Her an her şey olabilir...

Yayın Tarihi: 18/05/22 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Erkut Şahali ile dün sabah oldukça verimli bir program yaptık. Şahali hem kendi döneminde başarılı Tarım Bakanlığı yapmış birisi olarak ön plana çıkmış bir isim hem de ülke gündemini yakın takibeden bir siyasetçi. Malum pahalılık had safhada. Sebze ve meyve fiyatları oldukça yüksek. Süt ürünleri sürekli zamlanıyor; süt daha dün yeniden zamlandı. Hayvan üreticilerinin Pazartesi günü eylemleri var. Tüm bu sorunları açıkçası Dursun Oğuz ile de konuşmayı tercih ederdim ama belli ki hem hükümetin yeni kurulmuş olması hem de üreticiye gereken desteğin hükümet tarafından verilememiş olması Dursun Bey'i bir süre ekranlardan uzak tutacak. Bakan Oğuz’u kınamıyorum. Zor bir görevi var; para yok, para yok ama birilerinin de bu sorunlar için bir şeyler yapıldığını söylemesi ve göstermesi gerekiyor.

Erkut Şahali ile hem yeni kurulan hükümeti hem de pahalılaşan ürünleri, hayvancıların sorunlarını uzun uzadıya konuştuk. O da bugün yaşanan sorunların temel gerekçelerini anlattı. Erkut Bey'in söylediği önemli bir konu var ki gerçekten katılmamak elde değil “her an her şey olabilir” dedi Şahali. Evet bu ülkede her an herşey olabilir. Hükümet güvenoyu kesin alacak gözüyle bakılıyor acaba kaç vekille diye sormak zorunda kaldığımız bir dönemden geçiyoruz. Güvenoyu alsa bile gelecek hafta nisap sorunu yaşayayıp yaşamayacağı belli değil. Hükümetle ilgili bir şeyin garantisi yok...

Söyleşinin detaylarını paylaşıyorum sizlerle.

Şahali, UBP’nin Cumhuriyet Meclisi’ndeki maneviyatını partinin genel başkanının temsil edemediğini, ve UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun başbakan da olamadığını vurguladı. UBP’li bir bakanın Türkiye’nin Sucuoğlu ile çalışmak istemediği açıklamasının yalanlanmadığını da hatırlatan Şahali,  UBP’nin yapılan açıklamaları sorgulamadığını ve Ünal Üstel’i görevlendirdiğini söyledi.  Şahali, Sucuoğlu’nun kabine kuruluşu öncesindeki konuşmaların gerçek çıkmadığını da belirtti.

Erkut Şahali: Dursun Oğuz, çaresizlik nedeniyle sessiz

“OĞUZHAN’I ENSESİNDEN TUTTULAR”

“Oğuzhan’ı ensesinden tuttular, kenara koydular Tahsin Bey de Faiz Sucuoğlu’nun Antalya biletiydi” diyen Şahali, Atun’un da Sucuoğlu’nun gidiş bileti olduğunu kaydetti. Yaşananların tamamının UBP’nin içsel meselesi olmadığını belirten Erkut Şahali, Sucuoğlu’nun neden başbakan olamadığının da açıklanması gerektiğini söyledi. CTP’nin Cumhuriyet Meclisi önünde yapacağı eylemle farklı bir düzleme geçeceğini kaydeden Şahali, “Bu yapı meşru değil;  çelişen, çatışan bir yapıdır” dedi.

“HER AN HER ŞEY OLABİLİR”

Kendilerince hükümetin taşıdığı etkilerin halka olumsuz yansıyacağını belirten Şahali, “Koltuğunda rahat oturamayan Olgun Amcaoğlu, sizin ve benim hayatıma bir tehdit olarak görülür” şeklinde konuştu.

Hükümetin ne kadar süreceğiyle ilgili de gelen bir soruyu da yanıtlayan Şahali, hükümetin kendi alanında doğal bir hareket alanı olduğunu, her an her şeyin olabileceğine de vurgu yaptı.

“TARIMSAL ÜRETİM, ÇATISI OLMAYAN FABRİKAYA BENZER”

Hayat pahalılığıyla ilgili sözler sarf eden Şahali, üretim maliyetlerini hesaba katmadan sadece etiket fiyatı üzerinden kouşmanın doğru olmadığını belirterek, “Girdi maliyetlerinde korkunç bir pahalılık söz konusudur. Dünyada yaşanan enflasyonist durum, belli noktalarda tedarik zincirlerin kopması ya da incelmiş olması, pek çok girdinin fiyatını döviz bazında anormal artırdı. Biz ikinci dalgasını da yaşıyoruz. TL olarak fiyatlar artıyor ve artan fiyatları karşılayacak düzeyde değiliz. Bu üretici için de tüketici için de böyledir” dedi.

Tarımsal üretimi çatısı olmayan fabrikaya benzeten Şahali, fabrikanın çatısı altında üretim süreçlerinin planabileceğini, dolu yaşnması halinde dikili ot bile kalmadığını söyledi.

Ukrayna-Rusya savaşının ise ürün yetersizliğine yol açtığını söyleyen Şahali, “İçinde bulunduğumuz coğrafyanın hububat tedarikçileri Ukrayna ile Rusya’dır. O iki ülkenin kapışıyor olması, ticaret yollarında ciddi daralmaya ve ürün miktarında yetersizliğe yol açıyor” dedi. Şahali, yaşananların ciddi pahalılığa da yol açtığını kaydetti.

Tarım konusunda ciddi bir altyapıya sahip olunduğunu dile getiren Şahali, ülkede kooperatiflerin öldürüldüğünü ve herkesin kendi çözümünü üretmek zorunda kaldığını belirtti.

“TARIMDA ÇOK CİDDİ İSRAF VAR”

Tarımda çok ciddi bir israf yaşandığını da anlatan CTP Milletvekili Şahali, buna rağmen hayvancılığın ülkede dış ticaret hacminin önemli unsur olması nedeniyle, sütün maksimum verim ve hijyen koşullarında olması gerektiğini, ve bakanlığı döneminde eğitimler verdiklerini söyledi.

“OĞUZ’UN SESSİZLİĞE BÜRÜNMESİNİN ALTINDA ÇARESİZLİK VAR”

Hayvancıların Pazartesi günü yeniden eyleme gideceğine işarete eden Şahali, hayvancıların korkunç derecede sahipsiz kaldığını belirtti. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un sessizliğe büründüğünü, bunun altında da çaresizlik olduğunu ifade etti.

Dünyanın her yerinde tarım sektörünün desteklendiğini söyleyen Şahali, biz de ise tarıma verilen paranın dipsiz kuyuya atılır gibi değerlendirildiğini belirtti. Pandeminin tarımın önemini gösterdiğini, şu an iste üretimin bitirlme noktasına geldiğini ifade etti.

“YAŞANILANLAR BU ÜLKENİN HAKKI DEĞİL”

Hükümete güvensizlik oyu vereceklerini belirten Şahali sözlerine şöyle devam etti:

“Yaşadığımız hiçbir şey bu ülkenin hakkı değil. Sayın Tatar’ın Cumhurbaşkanı vasfı ekseninde gerekse siyasete müdahale etme biçimiyle... Gerekse Kıbrıs Türk halkını bölen tavırları nedeniyle. Sayın Cumhurbaşkanı’na da hayır diyoruz. Bundan sonraki süreçte ortaya koyacağımız eylemlilik yurttaşımızın huzurlu ve refah dolu günlere erişmesi amacıyla ortaya konacak. CTP tarafından ortaya konacak ama CTP için ortaya konmayacak”

***

Günün Sözü

"Bir kadın söyleyeceği çok şey olduğu halde susuyorsa, erkek artık tüm şansını kaybetmiştir."

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları