İşte muhtemel kabine...

Yayın Tarihi: 21/02/22 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Kabineye geçmeden önemli bir UBP Parti Meclisi kararını sizlerle paylaşmak istiyorum. UBP Parti Meclisi son toplantısında ilginç bir karar aldı ve milletvekili olmayan birini bakan yapmama kararı üretti. Bakalım bu karar ne kadar işe yarayacak ki işlerlik gösterecek mi...

UBP-DP-YDP Hükümeti en nihayet kuruluyor. Açık konuşmak gerekirse kurulma şekli adeta yılan hikayesine dönmüş bir hükümet modelidir karşımızdaki. Eskisinin tekrarı olmayacak dedi Başbakan Sucuoğlu; umarım dediği gibi olur ve yeni hükümet eski hükümete nazaran daha proaktif, daha başarılı olur.

Yeni hükümetin nasıl ve ne şekilde kurulduğunu en iyi bilerlendenim. Uzun maksatlar için kurulmuş bir hükümet modeli var karşımızda. Önemli konulara hizmet etmesi planlanan bir hükümet oluşumu planlandı. Işte bu yolda hükümetin ömrünün de uzun olması gerekiyor.

Peki uzun olacak mı?

3-5 ay diyenlerden tutun da 3 yıl ömür biçenler var. Malum hükümet kendi içinde bazı sorunlar yaşayacak. Özellikle Demokrat Parti kanadında bazı sorunlar oluşacak deniliyor. Yalnızca DP değil, UBP kanadında da bakanlık alamayacak 3-4 vekil sorun yaratacak deniliyor.

Yine özellikle DP kanadında olur da bazı sorunlar yaşanırsa Başbakanın gönlünde yatan Halkın Partisi ile koalisyon kurmak için vesile kılınmış olacak.

TATAR DEVREDE DEMİŞTİM

Yeri gelmişken söylemek lazım. Cumhurbaşkanı Tatar devreye girmeseydi bu hükümet adınız gibi emin olun hiçbir şekilde kurulmazdı. Demokrat Parti’deki dağınıklık, Başbakan Sucuoğlu’ndaki HP sevdası üçlü koalisyonun kurulmasına engel olacaktı.

Herkesin bildiğini herkesten saklayacak halimiz yok.

UBP-DP-YDP koalisyonunu hem Cumhurbaşkanı Tatar istedi hem de Ankara Hükümeti istedi. Haa Ankara Hükümeti çok mu istedi az mı istedi orasını bilemem ama genel konsensus böyle bir hükümetin kurulmasına yönelikti ve kuruldu.

İşte bu vesileyle yaşatılmasında da aynı odaklar yakın gelecekte rol üstlenecek ya da üstlenmek zorunda kalacak.

KABİNEDE KİMLER VAR?

Gelelim herkesin merak ettiği konuya. Hafta sonu salllama bir kabine yaydılar. Onlarca mesaj aldım. Herkes bu kabine doğru mu diye soruyor. Yahu Allah aşkına biraz siyasetten anlayan yayınlanan kabinenin doğru olmadığını anlardı. Yayınlanan kabinede Mağusa’ya dört bakanlık verilmiş. Bunun mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz.

Bende de bazı bilgiler var. Teyitli mi peki? Hayır tam olarak değil. Başbakan Faiz Sucuoğlu ile hergün ya konuşuyoruz ya mesajlaşıyoruz. Başbakan bu konularda ketum ne bana ne başkasına bir şey söylemiyor. Bunu da peşinen söyleyim.

Bir kabine ben de paylaşacağım ama dediğim gibi teyit edilmiş değil.

İŞTE MUHTEMEL KABİNE

Kabineye geçmeden önemli bir UBP Parti Meclisi kararını sizlerle paylaşmak istiyorum. UBP Parti Meclisi son toplantısında ilginç bir karar aldı ve milletvekili olmayan birini bakan yapmama kararı üretti. Bakalım bu karar ne kadar işe yarayacak ki işlerlik gösterecek mi...

Başbakan: DR. FAİZ SUCUOĞLU

Turizm  Çevre ve Kültür Bakanı: FİKRİ ATAOĞLU

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı: Erhan Arıklı

Dışişleri Bakanı: OĞUZHAN HASİPOĞLU/TAHSİN ERTUĞRULOĞLU

İçişleri Bakanı: Kutlu Evren  

Maliye Bakanı: Dursun Oğuz / Sunat Atun

Ekonomi ve Enerji Bakanı: Sunat Atun / Hasan Taçoy

Milli Eğitim  Bakanı: Nazım Çavuşoğlu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı: Hasan Taçoy / Dursun Oğuz

Sağlık Bakanı: DR. Ünal Üstel

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: DR. ALİ PİLLİ

***

Günün Sözü

"Ankara Ankara... Sana koşar her düşen dara..."

Anonim

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları