UBP’de kurultay olur mu?

Yayın Tarihi: 02/08/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Dışardan baktığımızda hükümette yaşanan kabine değişimi UBP’de kazanların kaynadığına yönelik bir imaj çiziyor bize. Peki nedir UBP’deki son durumlar gelin bir bakalım. En yaygın iddia bir süre sonra Faiz Sucuoğlu’nun başkanlıktan istifa edecek ve yerine tek aday Ünal Üstel aday çıkacak ve UBP Genel Başkanı olacak. Aslında Ankara Hükümeti’nin isteği bu yönde. En azından bize gelen bilgilere göre Ankara’nın beklentisi bu yönde. Birkaç hafta önce Faiz Sucuoğlu ile buluşup bir kahve içtik. Net olarak ne yapacağını kendisine sordum; Sucuoğlu bana “Ünal Bey'e elimden gelen yardımı yapıyorum ancak başkanlıktan istifa edecek değilim bu şekilde devam edeceğiz” dedi. Pek çok şey konuştuk ama konumuzla ilgili olarak gerekli olan bilgiyi sizlerle paylaşayım. Ne zaman Sucuoğlu istifa edecek dese biri Faiz Bey'in bana söylediklerini paylaşıyorum aldığım cevap ise hep aynı “Faiz Bey ne söylediyse tersini yapmadı mı?”

Başbakanlığı dönemi kast ediyor herkes. Hani bakanı görevden almayacağım, istifa etmeyeceğim gibi söylemlerini kast ediyorlar.

Peki nedir şu an yaşanan.

ATUN UBP ÜST YÖNETİMİNDEN VETOLU

Sunat Atun’un göreve gelmesinin ardından yatan neden AKSA’nın sahibinin bu yönde ricada bulunması. En azından iddia bu yönde. Bundan dolayı vakti zamanında Faiz Bey, Atun'u görevden alabilmek için hükümeti dahi bozmak zorunda kalmıştı. Olgun Amcaoğlu’nun atanmasına rağmen Üstel hükümetinde de Sunat Bey yeniden bakan atanmıştı. Yalnız Faiz Bey değil, Ünal Bey de Atun’la çalışmakta zorlanınca Atun’un yerine sürpriz bir isim atandı ve Alişan Şan bakan yapıldı. Herkes şaşırdı. Herkesin hem fikir olduğu bir konu var Dursun Oğuz ya da Olgun Amcaoğlu atansa daha mantıklı olurdu şeklinde. Herkes Şan’ın bu görevde başarılı olacağına şüpheyle bakıyor.

Halbuki buradaki asıl mesele tahminimce Başbakan Üstel’in kendine yakın bir ismi bakan yapması var. Maliye’de herhangi bir pürüzle karşılaşmak istemedi Başbakan ve o koltuğa hem kendine yakın hem de uyumlu çalışabileceği bir ismi koydu. Aynen İçişleri Bakanlığı’nda olduğu gibi. Ziya Öztürkler de Başbakan Ünal Üstel’e yakın isimlerden biri.

Tekrardan Atun konusuna dönecek olursak geldiğimiz noktada görüyoruz ki Sunat Atun UBP’nin üst cephesinde vetolu. Siyasi hayatı bitti diyemeyiz çünkü Atun’un kendine ait bir gücü var. Yine seçilir ama bakan olması hayli zor. Ama olası ilk kurultayda Genel Başkan adayı olur mu derseniz muhtemelen olabilir.

SUCUOĞLU İSTİFA ETMEZ

Faiz Bey'e dönecek olursak beklenenlerin tam tersine Faiz Sucuoğlu istifa etmez. Bunu herkesin anlaması gerekiyor. İstifa da ettirilemez çünkü birinin elinde Faiz Bey'i istifa ettirecek herhangi bir skandal malzeme yok. Zaten olsaydı çoktan servis edilirdi. UBP kurultayı olması gereken zamanda olacak ve bu kervan böyle devam edecek.

ÜSTEL UZUN BİR SÜRE ORADA

Bir kere hükümette kolay kolay istifa edecek noktaya gelmez. Eylül –Ekim ayında para biter istifa eder deniliyor. Böyle bir şey olmayacak çünkü Hükümetin yerel gelirleri iyi. Birine muhtaç olmadan maaş ödeyebiliyor. Piyasaya maaş artışlarıyla giren yüklü sıcak para dönüp dolaşıp yine hükümetin kasasına girecek. Demem o ki Ünal Üstel en iyi ihtimalle bir sene daha Başbakandır. Bakın en iyi ihtimalle bir yıl dedim ki bu süre daha fazla devam edecektir. Belki de iki yıl üç yıl devam edecektir.

Böyle gitmez diyor herkes, bende böyle paşa paşa gider gidecektir diyorum. UBP’de iki başlılık var deniliyor, UBP’de iki başlılık yok. Görünen bu.

SUCUOĞLU ÖRGÜT ÖRGÜT GEZİYOR

Öte yandan Faiz Sucuoğlu belki Başbakan değil, elinde iktidar gücü yok ama örgütleri arşınlıyor, tüm gün geziyor ve parti tabanındaki gücünü yerinde tutuyor. Tüm bunlara baktığımızda Sucuoğlu’nun istifa etmeyeceğini, istifa etse dahi yeniden aday olacağını net bir şekilde gözlemleyebiliriz. Sucuoğlu’nun sürekli çalışması her türlü sürprize karşı hazırlıklı olduğunu ve olası bir kurultayda yeniden aday olacağını net bir şekilde anlayabiliriz.

UBP’de kolay kolay bir kurultay olmaz. Mevcut düzen bu şekilde devam eder. Ünal Üstel uzun süre Başbakan olarak kalır. Sucuoğlu normal kurultay gerçekleşene kadar başkan olarak kalır ve Hükümetin UBP kanadında ilerleyen süreçte başka isimlerde değişir. Söz konusu kabine değişikliklerine bakarsak Ünal Bey'inde kendi yerini güçlendirmeye çalıştığını anlayabiliriz.

Herkes bu şekilde devam etmez diyor ya işte bende edecek diyorum. Zaten siyaseten her şey ters dönmüş durumda bu nedenle bu çarpıklık da devam edecektir.

****************

Günün Sözü

"Sen Bana Bakma ben baktığın yerde olurum."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları