Hasipoğlu’nun istifası kaçınılmazdı...

Yayın Tarihi: 10/03/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
  • HASİPOĞLU’NA SAHİP ÇIKILMALI... Halbuki Başbakan, Ertuğruloğlu’na en başta kabinesinde yer verseydi, yüksek ihtimaldir ki bugün Hasipoğlu görevinin başında olacaktı. Bu nedenle şimdi şu an Hasipoğlu’na gereken değer verilmeli ve mağdur edilmemelidir. Örneğin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın müzakere heyetinde olmalı, Genel Sekreterliği devam etmeli. Siyasete küstürülmemesi gereken önemli bir değerdir Hasipoğlu.

Başbakan Faiz Sucuoğlu ile dün bir telefon bağlantısı yaptık ve olası kabine değişikliğini, Antalya Diplomasi Forumu'na katılımını ve son gelişmeleri konuştuk. Başbakan bir gün önce katıldığı bir televizyon programında oldukça hiddetli açıklamalarda bulundu. Kendine göre haklı yanları da yok değildi.

Bizim konumuz elbette ki bu değil. Olası kabine değişikliği ile ilgili iddialar çoğalmıştı. UBP içindeki güvenilir kaynaklarımıza göre kısa süre içerisinde bir bakan görevden affını isteyecek ve bu bakandan oluşacak yere Başbakan, Dışişleri Bakanı Hasan Taçoy’u, Taçoy’dan oluşacak boşluğa ise Tahsin Ertuğruloğlu’nu atayacak.

Evet elimizdeki güvenilir bilgi bu yöndeydi.  Perde gerisinde ilginç gelişmeler yaşanıyor ve bu gelişmeleri yakından takip ediyorduk. Bu güçlü bir iddia. Bu iddayı doğrudan Başbakan’a sordum. Tahsin Beyin yeniden görev alıp almama ihtimalinin de ne olduğunu sordum.

Başbakan hem açık konuştu hem de lafları biraz yuvarladı. Değerlendirdi değerlendirmesine ama “ne deyim sana Gökhan” diye de ekledi. Bu nedeyim şimdi sana sözü aslında “sen zaten ne olup bittiğini biliyorsun” manasındaydı bana göre.

Başbakan açıklamasında “zaten kabineyi açıkladığım gün kabine değişikliği yapabileceğimi söylemiştim. Bu üç gün sonra mı olur haftaya mı olur üç ay sonra mı olur bilemem” dedi ve ekledi “şimdilik böyle bir durum yok ama istifa eden bakan olur mu bilemiyorum” dedi.

Konuşmanın toplamına baktığımızda bendeki iddiaların doğruluk derecesi olduğunu net bir şekilde ben anlamış oldum ama bir Başbakan’dan da “evet şöyle olacak böyle oluyor” demesini bekleyemezsiniz haliyle. Bazı şeyler canlı yayında söylenmez söylenemez.

İSTİFA KAÇINILMAZDI

Dün sabah ki canlı yayınımda Başbakana olası kabine değişikliği ile ilgili soruları sorarken bir gün öncesinde Sevgili Oğuzhan Hasipoğlu’nun istifa edeceğini biliyordum. Ancak bunu sabah ki canlı yayında Hasipoğlu’nu üzmemek ve rencide etmemek için adını vermedim ve bir bakan dedim.

Dünkü yazımı da kaleme alırken yine Hasipoğlu’nun istifa edeceğini ya etmek zorunda kalacağını biliyordum, zira bu istifa kaçınılmazdı. Hasipoğlu adına üzücü bir durum, hiç kimse böyle bir olayla karşı karşıya kalmak istemez.

HASİPOĞLU’NA SAHİP ÇIKILMALI

Kim ne derse desin Oğuzhan Hasipoğlu çok değerli ve çok başarılı bir siyasetçidir. Kıymeti mutlaka bilinmeli ve yapmış olduğu bu fedekarlığın bir karşılığı olmalı. Buradaki asıl sorumluluk hem Başbakana hem de Cumhurbaşkanına aittir. Çünkü ikisinin ortaklaşa yürüttükleri kabine revizyonunun sonuçları Oğuzhan Hasipoğlu’na fatura edildi. Halbuki Başbakan, Ertuğruloğlu’na en başta kabinesinde yer verseydi, yüksek ihtimaldir ki bugün Hasipoğlu görevinin başında olacaktı.

Bu nedenle şimdi şu an Hasipoğlu’na gereken değer verilmeli ve mağdur edilmemelidir. Örneğin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın müzakere heyetinde olmalı, Genel Sekreterliği devam etmeli. Siyasete küstürülmemesi gereken önemli bir değerdir Hasipoğlu.

BAŞBAKAN “İSTİFA OLUR MU BİLEMİYORUM...” DEMİŞTİ..

Kabinede istifa olacağıyla ilgili söylentileri değerlendiren Sucuoğlu, “İstifa olur mu bilemiyorum. Bizim bugün itibariyle ajandamızda böyle bir durum yok. Önümüzdeki süreçte ne olacağını bilmiyorum. Bakanlar Kurulu’nu verirken, kabinede değişiklik olacağını söyledim. Türkiye’de de belli durumlarda bakanlar değişiyor. Başka ülkelerde de bu böyledir.” dedi.

Bu açıklamasıyla aslında bir istifa beklediğinin de sinyalini vermişti Başbakan..

Antalya Diplomasi Formuna Tahsin Ertuğruloğlu Dışişleri Bakanı unvanıyla katılacak. Ümit ederim ki Ankara Hükümetindeki soğuk rüzgarlar hem Cumhurbaşkanı Tatar için hem de Başbakan Sucuoğlu için bahar havasına döner bu saatten sonra...

Umarım….

***

Günün Sözü

"Bir gün benimle yine karşılaşırsan, benimle yeniden tanış."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları