlantısı oldu..

Detaylarını paylaşıyorum sizlerle...

Başbakan, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun dünyayı tozpembe gördüğünü belirten Şahali, ticarette rica minnet ile sonuç alınamadığını ifade etti.

Pazarcılar Birliği’nin yurttaşın buluştuğu satıcılar olduğunu ve son halka olduğunu kaydeden Şahali, iki marketten geçtiğini, piyasada yüzde 50 indirime gidilmediğini ve fiyatlarda bir fark olmadığını belirtti.

“FAHİŞ KAR CEZASI UYGULANMALI”

Sucuoğlu’nun ifade ettiği gibi bir ucuzlama varsa Pazarcılar Birliği Başkanı ve diğer pazarcılara fahiş kar cezası uygulanması gerektiğini dile getiren Sucuoğlu, Sucuoğlu’nun teşekkür etmesi yerine kınama yapması gerektiğini belirten Şahali, yaşananları “ironik” olarak değerlendirdi.

Hayat pahalılığıyla ilgili ifadeler kullanan Şahali, Kıbrıs’ın kuzeyinde TL kullanıldığını ve tsunaminin kesintisiz yaşandığını kaydederek, döviz bazında meydana gelen artışların kur kaybıyla katmerlenerek yansıdığını ve fiyat tırmanışının da kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Ekonominin kondisyonunun düzeltilmesi gerektiğini belirten Şahali, yükselen fiyatları karşılayabilecek ekonomik gelirin de bireylere sağlanabilmesi gerektiğini söyledi. Şahali, “Faiz Bey bu kısımları henüz çalışmadığı için konuşamıyor.” dedi.

Fahiş kar uygulaması diyerek ticaret erbabının hepsini aklamayacağını, bu tırmanışı körükleyen faaliyetler olduğunu ifade eden Şahali, devletin bu noktada etkin denetim mekanizmasıyla fahiş kar arayışını ortadan kaldırmaya yardımcı olmalı gayret sarf etmesi gerektiğini belirtti bunun da rica minnetle olacak iş olmadığını belirtti.

“SEBZE KAÇAKÇILIĞINI GÖZÜMLE GÖRMEDİM AMA…”

Kıbrıs’ın güneyine sebze kaçakçılığı olmasını görmediğini fakat gerçekleştiğini ifade eden Şahali, kayıt altına alınmayan sınır ticaretinin iki yönlü devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Güvenlik zafiyetinin de olduğunu belirten Şahali, et kaçakçılığıyla ilgili aynı şeylerin konuşulduğunu, yaşam hakkının elinden alınmasıyla ilgili ilgili de güvenlik zafiyeti olduğunu belirtti.

“UBP-CTP İHTİMALİ HİÇ GÜNDEME GELMEDİ”

Koalisyon çalışmalarıyla ilgili de sözler sarf eden Şahali, UBP-CTP koalisyon ihtimalinin hiç gündeme gelmediğini belirten Şahali, iki partinin de dünyaya bakış vizyonlarının farklı olduğunu belirtti.

UBP’nin içinde bulunduğu tavrın tavşana kaç tazıya tut gibi olduğunu söyleyen Şahali, UBP’nin YDP ve DP ile koalisyon görüşmelerini sürdürdüğünü bir yandan ise aba altından sopa göstererek CTP ile ihtimali canlı tutarak, küçük muhataplarına istediklerinden daha azını vermek istediğini söyledi.

UBP’nin halihazırda hükümet partisi olduğunu belirten Şahali, “Bizim onlarla mutabık kalmamıza imkan olmayan uygulama örnekleri, ortaya koyuyorlar.” dedi.

***

Günün Sözü

"Kimi sevsem sensin..."

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları