UBP, ortaklarına iş yaptırmıyor…

Yayın Tarihi: 07/10/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Akşam saatlerinde Erhan Arıklı’nın istifa ettiği haberleriyle ortalık bir sallandı. Daha sonra Erhan Arıklı istifa etmediğini ancak UBP ile aralarındaki krizi çözdüklerini açıkladı. Gelen iddialara göre Arıklı aslında gerçekten istifa ettiği yönündeydi. Kendisi mademki reddetti diyecek bir şey yok. İki saat baş başa bir görüşme ile mademki sorunlar çözüldü buna da diyecek bir şey yok, umarım gerçekten çözülmüştür. Ama gelin görün ki bir hava yolu şirketini kuramadılar. Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı öyle tahmin ediyorum ki son derece üzgün ve gergindir; nasıl olmasın yeni hava yolu şirketine yürekten inandı ve uğraş verdi. Her ne kadar Nazım Çavuşoğlu’nu suçlamasa ve iltifatlar düzse de yeni hava yolunun kurulmasına büyük ortak UBP engel oldu. UBP böyle bir parti ne yazık ki. Küçük ortaklara nefes bile aldırtmıyor. Benzer bir sorun da DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu için var. Gazimağusa’ya yapılacak liman projesine engel çıkarıp duruyorlar. Ne aşamadadır son olarak bilmiyorum ama en son Erhan başkandan Ataoğlu’nun da projesine engel çıkarıldığını duymuştum.

Anlıyor musunuz yatırımcılar neden KKTC’yi tercih etmiyor. Bu ülkede dış yatırımcının bedel ödemeden iş yapabilmesi mümkün değildir. Hatta bedel ödeyip de iş yapamayanların sayısı da az değil. Alın size işte kurulacak yeni bir hava yolu şirketi bu yatırımdan vazgeçti. Bir daha kimi bulacaksınız böylesine bir yatırım için.

Erhan Arıklı bu projeyi kim ya da kimlerin engellediğini açıklamalıdır.

UBP, YDP’Yİ İSTEMİYOR MU?

Çok yok yaklaşık bir ay önce bir dedikodu duydum. UBP, YDP’yi hükümette istemiyor bundan dolayı YDP’yi hükümetten atacak ve onların yerine HP Milletvekilleri Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers ile iş birliği yapacak diye.

Canlı yayında bu soruyu Ayşegül Baybars’a sordum ve ret cevabı aldım; “Bize böyle bir teklif gelmedi ama gelse dahi böyle bir şeye girmeyiz” demişti.

Acaba diyorum UBP kanadının hiçbir şekilde YDP’ye iş yaptırmaması YDP’yi gözden çıkarmasından dolayı mı? Birileri bu konuda açıklama yapmadığı sürece bu sorular hep muğlak kalacak ve buna inanacağız.

ARIKLI RESMEN ENGELLENİYOR

Arıklı’yı belki engelleyen Nazım Çavuşoğlu değil ama Çavuşoğlu değilse Arıklı’ya bağlı işlerin sonuçlanmasını engelleyen kimler. Hangi UBP’li bakanlar ya da doğrudan Ulusal Birlik Partisi mi? Birilerinin bunu açıklaması gerekiyor. 4,5-5 G projesi de bekliyor, hava yolu projesi de resmen iptal oldu. Arıklı’ya bu kadar engel çıkaranlar kimler ki geçtiğimiz hafta Erhan Arıklı “biz hükümette olmasak da olur” açıklamasını yapmak zorunda kaldı. Bir tür hükümetten çekileceği sinyalini verdi.

Tabii pek çekilecek gibi durmuyor; Arıklı’nın ifadesiyle iyi saatte olsunlar hükümetin dağılmasına kolay kolay izin vermezler. Vermezler vermesine ama UBP ile küçük ortakların iş yapması icraat yapması da neredeyse imkansız gibi görünüyor. Gerek YDP gerekse Demokrat Parti bu anlattığım dertlerden mustariptirler.

Erhan başkandan Fikri başkanın farkı, Arıklı daha çok açıklama yapıyor yaşanan olumsuzluklarla ilgili ama Fikri başkan pek açıklama yapmıyor.

Örneğin Ataoğlu’nun Gazimağusa projesini oyaladık sonra oyaladılar; Fikri başkanın UBP kanadından illallah çektiğini bilmeyen yok.

Sonuç olarak öyle anlıyoruz ki UBP, küçük ortaklara iş yaptırmıyor, bakanlar kurulunda sürekli bir oyalama geciktirme ve öteleme var. Bu işin sonu nereye varır, ansızdan bir hükümet krizi peyda olur mu onu da bekleyip göreceğiz. Ansızdan bir hükümet krizi çıkarsa şaşırmayın ya da YDP ansızdan hükümetten çekilirse şaşırmayın.

Evet o veya bu sebepten dolayı yeni hava yolu şirketi projesi sona erdi. Milli olacaktı ya da olmayacaktı. Yeni bir şirket KKTC için kurulacak ve biletler ucuzlayacaktı, turistlerin geliş sayısı artacaktı, rekabet gelecekti. Bunların hepsi Bakanlar Kurulu’nun gecikmelerinden işi ağırdan almalarından dolayı iptal oldu.

İlgili hava yolu sizi mi çekeceğim deyip çantasını alıp gitti.

Kaybeden yine KKTC oldu...

*****************

GÜNÜN SÖZÜ

“Birisini unutmak zorundaysanız, bunu sindire sindire yapın. Çünkü aklın zamansız öldürdükleri, yürekte amansız dirilir…”

Paul Auster

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları