İşler karıştı…

Yayın Tarihi: 09/09/22 07:30
okuma süresi: 5 dak.

Faiz Sucuoğlu’nun istifasının ardından Başbakan Ünal Üstel yazdığımız köşe yazısını doğrulayan bir açıklama yaptı. Ben 15 gün içerisinde yeni genel başkan Ünal Üstel olacak diye yazmıştım, bir hafta fazla yazmışız. Bu Pazar olağanüstü genel kurulda Üstel, Genel Başkan seçilecek. Peki bundan sonrası ne olacak. Çok dedikodu var. Örneğin birinci dedikodu kabinenin değişebileceği yönünde ciddi iddialar var. Kabinenin gençleşebileceği söyleniyor. İki bakanın ismi geçiyor, iki önemli isim görevden alınacak deniliyor. Böyle bir süreçte ben pek ihtimal vermiyorum ama siyasettir bu belli olmaz.

Şimdi hükümetin uğraşması gereken başka ciddi sorunları var. Seçim tarihi Anayasa Mahkemesi'nden döndü. Bir başka deyişle seçim 27 Kasım'da yapılmayacak. Hükümet ya muhalefetle oturup uzlaşacak ya da kendi başına başka bir tarih belirleyecek. İşler bu noktada sarpa sardı.

Belediyeleri birleştirme yasasının her ne kadar özel bir yasa olarak da yapılmış olsa da Anayasa Mahkemesi'nde dava edilmesi halinde iptal edilebileceği söyleniyor.

Gerçi Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 15 gün süre zarfında imzalaması gereken yasayı 14. gün imzaladı. Resmi Gazete'de yayınlandı yayınlanacak ve yasa devreye girmiş olacak. Muhtemeldir ki CTP Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından olayı yine mahkemeye taşıyacak. Anlayacağınız işler zaten karıştı daha çok karışacak.

Genel görüşe göre de belediyelerin seçime 18 değil 28 belediye ile gitme durumunun nasıl olacağı yönünde.

Cumhurbaşkanı Tatar öyle tahmin ediyorum ki gerekli hukukçu görüşünü almış ve öyle imzalamıştır. Bir başka iddiaya göre özel yasa yapıldığı için iptal edilemeyeceği yönünde. Hangisi doğru onu da yakında göreceğiz.

Bu saatten sonra hükümet nasıl bir yol izleyecek nasıl bir çözüm bulacak, belediyeler ay sonu nasıl maaş ödeyecek, sistem nasıl devam edecek hep bunlar soru işareti.

CTP Milletvekili Doğuş Derya dün konuğumdu. Hep bunları ona da sordum. Önemli yanıtlar verdi ve süreci tekrar anlatarak uyarılarda bulundu.

Doğuş Derya konu ile ilgili, “Biz zaten uzunca bir süredir bunun anayasaya aykırı olduğunu söylüyorduk” dedi. Derya, Meclis’te Belediyeler ile ilgili Yasa Tasarısı’nın neden problemli olduklarını defalarca anlattıklarından bahsetti.

Derya, demokrasinin bir toplumun doğru düzgün bir düzen içinde yaşamasını sağlayan bir hukuk üstünlüğü olduğunu ifade etti.

“Şimdi Meclis’te bulunan tüm siyasi partilerin oturup halkın, memleketin faydasına olacak şekilde düzgün bir seçim tarihi belirlemesi gerekiyor” diye konuşan Derya, Belediye Reformu adı altında dayatılan ‘tahribat paketinin’ yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Belediyeleri Birleştirme Yasası’nı Anayasa Mahkemesi’nin kararının hemen akabinde onaylayarak imzalaması ve resmi gazetede yayımlanması ile ilgili, “Orayı hasbelkader yöneten atanmışlar, biz kendi bildiğimizi yaparız şeklinde adım atıyorlar” dedi.

Derya, “Yasayı çıkaranlar okumadıkları için, dokuz maddeden sekizini değiştirdi” diye konuşarak, Ersin Tatar’ın da Belediyeler Yasası’nı okumadan hükümeti tebrik ettiğini söyledi.

28 Belediye ile seçime gidilmesinin kaos olmaması açısından önemli olduğunu ifade eden Derya, “Birleştirme ile ilgili yapmaya çalıştıkları şeyde tarihle ilgili yapmaya çalıştıkları şeyde Belediye Reformu yapmaya çalışmak için değildi” dedi.

Derya, memleketin şuan en büyük sorunu belediyeler mi diye düşündüğü zaman burda da başka bir siyasi strateji gördüğünü ifade etti.

Anlayacağınız önümüzdeki günler bu konuyla ilgili ciddi krizlere gebe.

****************

Günün Sözü

Kadınlar, kendilerine yapılan birçok şeyi affedebilir; ama affettikleri şeyleri hiçbir zaman unutmaz.

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları