Yangınlara hazır ama yeterli değiliz…

Yayın Tarihi: 28/06/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Yangın devam ederken Cuma gecesi Allah bir jest yaptı bu ülkeye ve sağlam bir yağmur yağdı. Allahın hikmetinden başka birşey değildi doğrusu. Cuma gecesi okurlarım telefonuma gökyüzünde oluşan ilginç şekillerin fotoğrafını ve videolarını attılar. Cuma gecesi gerçekten farklı bir geceydi. Yangın sönmesine söndü ama yapılan açıklamalara bakarsak hala soğutma çalışmaları devam ediyor. Bu saatten sonra başka yağmur yağmayacağına göre Orman dairesinin işi sıkı tutması ve bu yangını tamamen soğutması gerekiyor. Tabii taa ki başka yangın çıkıncaya kadar.

Yangına hazırlıksız yakalandı diyemeyiz ; Tarım Bakanı Dursun Oğuz’un açıklamalarına baktığımızda ilk aşamada hemen helicopter ile müdahale edildiğini söylüyor, Bakan Oğuz bunu açıklayana kadar benim duyumlarım farklıydı ; teklif edilmesine ragmen ilk aşamada yangın söndürme helikopteri Kabul edilmediği yönündeydi ; demek ki edilmiş. Bakan Oğuz’un sözleri benim için muteberdir doğru söylediğine inanıyorum.

Tabii şimdi bir de izinsiz özel mülk meselesi çıktı. Ormanların içerisinde bakalım bizim bilmediğimiz ne izinsiz özel mülkler vardır. Bunu bir yangın ortaya çıkardı. Mesele yargıya taşındığı için çok girmeyeceğim bu konuya ama tam KKTC’lik olaylara tanık oluyoruz. Adamına göre verilen alçak orman arazileri, keyfi kullanımlar, arazi içine ev yapmalar, nasıl oluyor bunlar İnsanlar bu cesareti nereden buluyor ve nasıl yapıyorlar tuhaf doğrusu.

ORMAN DAİRESİ GÜÇLENDİRİLMELİ

Bu yangında herkes faturayı Orman Dairesi müdürüne ve orman dairesinin kendisine kesti. Müdür Cemil beyi tanımam ama kimse de demiyor ki bu Orman Dairesi’nin elinde kaç eleman vardı nasıl araç gereç vardı da müdahale etmedi. İtfaiye arazinin dağlık olmasından dolayı yetersiz kaldı, dairenin yeterli elemanı olmadığını da biliyoruz. Bir kere yeni itfaiye araçlarının acil gerekli olduğunu teslim etmek lazım. Düşünsenize Mersinlikteki yangın devam ederken Kormacitte bir yangın çıksaydı itfaiye kesinlikle müdahale edemeyecekti. Bir yerde büyük yangın çıktı mı ülkedeki tüm yangın araçları müdahil oluyor ve yine de yetmiyor. Demek ki İtfaiye güçlendirilmeli, personel açısından Orman Dairesi de güçlendirilmeli, gerekli araçlar alınmalı vey a da Türkiye tarafından hibe edilmesi sağlanmalı.

Burada birinci sorumluluk Tarım ve Orman Bakanlığına sonra da Maliye Bakanlığına düşüyor. Yangına zamanında müdahalenin ötesinde sürdürülebilir müdahalenin sağlanması gerekiyor. İtfaiye çaresiz kaldığı için kamuoyuna basın üzerinden sürekli çağrı yapıldı “tankeri olan hemen gelsin, kazma kürek lazım” diye sürekli çağrı yapıldı. Demek ki böylesine büyük yangınlarda hem Orman Dairesi hem de itfaiye yetersiz.

Bu yangınlar şüphe yok ki tekrarlanacak, başka büyük yangınlarda çıkacak. Daha Haziran ayındayız ve havalar sıcak, temmuz-ağustos daha da sıcak olacak ve daha çok yangın çıkma ihtimali oluşacak. Helikopter ve uçakla bitecek iş değil yangın söndürme işi. Eğer itfaiye yeteri kadar müdahale edemez ve su tankercileri çağrılır bu iş çözülmez.

Hiç olmayacak bir iş oldu ve fırtınayala birlikte sağlam bir yağmur yağdı. O yağmur yağmasaydı bu yangın halen devam ediyor olacaktı. Belki ülke olarak yangınlara karşı hazırlıklıyız ama yeterli değiliz. Bakan Oğuz bu gerçekten yola çıkarak ülkeyi yangına yetebilecek noktaya getirmesi lazım, Maliye de gereken desteği vermesi lazım.

FİDANLAR NE ZAMAN EKİLMELİ?

Türkiye her zaman olduğu gibi desteğini gösterdi ve bir milyon fidan hibe edeceklerini açıkladılar. Açıklama Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan geldi. Yalnız bu fidanların ekimiyle ilgili önemli açıklamalar çevrecilerden geliyor. Bir yıl kadar fidan ekilmemesi söyleniyor. Öte yandan fidan dikimi yapılacaksa da kış mevsiminin gelmesi gerekiyor ki bu fidanlar sulanabilsin. Yani doğa kendi işini kendi görebilsin. Aksi takdirde yaz mevsiminde ekilecek fidanlar sulanamayacağından kuruyacaktır. Çok basit bir anektod gibi görülsede çok önemli bir detaydır bu yazdığım. Bir milyon fidanın tutunması için en azından kış mevsiminin gelmesinin beklenmesi gerekiyor.

Sonuç olarak yangınlara hazır ama yeterli değiliz. Bu gerçek çıktı ortaya.

***

Günün Sözü

"Mükеmmеl kişiyi aramaktan vazgеç. Tеk ihtiyacın olan sana sahip olduğu için şanslı olduğunu düşünеn biridir."

Anonim

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları