Neden aniden ölüyoruz açıklandı…

Yayın Tarihi: 05/10/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Memleketin dertleri bitmez bitmiyor da. Tabipler Birliği dün bir basın toplantısı düzenledi ve son zamanlarda yaşanan ani ölümlerin nedenlerini ve sonuçlarını açıkladılar. Yapılan açıklamanın hepsini okudum, hayli uzun bir açıklama. Çıkardığım sonuç; bu açıklamada rakamlarla istatistiklerde paylaşıldı daha çok çalışma yapılması gerektiğidir. Ani ölümler kalp krizinden kaynaklanıyor, ağırlıklı ölümler kalp krizi. Az da olsa intiharlar, empoli atması ya da beyin kanaması da polis raporlarına ani ölüm olarak geçiyor. Polis raporlarının daha detaylı olması gerekiyor sonucu da çıktı yapılan açıklamaların ardından.

Yapılan açıklamada, “Yine dünyadan gelmekte olan bilimsel veri ve çalışmalara göre Koronavirüs geçiren kişilerde kalp-damar yapısında gözlenen bazı sekeller (hastalık kaynaklı arazlar) nedeni ile Koronavirüs geçiren kişilerde geçirmeyenlere göre kalp krizi geçirme olasılığı belirgin olarak artmıştır. Koronavirüs sonrası döneme ilişkin verilerin de alındığını, araştırmaların hastalığı geçirenlerin kalp krizi geçirme riskinin 200 kat arttığını ortaya koyduğunu ifade eden veriler elde edildikçe neler yapılması gerektiğinin daha çok konuşulması gerektiğini söyledi.” ifadesi kullanıldı. Bu da bize Koronavirüs geçirmiş kişilerin kalp krizi geçirme risklerinin yüksek olduğunu anlatıyor.

https://www.kibrispostasi.com/c77-SAGLIK/n441169-tabipler-birligi-rakamlara-gore-ani-olumlerde-artis-yoks

ÖLÜM NEDENİ KORONAVİRÜS KAYNAKLI OLABİLİR Mİ?

‘mRNA’ aşılarının yani BioNTech aşılarının olası yan etkileri arasında kan pıhtılaşmasına bağlı ani ölümler yaşanabileceği firmanın kendisi tarafından bile kabul edilmiş durumda. Ani ölüm, kalp kası iltihabı, beyin kanaması gibi yan etkileri olduğu artık daha yüksek sesle konuşuluyor. Ülkemizdeki doktorların da büyük bir çoğunluğu aşıların kesinlikle kalp krizine neden olduğunu kabul etmiyorlar. Belki bu yazıya da doktorlar tarafından tepki konacaktır.

İsmini vermeyeceğim bir kardiyolog geçtiğimiz yıl yani pandeminin çok yüksek olduğu bir dönemde karşılaştıkları genç kalp krizi vakalarının yakın geçmişinde Koronavirüs olup iyileşmiş vakalar olduğunu tespit ettiklerini anlatmıştı.

Ben başka kardiyologlara bunu sorduğumda ise kesin bir dille reddetmişlerdi.

Aşılara karşı aşırı bir korumacılık var olmalı da ama gerçekleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Hatta bir tek yayın dahi bulamazsınız diyen doktorlar da var.

AŞI MI KORONAVİRÜS MÜ?

Bu sorunun cevabı elbette ki aşı. Çünkü aşı olduğunuzda yaşayabileceğiniz kalp krizi ya da ani ölüm riski covid olduğunuzda Koronavirüs sonrası ani ölüm riskinden daha düşük. Hatta Koronavirüs geçirmiş kişilerin kendi sağlıklarını yakinen takip etmeleri gerekiyor. Aşı olup bir hafta sonra ölen vakalar var mı peki evet var, şahsen ben hem duydum hem şahit oldum ama şunu tıp dünyasına göre diyemiyorsunuz “bu adam aşıdan dolayı öldü.” Tıp size bunu dedirtmiyor; biz de kimsenin ani ölümleri araştırma gibi bir derdi de olmadığına göre yaşanan ani ölümlere karşın ne aşıdan ne de Koronavirüs sonrası ölüm diyemiyorsunuz.

Doktorların geneline göre öleceği vardı öldü noktasına getiriyorlar. Kesinlikle aşı olmayın demiyorum aşıyı mutlaka olun yan etkilerini bilerek elbette ki; Çünkü Koronavirüsten bizi koruyacak tek şey aşı. Tabii aşı olanların da bu hastalığı hafif atlattığı söylenemez ama ölüm riskini ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz.

Aşı olmayı düşünmeyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor bunu da söylemek lazım yeri gelmişken. Bunun sebebi de yaşanan ani ölümlerdeki sır perdesi. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı bu konunun üzerine gitmeli.

Zaten aşı olmayı düşünmeyenlerin hemen hemen hepsi 4-5 aşılı yurttaşlar. İnsanlar aşı olmanın sonu olmadığını düşünüyorlar. Bir gazeteci olarak kış girişi hatırlatma dozunu olmam gerektiğini biliyorum ama benimde çekincelerimin olduğunu ifade etmem gerekir.

KORUNMUYORUZ?

Maskeler ağır ağır takılmaya başlandıysa da halen marketlerde maske takma olayı tam olarak başlamış değil. Tokalaşmalar devam ediyor. Böyle olunca da vakaların artış hızı yüksek. Eskiden günde 20 bin test yapılırdı şimdi bu sayı haftada yapılıyor ve buna rağmen günlük vaka sayısı 400 civarında. İki kişi de hayatını kaybetti.

Aşınızı kesinlikle olun bunu söylemek durumundayız ama şu ani ölümlerin de sebepleri araştırılmalı. Bu kadar çok insan ekonomik kriz yüzünden ölmüyor; aniden ölen bu insanların ölme sebebi ecellerinin gelmiş olması olabilir mi? Hareketsizlik olabilir mi? Ekonomik kriz olabilir mi? Yoksa aşıların yan etkileri olabilir mi? Yoksa Koronavirüs sonrası uzun dönem yan etkilerin bir getirisi olabilir mi?

Sağlık Bakanlığı “bir dakika yahu niye bu kadar insan kalp krizi geçiriyor” diye merak eder ve ölenlerin ve kurtulanların yakın geçmişlerini sorgularsa ani ölümlerin sebebini bulabilir. Bu kadar kalp krizi sizce de tuhaf değil mi?

*********************

GÜNÜN SÖZÜ

“Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer ve bilirsin, o nehir asla durmaz.”

Grange

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları