Akaryakıtta indirim kazığı

Yayın Tarihi: 17/03/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
  • Barçın “Esas en büyük sorun ise şu, devlet akaryakıtta dün bir indirim yaptığını açıkladı ve 95 oktan benzini, litre başına 17.33’TL’ye düşürdü ama akaryakıtta indirim yapıldığı açıklanırken, 11 Mart’ta 63 kuruşa yükseltilen Fiyat İstikrar Fonu payı kazancını da 94 kuruşa çıkardı. Yani devlet yüzde 12 indirme aralığı varken yüzde 7 indirim yaptı ve aradaki farkı da devlet kamu maliyesinde cebine attı, devlet vatandaşı kazıkladı.”

Allah bazı kullarına ders vermek için eşşeğini önce kaybettirip üzermiş sonra da buldurup sevindirirmiş. Ard arda gelen akaryakıt zamları fahiş bir noktaya gelince ve dünyadaki brent petrol fiyatları 100 doların altına düşünce Hükümet utanma pazarı üstün körü bir indirim yaptı. Indirime baktığınızda daha fazla indirim olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu durumun ne olduğunu CTP Milletvekili Dostum Devrim Barçın’a sordum. Devrim rakamlara dayalı net bir açıklama yaptı ve biz şimdi şu an Hükümet tarafından kazıklandığımızı anladık. % 12’lik bir indirim yapılması gerekirken Hükümet % 7’lik bir indirim yapmış halbuki. Aradaki fark da devletin cebine gitti.
Devrim Barçın’a göre devlet fiyat istikrar fonunu yükselterek aslında örtülü bir zam yapmış oldu. Bu açıklamalar çok konuşulacağa benziyor. Ekonomi ve Enerji Bakanı Kutlu Evren bu konuda mutlaka bir açıklama yapmalı.

Programa telefonla katılmasını rica ettim. Güzel bir telefon bağlantısı oldu ve Barçın, hükümetin akaryakıtta indirip yaparken nasıl kazanç elde ettiğini ve gerçek indirimin vatandaşa nasıl yansıtılmadığını anlattı.

İşte söyleşinin detayları...

“Benzin fiyatları ile ilgili hükümet tam anlamı ile fırsatçılık yaptı” diyen Barçın’ın akaryakıt indiriminin perde gerisini şu şekilde anlattı; “4 Mart tarihinde devlet akaryakıttan Fiyat İstikrar Fonu’na litre başına 33 kuruş alıyordu, 11 Mart’ta yapılan zam ile devlet burada Fiyat İstikrar Fonu payında yüzde 92 artış yaptı ve bunu litre başına 63 kuruşa çıkardı. Yani vatandaşa daha az zam yansıtma imkanı varken, fırsat bu fırsat zaten zam yapılacak ben de gelirlerimi artırayım diyerek fiyat istikrar fonunu yüzde 92 artırdı. Esas en büyük sorun ise şu, devlet akaryakıtta dün bir indirim yaptığını açıkladı ve 95 oktan benzini, litre başına 17.33’TL’ye düşürdü ama akaryakıtta indirim yapıldığı açıklanırken, 11 Mart’ta 63 kuruşa yükseltilen Fiyat İstikrar Fonu payı kazancını da 94 kuruşa çıkardı. Yani devlet yüzde 12 indirme aralığı varken yüzde 7 indirim yaptı ve aradaki farkı da devlet kamu maliyesinde cebine attı, devlet vatandaşı kazıkladı”

Fiyat İstikrar Fonu kazancı aynı tutularak akaryakıt fiyatında daha fazla indirim yapılabilecekken yapılmadığını söyleyen Barçın, “burada örtülü bir zam var. İndirim yaparken bile dünyadan, Dolardan kaynaklı olmayan, devletin gelirlerini artırma noktasında yaptığı gizli bir zam var” açıklamalarında bulundu.

Yayımlanan kararnamede akaryakıt fiyatlarında her gün düzenleme yapılabileceği hususunu da değerlendiren Barçın, “hepsini geçelim bir kararname yayınladılar ve artık ‘akaryakıt fiyatları her gün düzenlenebilir’ denildi, bunun Türkçesi, ayvayı yediğimiz gündür demektir” şeklinde konuştu.

Bu kararın kendisinin pahalılığa neden olacağını belirten Barçın, “çünkü brent petrolün, Doların fiyatı değişmese bile bu kararın kendisi şu anda bizim ülkemizde mal ve hizmet satanların, dağıtımlarının maliyet unsurlarını göz önüne alarak zam yapmasına neden olacak. Ciddi anlamda ekonomik akıldan çok uzak bir yönetimle idare ediliyoruz” yorumunda bulundu.

Sözün özü anlayacağınız Hükümet yüzümüze baka baka indirim adı altında bir kazık atmış oldu. Kimse kusura bakmasın ama yaşanılan gerçek bu. Bu kadar pahalılığın olduğu bir dönemde Hükümet neden gerçek zammı yansıtmamayı tercih etti; bunu Ekonomi Bakanı Evren’in yanıtlaması gerekiyor..

***

Günün Sözü

"Yanındaki seni mutlu ettiği sürece kalsın hayatında, zorlama kendini."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları