UBP’de Üstel ağır basıyor...

Yayın Tarihi: 09/05/22 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Hükümet kurulumundaki kaos ve bekleyiş devam ediyor. Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre Başbakan Faiz Sucuoğlu Genel Başkanlığa devam edecek ancak Başbakanlık konusunda bir UBP vekiline hükümeti kurma görevinin verilmesini Kabul etmiş durumda.

Öne çıkan isimler var ve bu isimlerin başında İçişleri Bakanı Ünal Üstel geliyor. Üstel hem UBP içinde Kabul gören bir isim olarak ön plana çıkıyor hem de Cumhurbaşkanı Tatar’ın yakınlık duyguğu bir isim olarak öne çıkıyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Tatar geçtiğimiz gün bir açıklama yaptı ve UBP’nin bir isim üzerinde konsensusa varması gerektiğini bunun üzerine bir görevlendirme yapacağını söyledi.

Tahminime göre Cumhurbaşkanı Tatar’ın gönlünde yatan isim Ünal Üstel. Ancak Cumhurbaşkanı, Anayasa kendisine bu yetkiyi vermesine rağmen yine de UBP içinde uzlaşılan bir isme görevi vermeyi tercih ediyor.

Yine uzun kulaktan duyduğuma göre UBP Genel Başkanı Sucuoğlu da Üstel konusunda hem fikir. Ancak gerek UBP grup oylaması gerekse Parti meclisi toplantısında çıkabilecek kararlar risk oluşturuyor ; bu nedenle UBP içindeki hakim görüş doğrudan Cumhurbaşkanın bir görevlendirme yapması yönünde.

Anlayacağınız UBP tavanı Tatar’ı, Tatar da UBP’yi bekliyor. Bu beklemeden ötürü de zaman geçiyor ve henüz bir görevlendirme yapılmış değil.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın kendine göre haklı yanları var. Tatar, UBP’nin bir karar vermesini ve böylelikle mutabık kalan kişinin atanmış değil seçilmiş kişi olacağı ve yerinin daha sağlam olacağı kanaatinde olduğu söyleniyor.

Öte yandan Faiz beye yakın kaynaklar ise zaman kaybetmeden Cumhurbaşkanının doğrudan Üstel’i görevlendirmesini ve hızlıca bir hükümetin kurulmasını istiyor.

İDEAL OLANI NE?

Peki en idela olanı nedir diye değerlendirecek olursak ; burada UBP Milletvekillerinin duruşu ve düşüncesi önemli zira nisaba destek verecek olanlar onlar. Öte yandan Parti meclisi süzgecinden geçmeyecek biri seçilmiş değil atanmış olacağı için mutlak otorite sağlayamama sıkıntısı olacak.

Burada en mantıklı olanı UBP MYK’sının bir karar üretmesi ve UBP Parti Meclisinin bunu onaylaması. Yani bir başka deyişle UBP MYK’sı Cumhurbaşkanının uygun gördüğü bir vekili atanması noktasında bir karra üretmesi ve bu kararı da Parti Meclisinden onaylatması. 

İşte  o zaman Cumhurbaşkanının da eli rahatlamış olur, görevi alacak olan kişinin de eli rahatlamış olur.

ANAYASA CUMHURBAŞKANINI İŞARET EDİYOR

Tabii işin bir de başka boyutu var. Anayasa böyle durumlarda oldukça açık ve net Cumhurbaşkanına tam yetki veriyor ve Cumhurbaşkanı görevlendirme yapar diyor ; zira bugüne kadar böyle bir durumda yaşanmadı ; yani UBP oturacak ve karar verecek kurultay olmaksızın. İşte bu nedenle Cumhurbaşkanı doğrudan görevlendirme yapsın diyenlerin sayısı da az değil.

Sonuç  olarak önümüzdeki 3-4 gün içerisinde herşey açıklığa kavuşacak, kavuşacak kavuşmasına ama daha bunun hükümet kurması var, güven oyu var, var da var.

***

Günün Sözü

"Aşk ne kadar kısa ve unutmak ne kadar uzun."

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları