UBP’de birlik olma zamanı…

Yayın Tarihi: 13/05/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Yeni kabine Başbakan Ünal Üstel başkanlığında oluştu. Memlekete hayırlı olsun. Dengeli bir kabine kuruldu. İçişleri Bakanlığına Ziya Öztürkler’in atanması ilginç olmadı. Kısa bir süre önce bu konu bilgimize geldi ama kesin değildi diye yazmadık. Gelen bilgilere göre Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu kalsaydı İçişleri Bakanlığı Sunat Atun’a gidebilirdi. Bir ara Maliye Bakanlığı için Dursun Oğuz’un da adı geçti ama Maliye konusunda demek ki Sunat Atun’un ismi ağır bastı.

Genel olarak baktığımızda dengeli bir kabine oldu. Örneğin İzlem Gürçağ Altuğra'nın adı Çalışma bakanlığında, Hasan Taçoy’un da adı Ekonomi Bakanlığında geçiyordu. Bu bilgiler gerçek bu arada. Nazım Çavuşoğlu’nun yerini koruması da önemli oldu. Kabinedeki dengeler açısından  Nazım Çavuşoğlu önemli bir isim.

Yeni bir kabine yeni bir başbakan var. Tüm bakanların, Başbakana gereken saygıyı ve bağlılığı göstermesi gerekiyor. İki başlılık olmaması gerekiyor ve her bakan gerçekten halkın ve devletin bekası için çalışmalı. Sucuoğlu hükümetinde yaşanan krizlerin benzerleri kesinlikle bu hükümette yaşanmamalı.

ŞİMDİ BİRLİK OLMA ZAMANI

UBP’nin sloganıdır Ulusal Birlik diye; bu birliktelik gerçekten gösterilmeli.

Bazı önemli isimler kabinede yer bulamadı. Örneğin Kutlu Evren ve Ali Pilli kabine dışı kaldı. Sağlık Bakanlığına Hakan Dinçyürek’in adı geçiyordu ama demek ki Girne’deki dengeleri korumak adına bu gerçekleşmedi.

Kabine elbetteki bazı kişilerin beklentisini karşılamadı. Bu durum belki güven oyuna yansımaz ama nisaba yansıyabilir. Bu konudaki disiplini kurmakta UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’na düşecek. UBP entrikaların partisidir bunu hepimiz biliyoruz ama bu dönem parti içi uzlaşı ve birlike olma zorunluluğu var herkesin. UBP’de iki başlılık değil uyum içinde çalışan Parti Başkanı ve Başbakanın olması gerekiyor. Hayatın gerçeğidir elinde iktidarı tutanın yanına kayar menfaatçi gruplar; bunlara dikkat edilmeli. 

ÇOK SORUN VAR HİZMET ŞART

Evet hükümetin karşısında çözmesi gereken çok sorun var. Halktan yana bir tavır içinde olmaları gerekiyor. Halka karşı hasmane bir tutum içinde değil ciddi destek yönünde olması lazım yeni hükümet ruhunun.

Para yok diyerek halkın canına okunmamalı. Bakın bu son derece önemlidir. Elektrikte geçilecek çoklu tarife ile halkın bütçesi rahatlatılmalı. Bireysel menfaatler içine girmemeli kimse. Yazının başında dediğimiz çok başlılık olmamalı.

ANKARA İLE SICAK İLİŞKİLER İVEDİLİKLE KURULMALI

Türkiye Hükümetiyle limoni ilişkilerden derhal uzaklaşılmalı ve iyi bir iş birliği kurulmalı. Her şeyden önemlisi Ankara Hükümetine karşı dürüst ve samimi olunmalı ve özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile çok yakın ilişki kurulmalı. Unutmayın Fuat Oktay bu ülkenin düşmanı değil bilakis dostudur ama kalbi kırılmış bir dosttur. Bu kalp kırgınlığı tamir edilmeli kesinlikle.

AK Parti Hükümeti bizim düşmanımız değil. Ankarayı doğru okumak doğru anlamak lazım. Unutmayın Türkiye, KKTC’nin gelişmesini ve kalkınmasını istiyor; bir de karşısında ciddi ve güvenilir bir duruş.

Sonuç olarak yeni bir hükümet ve yeni bir sayfa var. Her şeyin başı sağlıklı ilişkidir. İşte bu sağlıklı ilişkileri kurmakta Başbakan Ünal Üstel’e ve ekibine düşüyor. Oldukça zor bir dönem olacağı kesin, saldırılar, kumpaslar çok olacak. Başbakan Üstel iyi bir ekiple bunların üstesinden gelebilmeli. Ünal Bey tecrübeli politikacıdır; öyle inanıyorum ki bu tecrübesini bu yeni dönemde konuşturacaktır. Başbakana kendi çevresinden kötülük yapmak isteyen iyilik melekleri elbette ki olacak. Başbakan tüm bunlara hazırlıklı olmalı.

***

Günün Sözü

"Öyle büyümüş ki içimizdeki yalnızlık. Sevilmeyi beklerken, beklemeyi sevmişiz."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları