Kabine gençleşir mi?

Yayın Tarihi: 12/09/22 07:45
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

UBP’nin olağanüstü kurultayı dün yapıldı ve tek aday olan Başbakan Ünal Üstel UBP Genel Başkanı seçildi. Hayırlı uğurlu olsun. UBP adına zor ve sıkıntılı bir dönem. Iptal edilen seçim tarihi, muhalefetin meclisteki üstünlüğü, gereğinden fazla karmaşık hale gelen belediyeler yasası ve reform hep bunlar Başbakan Ünal Üstel’i zorlu günlerin beklediğini gösteriyor bize. Kurultaydaki konuşmasında Faiz Sucuoğlu’na öyle bir teşekkür etti ki Ünal bey,  sitem mi etti teşekkür mü etti anlaşılmadı.  Birinci ve ikinci ateşten gömleği giydirdiği için teşekkür ederim demesi öyle sanırım ki bir sitem gibi algılandı. Gerçi teşekkür edince UBP üyeleri tarafından alkışlandı.

Kolay bir mesele değil ; % 61 oyla Genel Başkan seçilmiş bir kimsenin yerine tek aday olarak gelmek ve o görevde başarılı olmak kolay bir mesele değil.

Tabii Ünal Üstel başarılı olacak bunu peşinen söylemekte de fayda var. Çünkü tecrübeli bir siyasetçi. Birçok siyasetçiden daha eski ve tecrübeli bir isim. Yakın geçmiş siyasi hayatında başarılı bir Sağlık Bakanlığı sonrasında İçişleri Bakanlığı ve şimdi de Başbakanlık yapıyor.

Özellikle Başbakan olduktan sonra işleri epeyi sıkı tuttuğunu ve halka inerek siyaset yaptığını biliyoruz. Iyi bir başbakanlık yaptığını söylemek yanlış olmaz. Sadece şunu belirtmekte fayda var ki Ünal beyi zorlu bir dönem bekliyor. İyi bir ekiple ve iyi bir kabine dizaynı ile bu zor dönemin üstesinden gelinebilir.

HÜKÜMET KENDİ KAYNAKLARINI KULLANIYOR

Kabul etmeliyiz ki cömert bir Başbakanımız var. Türkiye’den her hagi bir katkı olmaksızın sürekli para dağıtıyor. Daha geçtiğimiz gün memura  % 6’lık bir zammı daha onaylayacaklarını açıkladılar. Verilen yüksek rakamlı hayat pahalılığı ödenekleri, yapılan yardımlar, sektörlere yapılan ödemeler; hep bunlar hükümetin kasasında hatırı sayılır bir paranın olduğunu gösteriyor bize. Hükümetin bu cömertliği nereye kadar gider bilemeyiz ama var ki dağıtıyorlar.

KABİNE GENÇLEŞİR Mİ?

Bir süredir duyduğum bir dedikodu var. Başbakan kabine değişikliği yapacak diye. Açıkçası üç bakanın adı geçiyor. Üçü de kendi çaplarında güçlü isimler. Her biri bir ilçeyi temsil ediyor. Dedikodulara göre bu üç isim görevden alınacak ve yerine genç isimlerden oluşan bakanlar eklenecek. Tabii çok tehlikeli bir dedikodu bu, bunu peşinen söylemek lazım. İddiaya göre Ünal Üstel kendi ekibini kurmak istiyor. Olası iki yıl sonraki kurultaya kadar gençlerden oluşan bir ekip kurmak ve gençlerin desteğini alarak gücünü artırmak. İddia bu yönde.

Ünal beyle çok derin bir samimiyetimiz vardır. Allah şahit ki kendisine bu konuda henüz bir şey sormadım. Sorsam net bir cevap alırdım ; fırsatım olmadı ama soracağım elbette. Kabinenin gençleşmesi dedikodusunu bir süreden beridir duyuyorum . Hatta güçlü bir iddiaya göre iki bakan , Başbakana karşı sürekli saygısızlık yaptığı için görevden alınacak, bir diğer bakan da Ankara tarafından istenmediği için görevden alınacak. Gelen bilgiler böyle.

Ateş olmyan yerden duman çıkmaz ama bazen de kabine değişikliği arzulansa bile ertelenir ve yapılmaz. Bunu da yeri gelmişken söylemekte fayda var. yani bir başka deyişle gerçekten Başbakan Üstel bir kabine değişikliğini arzular ama koşullar olgunlaşmadığı için bunu erteler ve yapmaz.

Gelin görün ki kabinenin gençleşeceğini sık duyduğum için bir yazı kaleme alma ihtiyacı hissettim.

Ünal bey artık UBP Genel Başkanı. Bu görevi layıkıyla yerine getireceğine yürekten inanıyorum. Kendisini çok zorlu bir süreç bekliyor, bu süreci atlatabilmek için iyi bir ekibe ve iyi bir kabineye ihtiyacı var. Türkiye’nin tam desteğine ihtiyacı var. Herşeyden önce iyi hukukçulara da ihtiyacı var. Tüm bunlar dengelenirse başarılı olur ve başarılı bir dönem geçirir.

Tabii unutmadan yerel seçimlerde de UBP’nin başarılı olması gerekiyor. Bu durumda ayrı bir sorumluluk ve manevi bir yüktür Ünal bey için.

Başbakan Üstel için önemli bir konu daha var ; koşulların ve makamların verdiği gücün yanı sıra UBP tabanının da sevgisini ve desteğini kazanmak. Çünkü taban halen Sucuoğlu’nun tabanıdır, Taçoy’un tabanıdır. Bu tabanın sevgisini sempatisini kazanması lazım. Başbakanlıkta ve seçimlerde başarılı olursa tabanın güçlü desteğini kazanabilir.

Günün Sözü

İnsan, ancak onu düşünen hiç kimse kalmadığı zaman gerçekten ölür.

Bertolt Brecht

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları