Kabine sürpriz olmuş...

Yayın Tarihi: 22/02/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
  • Kabine ne zaman değişir sorusunu çok erken sorduk belki ama bunun sebebi Başbakanın kendisi. Başbakan Faiz Sucuoğlu kabinesini açıklarken hükümet ettikleri sürece kabinenin yeniden değişeceğini söyledi. Bu açıklamasından anlıyoruz ki kabineyi şekillendirmesi öyle kolay olmadı. Bunu iki nedenle açıklamış olabilir. Birincisi bakanlık bekleyen ancak alamayan vekillere bir umut vermek için bir diğeri de gerçekten düşüncesi bu yöndedir.

Başbakan Faiz Sucuoğlu yeni kabinesini sundu. Bizim yazdığımız kabineyle farklılıklar gösterse dahi açıklanan kabine birbirine yakın gitti. Tabii sürpriz görevlendirmeler de yer almadı değil. Ama Ankara Hükümeti’nin bazı tavsiyelerinin önemsendiğini ve dikkate alındığını görüyoruz kabinenin şekillenmesinde. Başbakan Sucuoğlu’nun da kendi inisiyatiflerinin de etkili olduğunu görüyoruz. Örneğin yeri adeta peçinlenmiş Kutlu Evren’in altı boşaltılmış ve bu bakanlığı bu şekilde kabul edemem diyen Sunat Atun’a verilmesi beklenen Ekonomi ve Enerji Bakanlığına gitmesi adeta soru işaretleri yarattı. Gündeme gelen elektrik zammından sonra Ekonomi Bakanlığı koltuğunda oturan kişi hem medya hem de kamuoyu tarafından hayli yıpratılacak. Burası da net.

Öte yandan bakanlık mı yoksa Meclis başkanlığı mı olacak soruları sorulan Ünal Üstel’in İçişleri Bakanı olmasını hiçbirimiz beklemiyorduk.

Hepimiz eminiz ki Ünal Bey, Başbakan Faiz Sucuoğlu’yla birlikte oldukça başarılı işler çıkaracaktır.

UBP parti meclisinin “vekil olmayanlar bakan olmayacak” kararının kabinenin oluşmasında rol oynadığını görmüş olduk Tahsin Ertuğruloğlu’nun bakan yapılmamasıyla ki Tahsin Beyin görevini sürdürmesine kesin gözüyle bakılıyordu neredeyse.

Dışişleri Bakanlığına kesin gözüyle bakılan bir diğer isim de Oğuzhan Hasipoğlu’ydu ama yine olmadı. Ankara Hükümetine yakınlığıyla bilinen Hasan Taçoy bu göreve getirildi. Hasipoğlu’nun Başbakan Sucuoğlu’na sadakatini ve yakınlığını biliyoruz. Bu nedenle Başbakan kabine dışı bırakmadı Hasipoğlu’nu ve Çalışma Bakanı yaptı.

Tabii biraz tuhaf bir kabine oldu dersek yanlış olmaz. Hani Hasan Taçoy, Ekonomi Bakanlığı yapmış biri olarak belki ekonomide daha başarılı olabilirdi.

Dursun Oğuz’un Maliye Bakanlığına kesin gözüyle bakılıyordu. Ankara Hükümetiyle de iyi ilişkileri vardı bildiğimiz kadarıyla. Bu noktada nasıl bir pazarlık döndü bilmiyoruz ama Dursun Bey yine başarıyla icra ettiği önceki bakanlığı Tarım Bakanlığına gitti.

Uzunca süredir yok cezalıdır yok Ankara kendisini istemez denilen Sunat Atun da Maliye Bakanı oldu. Sunat Bey inşallah tecrübesini konuşturacak ve iyi bir Maliye Bakanlığı yapacaktır, yapmalıdır.

Hatta Kıb-tek’in de Maliye Bakanlığına bağlanacağını duydum ne kadar doğrudur bilmiyorum ama belli ki Sunat Beyin yetkileri ciddi anlamda artırıldı.

KABİNE NE ZAMAN DEĞİŞİR?

Kabine ne zaman değişir sorusunu çok erken sorduk belki ama bunun sebebi Başbakanın kendisi. Başbakan Faiz Sucuoğlu kabinesini açıklarken hükümet ettikleri sürece kabinenin yeniden değişeceğini söyledi. Bu açıklamasından anlıyoruz ki kabineyi şekillendirmesi öyle kolay olmadı ve ilerleyen sürede örneğin bir yıl sonra bazı görev değişimleri yapacak ya da yapmayı planlıyor. Bunu iki nedenle açıklamış olabilir. Birincisi bakanlık bekleyen ancak alamayan vekillere bir umut vermek için bir diğeri de gerçekten düşüncesi bu yöndedir. Çünkü bakanlık bekleyip de alamayan vekiller nasıl bir tutum içerisinde girecek, nisap sorunu yaşatacaklar mı belli değil.

Açıkçası ben bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Yeni kabine memlekete hayırlı olsun. Umarım her biri gerçekten başarılı olur.

***

Günün Sözü

"Sen bana bakma, ben baktığın yerde olurum."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları