Arıklı: “UBP’de mental yorgunluk var"

Yayın Tarihi: 17/05/22 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+
  • Arıklı “UBP’de hiçbir tercihimiz olamaz. Bizi ilgilendirmez, haddimize de değil.tek derdimiz icraat. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a saygım var ama Bu hükümete kalkıp da gayrimeşru ya da meşruiyet problemi var demesi kadar absürt olayı kendisine yakıştıramıyorum. Cumhurbaşkanı anayasal yetkisini kullanmıştır neresi meşru değil”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile dün sabah güzel bir yayın yaptık. Son günlerde başta ekonomi olmak üzere yaşanan tüm sorunların hem kendisinde hem de birçok insanda ciddi bir usanmışlık ve yorgunluk yarattığını söyleyerek başladık programa. Yeni kurulan hükümetin artık iş yapması gerektiğini ve daha düne kadar geçen sürenin bir kayıp olduğunu, hiçbir hizmet yapamamanın verdiği sıkıntılar olduğunu ifade etti.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ı da eleştiren Arıklı “Cumhurbaşkanı Anayasadan aldığı yetkiyle hükümeti uygun gördüğü bir vekile vermiştir. Sen buna çıkıp hayrı meşrudur diyemezsin. Hükümete meşru değil demek absürt bir olaydır” dedi.

UBP hem mental hem mental yorgunluğu yaşıyor artık sorunları çözmek için motive olmaları gerektiğini söyleyen Arıklı, bunun olması için hem DP’nin hem de YDP’nin hazır olduğunu belirtti.

Arıklı “kim güçlüdür diye bir şey yok, küçük ortak büyük ortak farketmez hepimiz kader ortaklığı yapıyoruz. Çözülmesi gereken birçok sorun var ve bunları ivedi bir şekilde çözmeliyiz” diyen Arıklı , Türkiye ile ilişkiler noktasında da “Türkiye bize üvey evlat öz evlat muamelesi yapmaz. Türkiye sizden verdiğiniz sözleri tutmanızı bekler. Yıllardır protokol imzalıyoruz ama protokolün gerekliliklerini yerine getirmiyoruz. Bu hükümet eğer imzaladığı protokolün gerekliliklerini yerine getirirse Türkiye ile ilişkilerimiz iyiye gider yok biz de protokolü çalıştırmazsak bizimle de ilişkileri kötü olacaktır. Olay bu kadar basittir” dedi.

Söyleşinin detaylarını paylaşıyorum sizlerler…

Arıklı, toplumdan gelen feryada daha fazla kulaklarını tıkayamacaklarını kaydederek, icraat istediklerini söyledi. UBP’de cereyan eden iç gerginlik olduğunun altını çizen Arıklı, son hükümet programı içerisinde kısa-orta ve uzun vadeli yapacakları işler olduğunu söyledi.

Erhan Arıklı: Hükümet, gayrimeşrudur diyemezsin

Toplum nazarında kendilerini sorgulamak için zemin hazırladıklarını ifade eden Arıklı, hal yasasını meclise gönderdiğini; fakat bir şekilde gündeme gelmediğini söyledi.

Meyve ve sebze fiyatları için Hal Yasası’nın geçmesi gerektiğini dile getiren Arıklı, Organize Sanayi Bölgeler Yasası’nı da meclise gönderdiğini, o yasanın da bir türlü gündemke gelmediğini söyledi.

Organize Sanayi Bölgeler Yasası’nın geçmesi durumunda 109 milyon TL para geleceğini belirtti.

“UBP’DE HEM METAL HEM DE MENTAL YORGUNLUK VAR”

Hükümet ortağıyla ilgili sözlerini sürdüren Arıklı, UBP’de hem metal hem de mental yorgunluk olduğuna vurgu yapan Erhan Arıklı, UBP’nin de motive olması gerektiğini, bunu da YDP ile DP’nin yapması gerektiğini ifade etti.

Gücün önemli olmadığını, koalisyonda kader birliği yapıldığını söyleyen Arıklı, başarısızlık olması durumunda 3 siyasi partinin cezalandırılacağını, başarılı olması halinde de mükafatlandırılacağını söyledi.

Kendileri için UBP’deki isimlerin önemli olmadığını anlatan Arıklı, yaşananların kendileri ilgilendirmediğini, saygı duyma gerektiğini söyledi. UBP’nin en büyük ve en köklü parti olduğunu, kendi sorunlarını aşacağını belirtti.

“HÜKÜMETİN GAYRİMEŞRU OLDUĞUNU DİYEMEZSİN”

Arıklı, “UBP’de hiçbir tercihimiz olamaz. Bizi ilgilendirmez, haddimize de değil.” dedi. Arıklı, dertlerinin icraat olduklarını da kaydetti.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ı sevdiğini ve Erhürman’a saygı duyduğunu da kaydeden Arıklı, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu hükümete kalkıp da gayrimeşru ya da meşruiyet problemi var demesi kadar absürt olayı kendisine yakıştıramıyorum.”

Muhalefetin her Meclis gününde veryansın ettiğine işaret eden Arıklı, “21 arkadaşımız da her hafta çıkıp, aynı şeyleri temcit pilavı gibi durum tespiti yaparlar.... Var mı formülün? Muhalefet, ‘Git Türkiye’den iste ama isterken de dik dur. Sakın işimize karışmasınlar.’ İşine oynuyor.  Enteresan bir psikoloji.” dedi.

Anayasa’nın 106’ncı maddesine göre Cumhurbaşkanı’nın görevi bir milletvekiline de verebileceğini kaydettiğini belirten Arıklı, “Nasıl gayrimeşru olabilir? Bunu diyemezsin.” dedi.

Arıklı, Faiz Sucuoğlu’nun kurduğu hükümetin güvenoyu alamamasının sebebinin Sucuoğlu’nun belgeyi imzalamaması olduğunu dile getirerek, “İmzalasaydı, o hükümet bugün devam edecekti.” dedi.

“TÜRKİYE, İŞ YAPILMASINI İSTİYOR”

Türkiye’nin iş yapılmasını istediğini belirten Arıklı, “İş yaparsan Türkiye’nin öz evladı, iş yapmazsan üvey evlat olursun. Hükümet, iş yaparsa Türkiye ile ilişkileri iyi, iş yapması ilişkiler kötü olacak. Bunu anlamak için kahin olmaya gerek yok. Açık ve net şekilde söylediler.” dedi.

Arıklı, yeni bir sayfa, yeni bir defter açtıklarını ve geçmişi pek fazla irdelemenin anlamı olmadığını kaydetti; “Yeni sayfaya neler yazabileceğimiz önemli” ifadesini kullandı.

“3G BİR AYIP”

İnternette 3G kullanıldığını bunun bir ayıp olduğunu belirten Arıklı, 4.5-5G ihalesine acil çıkılması için BTHK’yı ve Telekomünikasyon Dairesi’ni sıkıştırdığını dile getirdi. Yol ve internet ihaleleri dışında, havayolları projesi olduğunu da aktaran Arıklı, havayolu şirketinin kurma projelerinin olduğunu da söyledi. Havalimanının iyi durumda olduğunu; fakat teknik birtakım cihazların olduğunu bunun ABD’de özel yapıldığını ve özel sipariş verilildiğini söyledi. Arıklı, yeni Ercan’ın 20 Temmuz tarihine de yetişebileceğini belirtti.

***

Günün Sözü

"Kadını güzel yapan Tanrı sevimli yapan ise şeytandır."

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları