Erdoğan’ın müjdesi neydi?

Yayın Tarihi: 21/09/22 07:30
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Türkiye medyasında bir haber düştü. Rusya’dan KKTC’ye direk seferler olacak diye. Peki olur mu? Bilemeyiz. Şu sıralar Rusya kimseyi takmıyor. ABD ile aşırı yakınlaşan Yunanistan ve Rum tarafına karşılık bir intikam olsun diye birkaç direkt uçuş olabilir. Olabilir ama bu haberler asparagas da olabilir. Vakti zamanında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC ziyaretinde açıklayacağı müjde bu olabilir miydi acaba? Ya da Azerbaycan’ın direkt uçuşları olabilir mi?

Siyaset bu her şey olabilir ama bana pek mümkün gelmiyor. Yine vakti zamanında Azerbaycan KKTC’ye bir uçak dolu insan göndermiş Azerbaycan bayraklı bir Tupolev Ercan Havalimanı'na inmişti. Sonra? Sonrası yok. Azerbaycan Rum yönetiminin lobisi karşısında çaresiz geri adım atmıştı. Sözüm ona Bakü’ye doğrudan seferler başlayacaktı. Serdar Denktaş’ın Dışişleri Bakanı olduğu dönemlerdi. KTHY havada koordinatları değişip Bakü’ye direkt uçuş da yapmıştı. O uçağın içinde bende vardım. Ama arkası gelmedi.

Zaman zaman bir atraksiyon oluyor ama arkası gelmiyor. İş doğrudan uçak seferleri başlatmaya gelince bir yerlerde film kopuyor. Umarım bu sefer kopmaz ve bu haber gerçek olur.

ANKARA-MOSKOVA İLİŞKİLERİ İYİ

Evet bir de böyle bir şey var. Uzunca süredir Ankara hükümetiyle Moskova’nın iyi ilişkileri var. Bu ilişkiler çerçevesinde Rus bayraklı uçaklar KKTC’ye inebilir mi normal şartlarda hayır ama siyaset bu uçakları Ercan’a indirebilir.

Hemen tanınıyoruz demesin kimse. Tanınma çok başka bir şeydir, uçak seferi bambaşka bir şeydir ama elbette ki önemli bir adımdır. Önemli olan bunun devamının gelmesidir. Rus-Rum ikilisinin dostlukları çok eskiye dayanır. Gerçi artık bu ilişkiler bozuldu. Rum tarafının hem AB üyesi olması ve Rusya konusundaki uçak ambargosuna uyması hem de Amerika ile girdikleri iyi ilişkiler eski dostları Rusya’yı bir karşı hamle yapmaya itmiş olabilir.

Bir bakarsınız 15 Kasımda Rusya bayraklı bir uçak Ercan’a iner. Örneğin Azerbaycan bunu yapamaz. Sivil havacılık otoritelerinden ceza yer ancak Rusya’nın durumu farklı. Rusya zaten yasaklı listesinde ve birçok Avrupa ülkesi Rusya’ya seferlerini durdurmuş durumda.

Demem o ki Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesi bu olabilir.

Dünya gerçekleri var ve Türkiye bu dünya gerçeklerinin içinde oldukça önemli bir yere sahip. Bilmemiz gereken bir şey var ki o da Türkiye’nin dünya siyasetinde önemli bir aktör olduğudur. Ekranlar önünde yapılan siyaset vardır bir de perde gerisindeki gerçekler.

KKTC TANINMAZ… TÜRKİYE’Yİ ZORA SOKMAYIN

Gelin şu KKTC’nin tanınma meselesini kısaca bir daha konuşalım. Bazı çevreler bazı şeyleri gerçekten anlamıyor. KKTC tanınmaz arkadaşlar bir kere artık bunu anlayın ve klavye kahramanlığı yapmayın. Yok Azerbaycan tanıyacak yok Rusya tanıyacak yok orası yok burası. Bir kere KKTC tanınmayacak.

Bu öyle korkunç bir şey değil. KKTC’nin zengin ve güçlü bir devlet olabilmesi için tanınması önemlidir ama ille ki gerekli değildir. 400 bin nüfuslu bir ekonomiyi uçurmak aşırı zengin kılmaz öylesine kolay bir meseledir ki birkaç yıl içinde gerçekleşir. Mesele buna bizim ne kadar niyetimizin olduğudur. KKTC’yi tanıyın diye tutturmak ısrarla Türkiye’nin başını derde sokalım demekle eş değerdir. Türkiye’nin hangi şartlar ve hangi anlaşmalarla burada olduğunu hepimiz biliyoruz. Neden Türkiye’yi ısrarla işgalci konumuna düşürmeye çalışıyoruz ben anlamadım. Lafla peynir gemisi yürümez. Hadi çıksın en Türkçü en Müslüman devlet tanısın. Tutan mı var? Yok ama tanımaz tanıyamaz. Mesele tanınma da değil zaten mesele KKTC’nin ekonomisini güçlendirmek.

TÜRKİYE’YE KAMBUR OLDUK

Bir kere bırakın şu milliyetçi sloganları bir yana. Türkiye’nin sırtında tam anlamıyla kamburuz. İster kabul edin ister etmeyin. Para ver Türkiye, yol yap Türkiye, ilaç gönder, okul yap, elektrik gönder Türkiye, çok da canımızı sıkarsan barra Türkiye.

Ee sorry olmuyor be arkadaşlar. 

Biz üretmeyi sevmeyen sevenlerin de küstürüldüğü bir ülke de yaşıyoruz. Üret sen dünya standartlarında bir ürün bak bakalım bu kıtlığın içerisinde satıyor musun satmıyor musun. Herkes alır ürünümüzü.

Devletin % 80 bütçesini gömersen memur istihdamına hayatta kalkınmaz bu ülke. Biz bunu yaptık yapmaya da devam ediyoruz. İki yılda bir seçim, istikrarsız hükümetler, üretim yok, vergi yükü çok bir de üstüne Korona belası vurdu, toparla toparlayabilirsen.

Türkiye KKTC’ye 500 tır nakit para getirse bir yıl sonra yine para yoktur. Bu yanlış bir ilişkidir ve artık değişmelidir.

Kime söylen kim duyar seni.

Vatan millet Sakarya’ya devam. Hiçbir şey olmaz.

*****************

Günün Sözü

“Geçmişteki mutluluğu anımsamak kadar büyük acı yoktur.”

Dante

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları